Opodatkowanie świadczeń z tytułu cashback otrzymywanych przez klientów instytucji finansowych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kwestia opodatkowania tzw. cashback, czyli kwot zwracanych klientom przez banki w związku z używaniem kart płatniczych do płacenia za zakupy powodowała dotychczas liczne kontrowersje.
Od 1 stycznia 2015 r. zasady opodatkowania tzw. cashback są uregulowane wprost w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do art. 30 ust. 1 updof został bowiem dodany - ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r. - ust. 4b. Zgodnie z jego treścią od dochodów (przychodów) z tytułu świadczeń otrzymanych od banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych lub instytucji finansowych w rozumieniu odrębnych przepisów, w związku z promocjami oferowanymi przez te podmioty, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% świadczenia. Konsekwencją tej zmiany będzie dokonywanie przez bank poboru 19% zryczałtowanego podatku dochodowego u źródła zamiast opodatkowania tych przychodów na zasadach ogólnych przez samego podatnika. Po zakończeniu roku podatkowego bank zamiast wystawiania informacji PIT-8C będzie zobowiązany jedynie do sporządzenia rocznej deklaracji podatkowej PIT-8AR. Oznacza to, że od 2015 r. nie ma już obowiązku wykazywania przychodów z tytułu tzw. cashback w zeznaniu rocznym.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 30 ust. 1 pkt 4b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 2 pkt 20 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat