reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Moment powstania przychodu w PIT z tytułu sprzedaży udziałów

Moment powstania przychodu w PIT z tytułu sprzedaży udziałów

W przypadku sprzedaży udziałów w spółce z o.o., za które płatność nastąpi w ratach przychód podatkowy z tego tytułu, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT, powstaje w dacie, w której określona kwota przysługującego podatnikowi świadczenia pieniężnego staje się wymagalna i może on domagać się jej zapłaty (w dacie wymagalności płatności raty).

Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku WSA w Poznaniu z dnia 29 października 2014 r., I SA/Po 443/14.

Sprawa dotyczyła podatnika – osoby fizycznej. W  2013 r. dokonał on sprzedaży udziałów, które posiadał w spółce z o.o.  Jako dzień przejścia własności strony ustaliły datę zawarcia umowy. Zapłata ceny sprzedaży została ustalona w ratach, powiększonych o odsetki, płatne do ostatniego dnia każdego miesiąca kalendarzowego za który jest należna. Raty były rozłożone na kilka lat. 

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, o moment powstania przychodu podatkowego w PIT w związku z ukształtowaniem płatności w sposób wyżej opisany. 

Zdaniem podatnika, przychody ze sprzedaży udziałów, które ma on otrzymać zarówno w roku 2013, jak i w kolejnych latach, stanowią przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT.

Za przychody tego uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Interpretując pojęcie „przychodów należnych”, podatnik odwołał się do regulacji prawa cywilnego.  W myśl przepisów Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) roszczenie wymagalne to takie, którego spełnienia przez dłużnika wierzyciel może się domagać, czyli staje się wymagalne z chwilą nadejścia terminu, w jakim świadczenie ma być spełnione.

Ulga na dziecko 2014/2015 - nowy formularz PIT/UZ

W przedmiotowej sprawie umowa sprzedaży udziałów, przewiduje zapłatę ceny za udziały w ratach na ostatni dzień każdego miesiąca w poszczególnych latach. Jeśli zatem zbycie przez podatnika udziałów nastąpi zgodnie z planem zawartym w umowie sprzedaży, to przychód z tego tytułu podatnik uzyska zatem w datach wymagalności (z upływem terminu płatności) poszczególnych rat – odpowiednio na ostatni dzień każdego miesiąca. Przychód ten zostanie wykazany w deklaracjach podatkowych przypadających za poszczególne lata.

Przychód w dacie wymagalności zapłaty

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Zakwestionował związek sposobu zapłaty ceny, przyjęty w umowie sprzedaży, z podatkową kwalifikacją przychodów uzyskanych w jej wyniku.

Organ wskazał, iż określając moment podatkowy (datę), w którym po stronie podatnika powstanie przychód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów, należy odkodować zwrot „przychody należne choćby nie były otrzymane” w kontekście art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT jako kwoty, które wywołują skutki obligacyjne z umowy.

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Stąd też – w przedmiotowym stanie faktycznym - datą, w której powstaje przychód po stronie podatnika, jest dzień, w którym nastąpiło przeniesienie prawa własności zbywanych udziałów w spółce z o.o. na nabywcę (czyli data zawarcia umowy sprzedaży), bez względu na to kiedy następuje płatność poszczególnych rat. W konsekwencji, zdaniem organu, podatnik powinien rozliczyć całą kwotę należną za zbycie udziałów (wynikającą z umowy) w deklaracji podatkowej składanej za rok 2013.

Podatnik – po wyczerpaniu przysługujących mu środków odwoławczych – wniósł skargę do WSA. Sąd przyznał mu rację.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama