reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Opodatkowanie świadczeń z tytułu cashback otrzymywanych przez klientów instytucji finansowych

Opodatkowanie świadczeń z tytułu cashback otrzymywanych przez klientów instytucji finansowych

Jestem klientem banku. Mój bank zaoferował mi kartę do rachunku na preferencyjnych warunkach. Jedną z korzyści ma być zwrot 3% wartości zakupów dokonanych za pomocą tej karty, jeśli płacąc kartą miesięcznie wydam co najmniej kwotę określoną w umowie. Czy ten zwrot od banku jest opodatkowany? Jeśli tak, to czy to bank potrąci podatek od zwracanej mi kwoty, czy to ja muszę wykazać ten zwrot jako przychód w zeznaniu rocznym na podstawie informacji od banku?

Kwestia opodatkowania tzw. cashback, czyli kwot zwracanych klientom przez banki w związku z używaniem kart płatniczych do płacenia za zakupy powodowała dotychczas liczne kontrowersje.

Od 1 stycznia 2015 r. zasady opodatkowania tzw. cashback są uregulowane wprost w ustawie o podatku do­chodowym od osób fizycznych. Do art. 30 ust. 1 updof został bowiem dodany - ustawą nowelizującą z 29 sierp­nia 2014 r. - ust. 4b. Zgodnie z jego treścią od dochodów (przychodów) z tytułu świadczeń otrzymanych od banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych lub instytucji finansowych w rozumieniu odrębnych przepisów, w związku z promocjami oferowanymi przez te podmioty, pobiera się zryczałtowany podatek docho­dowy w wysokości 19% świadczenia. Konsekwencją tej zmiany będzie dokonywanie przez bank poboru 19% zry­czałtowanego podatku dochodowego u źródła zamiast opodatkowania tych przychodów na zasadach ogólnych przez samego podatnika. Po zakończeniu roku podatkowego bank zamiast wystawiania informacji PIT-8C będzie zobowiązany jedynie do sporządzenia rocznej deklaracji podatkowej PIT-8AR. Oznacza to, że od 2015 r. nie ma już obowiązku wykazywania przychodów z tytułu tzw. cashback w zeznaniu rocznym.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 30 ust. 1 pkt 4b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 20 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodo­wym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Czy środki otrzymane od agencji wykonawczych są przychodem

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama