Rozliczanie dochodu z Anglii w polskim PIT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Dzięki podpisanej w 2006 roku w Londynie konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania możemy legalnie pracować na Wyspach oraz w Polsce i nie obawiać się, że nasze dochody zostaną opodatkowane dwukrotnie w przypadku konieczności rozliczenia się w tych dwóch krajach.
Dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania Polacy zatrudnieni wyłącznie w Wielkiej Brytanii w danym roku podatkowym na umowę o pracę, która obejmuje wynagrodzenie zasadnicze, kwoty za nadgodziny, premie, prowizje oraz inne świadczenia pracownicze, zwolnieni są z podatku w Polsce i rozliczają się tylko z brytyjskim fiskusem (zasada wyłączenia z progresją). Innymi słowy, gdy wynagrodzenie zagraniczne (na umowę o pracę) jest naszym jedynym dochodem, wtedy nie mamy obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce PIT-36, nie musimy także wpłacać zaliczki na podatek po powrocie do kraju oraz składać informacji o źródłach zarobków w Wielkiej Brytanii (np. załącznika PIT/ZG). Możemy tak jednak zrobić wtedy, gdy chcemy skorzystać z tzw. preferencyjnego rozliczenia rocznego, czyli złożyć zeznanie podatkowe wraz z małżonkiem lub opodatkować nasze dochody w sposób, który jest przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Dochody zagraniczne w rocznym PIT – wyjaśnienia ekspertów resortu finansów
W przypadku, gdy pracując i mieszkając na Wyspach (dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym), pracowaliśmy przez krótki czas również w Polsce, opodatkowaniu w ojczystym kraju podlega tylko ta część naszego dochodu, którą w nim osiągnęliśmy, wtedy musimy rozliczyć się na PIT-37. Zwalniany jest natomiast w Polsce z opodatkowania dochód osiągnięty w Anglii, ale ma on wpływ na ustalenie stawki podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce (wtedy zasada wyłączenia z progresją wpływa na stopę podatku stosowaną do polskich zarobków). Aby w tej sytuacji prawidłowo opodatkować uzyskany dochód, musimy:
1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodać dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów obliczyć podatek według skali podatkowej,
2) ustalić stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
3) ustaloną stopę procentową zastosować do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
W tym przypadku podatnik na koniec roku podatkowego:
- składa PIT-36,
- składa załącznik PIT/ZG,
- wykazuje zarobki zagraniczne, choć nie dolicza ich do innych wynagrodzeń krajowych,
- ustala stopę procentową podatku, stosowaną do krajowych zarobków z uwzględnieniem wynagrodzeń brytyjskich,
- stosuje stopę procentową do polskich dochodów.
Dofinansowanie zagranicznych studiów zwolnione z PIT
W trzecim wariancie, gdy decydujemy się na tymczasowe podjęcie pracy w Wielkiej Brytanii przez okres krótszy niż 183 dni, jednak w danym roku podatkowym pracowaliśmy również w Polsce, to ze swoich dochodów musimy rozliczyć się zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii korzystając z deklaracji PIT-36 razem z załącznikiem PIT-ZG. Dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania nie musimy się obawiać, że nasze dochody będą opodatkowane dwukrotnie. Należy przy tym pamiętać, że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania jest metodą wyłączenia z progresją, co oznacza, że następuje wyłączenie z podstawy opodatkowania w Polsce dochodu osiągniętego za granicą. W celu ustalenia stawki podatku od dochodu uzyskanego w Polsce stosuje się stawkę podatku właściwą dla całego dochodu podatnika, czyli sumuje się dochód osiągnięty w Wielkiej Brytanii i ten osiągnięty w Polsce.
Autor: Aneta Hull, Accountant w Admiral Tax Ltd
Kontakt:
Michał Mokrysz
Dyrektor Handlowy
Admiral Tax Ltd
tel. 12 44 66 333
kom. 606 543 108
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat