| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Opodatkowanie świadczeń z tytułu cashback otrzymywanych przez klientów instytucji finansowych

Opodatkowanie świadczeń z tytułu cashback otrzymywanych przez klientów instytucji finansowych

Jestem klientem banku. Mój bank zaoferował mi kartę do rachunku na preferencyjnych warunkach. Jedną z korzyści ma być zwrot 3% wartości zakupów dokonanych za pomocą tej karty, jeśli płacąc kartą miesięcznie wydam co najmniej kwotę określoną w umowie. Czy ten zwrot od banku jest opodatkowany? Jeśli tak, to czy to bank potrąci podatek od zwracanej mi kwoty, czy to ja muszę wykazać ten zwrot jako przychód w zeznaniu rocznym na podstawie informacji od banku?

Kwestia opodatkowania tzw. cashback, czyli kwot zwracanych klientom przez banki w związku z używaniem kart płatniczych do płacenia za zakupy powodowała dotychczas liczne kontrowersje.

Od 1 stycznia 2015 r. zasady opodatkowania tzw. cashback są uregulowane wprost w ustawie o podatku do­chodowym od osób fizycznych. Do art. 30 ust. 1 updof został bowiem dodany - ustawą nowelizującą z 29 sierp­nia 2014 r. - ust. 4b. Zgodnie z jego treścią od dochodów (przychodów) z tytułu świadczeń otrzymanych od banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych lub instytucji finansowych w rozumieniu odrębnych przepisów, w związku z promocjami oferowanymi przez te podmioty, pobiera się zryczałtowany podatek docho­dowy w wysokości 19% świadczenia. Konsekwencją tej zmiany będzie dokonywanie przez bank poboru 19% zry­czałtowanego podatku dochodowego u źródła zamiast opodatkowania tych przychodów na zasadach ogólnych przez samego podatnika. Po zakończeniu roku podatkowego bank zamiast wystawiania informacji PIT-8C będzie zobowiązany jedynie do sporządzenia rocznej deklaracji podatkowej PIT-8AR. Oznacza to, że od 2015 r. nie ma już obowiązku wykazywania przychodów z tytułu tzw. cashback w zeznaniu rocznym.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 30 ust. 1 pkt 4b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 20 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodo­wym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Czy środki otrzymane od agencji wykonawczych są przychodem

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »