reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Zasady ustalania kosztu uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce w zamian za aport

Zasady ustalania kosztu uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce w zamian za aport

Wniosłem aportem patent na innowacyjne rozwiązanie techniczne do spółki z o.o. Wiem, że nie muszę płacić podatku dochodowego od przychodu z tytułu objęcia udziałów w tej spółce na dzień wniesienia aportu, jednak podatek ten będę musiał zapłacić najdalej z upływem okresu pięciu lat od wniesienia tego aportu. Czy będę miał prawo ustalić koszty uzyskania tego przychodu na potrzeby rozliczenia PIT?

Tak. Na potrzeby ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, w przy­padku objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci komercjali­zowanej własności intelektualnej wniesiony przez podmiot komercjalizujący, do art. 22 updof został dodany - ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r. - ust. 1o, regulujący zasady ustalania kosztów uzyskania przy­chodu z tego tytułu.

Czy przychód z objęcia udziałów w zamian za aport własności intelektualnej jest opodatkowany

Od 3 listopada 2014 r. (czyli od daty wejścia w życie tej regulacji) koszty te ustala się w wysokości określonej według stanu obowiązującego na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci komercjalizowanej własno­ści intelektualnej, stosując przepis art. 22 ust. 1e pkt 1 lub 3 oraz ust. 1i updof. Przywołany przepis art. 22 ust. 1e pkt 1 updof nakazuje ustalenie kosztu uzyskania przychodu w wysokości wartości początkowej przedmiotu wkła­du, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 updof, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Natomiast, jeżeli przedmiotem wkładu są składniki majątku podatnika inne niż środki trwałe bądź wartości niematerialne i prawne, to kosztem uzyskania przychodu są faktycznie poniesione, niezaliczone do kosztów wy­datki na nabycie tych składników (art. 22 ust. 1e pkt 3 updof). W sytuacji gdy podatnik w związku z obejmowaniem udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny poniósł wydatki związane z objęciem tych udziałów (akcji), to powiększają one wspomniane koszty uzyskania przychodu, określone na podstawie art. 22 ust. 1e pkt 1 bądź pkt 3. Tak wynika z art. 22 ust. 1i updof.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 22 ust. 1o ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 9 lit. e) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku do­chodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama