Czy przychód z objęcia udziałów w zamian za aport własności intelektualnej jest opodatkowany

REKLAMA
Nie. Od 3 listopada 2014 r. weszły w życie znowelizowane ustawą z 29 sierpnia 2014 r. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odraczające w czasie opodatkowanie czynności wniesienia aportem do spółki kapitałowej komercjalizowanej własności intelektualnej.
Zgodnie z dodanym do art. 17 ust. 1a updof pkt 5 przychód z objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny (aport) powstaje w dniu, w którym upływa okres 5 lat od dnia objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej, wniesiony przez podmiot komercjalizujący. Jeżeli przed tym dniem nastąpiło zbycie, umorzenie lub unicestwienie tych udziałów (akcji) albo podmiot komercjalizujący został postawiony w stan upadłości lub likwidacji lub przestał być podatnikiem podlegającym w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, to w przypadku wystąpienia tych okoliczności przychód ustala się na dzień poprzedzający dzień ich wystąpienia.
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur
Kup książkę:
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po krokuNależy podkreślić, że jest to rozwiązanie szczególne, mające zastosowanie tylko do wąskiego katalogu praw własności intelektualnej (chodzi tu o patenty i inne prawa określone w ustawie o własności przemysłowej, autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, know-how, licencje na korzystanie z tych praw).
W związku z wprowadzeniem tego nowego rozwiązania do ustawy, do słowniczka ustawowego dodane zostały definicje „komercjalizowanej własności intelektualnej" oraz „podmiotu komercjalizującego" poprzez dodanie do art. 2 updof pkt 34 i 35.
Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna
Kup książkę:
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety PrawnejPierwszy z nich definiuje „komercjalizowaną własność intelektualną" jako:
- patent, dodatkowe prawo ochronne na wynalazek, prawo ochronne na wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego lub prawo z rejestracji topografii układu scalonego oraz prawo do uzyskania powyższych praw lub prawo z pierwszeństwa - określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 1410),
- autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego,
- równowartość udokumentowanej wiedzy (informacji) nadającej się do wykorzystania w działalności przemysłowej, naukowej lub handlowej (know-how/),
- prawa do korzystania z praw lub wartości wymienionych w lit. a-c) na podstawie umowy licencyjnej.
Drugi natomiast określa, że ilekroć w ustawie jest mowa o „podmiocie komercjalizującym" - oznacza to twórcę uprawnionego do praw lub wartości wymienionych w pkt 34 lit. a-c), a także zawarcia umowy licencyjnej, o której mowa w pkt 34 lit. d), jeżeli wnosi do spółki kapitałowej komercjalizowaną własność intelektualną.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychJeśli zatem nie wystąpią żadne wskazane wyżej w przepisach okoliczności obligujące do zapłaty podatku w momencie ich wystąpienia, to zapłaci Pan podatek z tytułu objęcia udziałów w zamian za aport w postaci patentu na rozwiązanie techniczne dopiero wtedy, gdy upłynie 5 lat od dnia objęcia przez Pana w ten sposób udziałów (akcji).
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 5a pkt 34 i 35, art. 17 ust. 1a pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 2 pkt 1 lit. c) i pkt 7 lit. b) tiret trzecie ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: