reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Rozliczanie dochodu z Anglii w polskim PIT

Rozliczanie dochodu z Anglii w polskim PIT

Korzystając z tego, że jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej, możemy podjąć pracę w każdym z krajów Wspólnoty legalnie. Wielu Polaków z powodzeniem zatrudnia się na brytyjskim rynku pracy, na krótko lub na stałe. Nie musimy się jednak martwić, że tymczasowa zmiana miejsca pracy będzie kłopotliwa przy corocznym rozliczeniu podatkowym w polskim PIT.

Dzięki podpisanej w 2006 roku w Londynie konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania możemy legalnie pracować na Wyspach oraz w Polsce i nie obawiać się, że nasze dochody zostaną opodatkowane dwukrotnie w przypadku konieczności rozliczenia się w tych dwóch krajach.

Dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania Polacy zatrudnieni wyłącznie w Wielkiej Brytanii w danym roku podatkowym na umowę o pracę, która obejmuje wynagrodzenie zasadnicze, kwoty za nadgodziny, premie, prowizje oraz inne świadczenia pracownicze, zwolnieni są z podatku w Polsce i rozliczają się tylko z brytyjskim fiskusem (zasada wyłączenia z progresją). Innymi słowy, gdy wynagrodzenie zagraniczne (na umowę o pracę) jest naszym jedynym dochodem, wtedy nie mamy obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce PIT-36, nie musimy także wpłacać zaliczki na podatek po powrocie do kraju oraz składać informacji o źródłach zarobków w Wielkiej Brytanii (np. załącznika PIT/ZG). Możemy tak jednak zrobić wtedy, gdy chcemy skorzystać z tzw. preferencyjnego rozliczenia rocznego, czyli złożyć zeznanie podatkowe wraz z małżonkiem lub opodatkować nasze dochody w sposób, który jest przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Dochody zagraniczne w rocznym PIT – wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

W przypadku, gdy pracując i mieszkając na Wyspach (dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym), pracowaliśmy przez krótki czas również w Polsce, opodatkowaniu w ojczystym kraju podlega tylko ta część naszego dochodu, którą w nim osiągnęliśmy, wtedy musimy rozliczyć się na PIT-37. Zwalniany jest natomiast w Polsce z opodatkowania dochód osiągnięty w Anglii, ale ma on wpływ na ustalenie stawki podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce (wtedy zasada wyłączenia z progresją wpływa na stopę podatku stosowaną do polskich zarobków). Aby w tej sytuacji prawidłowo  opodatkować uzyskany dochód, musimy:

1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodać dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów obliczyć podatek według skali podatkowej,

2) ustalić stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,

3) ustaloną stopę procentową zastosować do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W tym przypadku podatnik na koniec roku podatkowego:

- składa PIT-36,

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama