| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Udział w wyjazdowej imprezie integracyjnej bez przychodu dla pracownika

Udział w wyjazdowej imprezie integracyjnej bez przychodu dla pracownika

Impreza integracyjna dla pracowników, i to jeszcze wyjazdowa, z wyżywieniem i noclegami, która nie będzie wiązać się z koniecznością szacowania przychodu uzyskanego przez pracowników? Skarbówka mówi – proszę bardzo. I zmienia interpretację z 2009 r., wg której taka impreza była przychodem pracownika.

Jest szansa, że wyjazdy integracyjne dla pracowników wrócą do łask, bo fiskus zaczyna łaskawiej spoglądać na różnego rodzaju imprezy, których celem jest silniejsze związanie pracowników z firmą. Nie tak dawno pojawiła się interpretacja podatkowa, wg której firma można za koszty przychodu uznać wydatki na organizację pikniku dla pracowników i ich rodzin. Co ciekawe, przedstawiciele firmy we wniosku sugerowali, że za koszt uzyskania przychodu można uznać wydatki na piknik wyłącznie w części, w jakiej przypadają one na pracowników biorących udział w wydarzeniu. A Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 31 marca 2015 r. (sygnatura IBPBI/2/423-1570/14/AP) uznała, że za koszt uzyskania przychodu można uznać całość wydatków na organizację pikniku, a więc także i te środki, za które zostanie sfinansowana zabawa członków rodzin pracowników.

Fiskus zmienia swoje decyzje

Teraz z kolei fiskus dokonał zmiany interpretacji indywidualnej z 5 października 2009 r., wydanej przez Izbę Skarbową w Katowicach (sygnatura IBPB II/1/415-657/09/BJ). I zmiana jest korzystna dla podatników.

Wnioskujący o interpretację przedstawiciele firmy zapytywali, czy organizacja wyjazdowej imprezy integracyjnej spowoduje powstanie przychodu u pracowników? Spółka wskazywała, że wydatki na organizację imprezy wyjazdowej – w trakcie której m.in. mają zostać zaprezentowane wyniki firmy, jej plany na przyszłość oraz przedstawieni zostaną nowi pracownicy – obejmą koszty dojazdu, wyżywienia, noclegów oraz organizacji wieczoru.

Firma we wniosku wskazała, że impreza ma na celu polepszenie atmosfery, co przełoży się i na jakość, i na efektywność pracy. Dodatkowo zwracała uwagę, że nie jest w stanie określić, jaka jest wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika, bo część zatrudnionych będzie korzystać z noclegów, a część nie, część przyjedzie na koszt pracodawcy, inni na własny, itd. I zasugerowała, że w tej sytuacji nie powinno być mowy o przychodzie uzyskiwanym przez pracownika, a więc nie trzeba szacować wartości tego przychodu.

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Pomógł wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Jednak Izba Skarbowa w Katowicach uznała, że jest to nieprawidłowe stanowisko i kazała przychód naliczać. Ale minęło kilka lat i resort finansów opublikował interpretację, które zmienia wykładnię Izby Skarbowej w Katowicach.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »