| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Zasady ustalania kosztu uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce w zamian za aport

Zasady ustalania kosztu uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce w zamian za aport

Wniosłem aportem patent na innowacyjne rozwiązanie techniczne do spółki z o.o. Wiem, że nie muszę płacić podatku dochodowego od przychodu z tytułu objęcia udziałów w tej spółce na dzień wniesienia aportu, jednak podatek ten będę musiał zapłacić najdalej z upływem okresu pięciu lat od wniesienia tego aportu. Czy będę miał prawo ustalić koszty uzyskania tego przychodu na potrzeby rozliczenia PIT?

Tak. Na potrzeby ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, w przy­padku objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci komercjali­zowanej własności intelektualnej wniesiony przez podmiot komercjalizujący, do art. 22 updof został dodany - ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r. - ust. 1o, regulujący zasady ustalania kosztów uzyskania przy­chodu z tego tytułu.

Czy przychód z objęcia udziałów w zamian za aport własności intelektualnej jest opodatkowany

Od 3 listopada 2014 r. (czyli od daty wejścia w życie tej regulacji) koszty te ustala się w wysokości określonej według stanu obowiązującego na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci komercjalizowanej własno­ści intelektualnej, stosując przepis art. 22 ust. 1e pkt 1 lub 3 oraz ust. 1i updof. Przywołany przepis art. 22 ust. 1e pkt 1 updof nakazuje ustalenie kosztu uzyskania przychodu w wysokości wartości początkowej przedmiotu wkła­du, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 updof, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Natomiast, jeżeli przedmiotem wkładu są składniki majątku podatnika inne niż środki trwałe bądź wartości niematerialne i prawne, to kosztem uzyskania przychodu są faktycznie poniesione, niezaliczone do kosztów wy­datki na nabycie tych składników (art. 22 ust. 1e pkt 3 updof). W sytuacji gdy podatnik w związku z obejmowaniem udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny poniósł wydatki związane z objęciem tych udziałów (akcji), to powiększają one wspomniane koszty uzyskania przychodu, określone na podstawie art. 22 ust. 1e pkt 1 bądź pkt 3. Tak wynika z art. 22 ust. 1i updof.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 22 ust. 1o ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 9 lit. e) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku do­chodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »