| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Moment powstania przychodu w PIT z tytułu sprzedaży udziałów

Moment powstania przychodu w PIT z tytułu sprzedaży udziałów

W przypadku sprzedaży udziałów w spółce z o.o., za które płatność nastąpi w ratach przychód podatkowy z tego tytułu, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT, powstaje w dacie, w której określona kwota przysługującego podatnikowi świadczenia pieniężnego staje się wymagalna i może on domagać się jej zapłaty (w dacie wymagalności płatności raty).

Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku WSA w Poznaniu z dnia 29 października 2014 r., I SA/Po 443/14.

Sprawa dotyczyła podatnika – osoby fizycznej. W  2013 r. dokonał on sprzedaży udziałów, które posiadał w spółce z o.o.  Jako dzień przejścia własności strony ustaliły datę zawarcia umowy. Zapłata ceny sprzedaży została ustalona w ratach, powiększonych o odsetki, płatne do ostatniego dnia każdego miesiąca kalendarzowego za który jest należna. Raty były rozłożone na kilka lat. 

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, o moment powstania przychodu podatkowego w PIT w związku z ukształtowaniem płatności w sposób wyżej opisany. 

Zdaniem podatnika, przychody ze sprzedaży udziałów, które ma on otrzymać zarówno w roku 2013, jak i w kolejnych latach, stanowią przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT.

Za przychody tego uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Interpretując pojęcie „przychodów należnych”, podatnik odwołał się do regulacji prawa cywilnego.  W myśl przepisów Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) roszczenie wymagalne to takie, którego spełnienia przez dłużnika wierzyciel może się domagać, czyli staje się wymagalne z chwilą nadejścia terminu, w jakim świadczenie ma być spełnione.

Ulga na dziecko 2014/2015 - nowy formularz PIT/UZ

W przedmiotowej sprawie umowa sprzedaży udziałów, przewiduje zapłatę ceny za udziały w ratach na ostatni dzień każdego miesiąca w poszczególnych latach. Jeśli zatem zbycie przez podatnika udziałów nastąpi zgodnie z planem zawartym w umowie sprzedaży, to przychód z tego tytułu podatnik uzyska zatem w datach wymagalności (z upływem terminu płatności) poszczególnych rat – odpowiednio na ostatni dzień każdego miesiąca. Przychód ten zostanie wykazany w deklaracjach podatkowych przypadających za poszczególne lata.

Przychód w dacie wymagalności zapłaty

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Zakwestionował związek sposobu zapłaty ceny, przyjęty w umowie sprzedaży, z podatkową kwalifikacją przychodów uzyskanych w jej wyniku.

Organ wskazał, iż określając moment podatkowy (datę), w którym po stronie podatnika powstanie przychód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów, należy odkodować zwrot „przychody należne choćby nie były otrzymane” w kontekście art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT jako kwoty, które wywołują skutki obligacyjne z umowy.

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Stąd też – w przedmiotowym stanie faktycznym - datą, w której powstaje przychód po stronie podatnika, jest dzień, w którym nastąpiło przeniesienie prawa własności zbywanych udziałów w spółce z o.o. na nabywcę (czyli data zawarcia umowy sprzedaży), bez względu na to kiedy następuje płatność poszczególnych rat. W konsekwencji, zdaniem organu, podatnik powinien rozliczyć całą kwotę należną za zbycie udziałów (wynikającą z umowy) w deklaracji podatkowej składanej za rok 2013.

Podatnik – po wyczerpaniu przysługujących mu środków odwoławczych – wniósł skargę do WSA. Sąd przyznał mu rację.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK