Pracownik idzie do szkoły... czyli konsekwencje podatkowe szkoleń
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Ulga – kiedy możliwa?
Podstawową kwestią, która umożliwia odliczenie kosztów szkolenia od podatku jest kierunek kształcenia pracownika - musi on być zgodny z profilem firmy, w której on pracuje. Co ważne, ustalenie tej zgodności leży w gestii pracodawcy. Forma kształcenia jest jednym z czynników uprawniających do skorzystania z odliczeń.
Wydatki na przeprowadzenie szczepień nie stanowią przychodu dla pracowników
Co zatem podlega odliczeniu? Są to między innymi studia wieczorowe, zaoczne, podyplomowe, kursy lub seminaria, a także egzamin na tytuł kwalifikacyjny czy nauka języka obcego. Co ciekawe, nie jest możliwe odliczenie od podatku kosztów poniesionych w ramach kursu na prawo jazdy.
A kiedy trzeba zapłacić podatek?
Kiedy pracodawca wysyła swojego pracownika na szkolenie, może on zakwalifikować wydatki poniesione w tym celu do kosztów firmy – są one wówczas zwolnione z PIT-u, a co za tym idzie nie ma konieczności płacenia od nich podatku. Dodatkowo, pracodawca może pokryć koszty dojazdu do szkoły, podręczników oraz zakwaterowania – wszystko to na podstawie porozumienia z pracownikiem.
Polecamy produkt: Dokumentacja pracownicza 2015 - ponad 280 wzorów z komentarzem
Inaczej jest w sytuacji kiedy chęć dokształcenia się wynika z inicjatywy pracownika. Wówczas otrzymane przez niego wynagrodzenie za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy (w związku z pobieraniem nauki) oraz za czas urlopu szkoleniowego podlega opodatkowaniu.
Refundacja zakupu okularów przez pracodawcę zwolniona z PIT
Edyta Grubek
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat