| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Nieodpłatne udostępnienie mieszkania służbowego pracownikom – skutki w PIT

Nieodpłatne udostępnienie mieszkania służbowego pracownikom – skutki w PIT

Bezpłatne udostępnienie pracownikom mieszkania służbowego wynajętego przez spółkę wyłącznie do celów służbowych nie spowoduje po ich stronie obowiązku naliczenia PIT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 czerwca 2015 r., IBPBII/1/4511-284/15/BD.

Sprawa dotyczyła spółki (wnioskodawca), której pracownicy, w celu wykonywania obowiązków związanych z kontaktami handlowymi, świadczą pracę poza jej siedzibą. W związku z tym wnioskodawca planuje wynajęcie mieszkania, które oddane zostanie do dyspozycji pracownikom odbywającym podróże służbowe. Będzie ono wykorzystywane w czasie odbywania delegacji i nie będzie służyło celom prywatnym. Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zapytała o kwalifikację przekazania do użytkowania pracownikom wynajętego mieszkania w czasie odbywania podróży służbowych w innym mieście.

Przedstawiając własne stanowisko, podatnik wskazał, że wynajmowanie przez pracodawcę mieszkania służbowego i udostępnianie go pracownikom odbywającym podróż służbową nie spowoduje powstania po ich stronie przychodu w rozumieniu art. 12 ustawy o PIT. Na gruncie przytoczonego przepisu do przychodu można zaliczyć m.in. wartość nieodpłatnego świadczenia, jeżeli pracownik otrzyma realną korzyść poprzez zwiększenie posiadanych aktywów lub zaoszczędzenia wydatków. Zdaniem wnioskodawcy, skorzystanie przez pracowników z noclegu nie służy jednak otrzymaniu przez nich korzyści, ale prawidłowemu wykonaniu obowiązków służbowych, a więc leży de facto w interesie spółki.

Dyrektor Izby Skarbowej podzielił to stanowisko. 

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Monika Sitarek, konsultant w  Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowym PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Mędrala

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »