reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Przejście z pkpir na księgi rachunkowe

Przejście z pkpir na księgi rachunkowe

Większość małych podmiotów gospodarczych prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Jeżeli jednak ich obroty w danym roku przekroczą limit 1 200 000 euro w przeliczeniu na PLN, wtedy mają obowiązek przejść od następnego roku obrotowego na księgi rachunkowe.

Artykuł pochodzi z

Jednostki prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do prowadzenia ewidencji pozwalającej na ustalenie wysokości podstawy opodatkowania (art. 24a ust. 1 ustawy o PIT).

Ewidencja ta może być prowadzona jako:

- podatkowa księga przychodów i rozchodów – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

- księgi rachunkowe – zgodnie z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości,

a przy spełnieniu przez przedsiębiorcę warunków i po dokonaniu wyboru może być prowadzona bardziej uproszczona ewidencja (ewidencja przychodów ewidencjonowanych) – zgodnie z ustawą z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

KPiR 2015 - limit obrotów

Ewidencje powinny być prowadzone w taki sposób, aby zapewnić:

- ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także

- uwzględnienie w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Do przejścia na księgi rachunkowe zobowiązane są podmioty rozliczające się dotychczas za pośrednictwem podatkowej księgi przychodów i rozchodów, których przychody za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości, tj. 1 200 000 euro.

Wyrażoną w euro wielkość należy przeliczyć na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski, obowiązującym 30 września roku poprzedzającego.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych od 2014 r. wystąpił zatem, jeżeli osiągnięte w 2013 r. przychody były równe lub wyższe od 5 059 560 zł, po przeliczeniu według kursu z 30 września 2013 r. (1 200 000 euro × 4,2163 zł/euro).

Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeżeli przekroczą limit 1 200 000 euro, ale ich przychody netto ze sprzedaży nie przekroczą 2 000 000 euro, mogą stosować uproszczoną sprawozdawczość finansową przeznaczoną dla mikropodmiotów.

Joanna Gawrońska

Polecamy: Przejście z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe

Artykuł podpowiada, kto ma obowiązek prowadzenia pkpir. Wskazuje, kiedy firma musi przejść na księgi rachunkowe i jakich formalności musi w związku z tym dopełnić.

Zobacz także:

„Podmioty zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2015 r.” >>

„Czy spółka jawna powinna przejść na księgi rachunkowe, gdy jednym ze wspólników zostaje osoba prawna”

„Informacji o prowadzeniu ksiąg rachunkowych i pkpir nie trzeba aktualizować – stanowisko MF” >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama