| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie dostaw towarów używanych

Zwolnienie dostaw towarów używanych

Warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku VAT dostawy towarów używanych, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, jest brak w stosunku do tych towarów dla osoby dokonującej dostawy, prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku, gdy zakupiony towar służyć ma do wykonywania innych celów niż działalność opodatkowana, czyli taka którą wykonuje jako przedsiębiorca zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej.

Natomiast podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wyłącznie wówczas, gdy zakupiony towar służyć będzie wykonywaniu czynności opodatkowanych, np. wtedy, gdy zakupione przez podatnika towary przeznaczone są do wykonywania wyłącznie czynności zwolnionych bądź nieopodatkowanych podatkiem VAT.

Podatnik może być pozbawiony prawa do odliczenia podatku naliczonego także w odniesieniu do tej części zakupów, które przeznaczone są do wykonywania zarówno czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych. Dotyczy to sytuacji, gdy podatnik nie jest w stanie wyodrębnić części podatku naliczonego, który związany jest wyłącznie z własną działalnością opodatkowaną.

Brak prawa do odliczenia wystąpi również wówczas, gdy wyliczony według zasad określonych w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług współczynnik sprzedaży wyniesie mniej niż 2%.

Aby możliwe było zwolnienie z opodatkowania, podatnikowi nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia. Oznacza to, iż nawet częściowo przysługujące podatnikowi prawo do odliczenia, pozbawia go prawa do skorzystania ze zwolnienia z podatku od towarów i usług dostawy towaru jako używanego.

Podatnik nie ma również prawa do odliczenia, jeśli towar w momencie w którym go nabył był zwolniony przedmiotowo z podatku od towarów i usług.

Dla zastosowania zwolnienia dla towarów używanych nie jest wystarczająca rezygnacja przez podatnika z odliczenia podatku naliczonego. Aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia, podatnikowi nie może przysługiwać obiektywne prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Podstawa prawna: art. 43 ust 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz. 535 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK