Edukacja zwolniona od VAT
REKLAMA
REKLAMA
Zakres stosowania tego zwolnienia od podatku może być jednakże często problematyczny w różnych sytuacjach Chodzi tutaj np. o takie działania, które są wyłącznie oparte, o przekazywanie samej wiedzy.
REKLAMA
Szczególnej uwagi wymagają usługi szkoleniowe niebędące klasycznymi usługami szkolnymi, lecz usługami w zakresie doradztwa, usługami posprzedażnymi, serwisem, szkoleniami, promocjami etc. – słowem różne formy edukacji dla dorosłych. To właśnie te usługi wymagają częstej interpretacji organów skarbowych co do ich zwolnienia.
W dziale 80 PKWiU wymienione zostały usługi w zakresie edukacji zwolnione od VAT, w skład, których wchodzą usługi:
– szkolnictwa podstawowego i gimnazjalnego (PKWiU – 80.1),
– szkolnictwa na poziomie wyższym niż podstawowy (PKWiU – 80.2),
– szkolnictwa na poziomie wyższym niż średni (PKWiU – 80.3),
– szkolnictwo dla dorosłych i pozostałych form kształcenia (PKWiU – 80.4), przy czym w tym grupowaniu mieszczą się m.in. usługi kształcenia dorosłych, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWiU 80.42.10-00) oraz usługi w zakresie pozostałych form kształcenia (PKWiU 80.42.2).
W świetle obowiązujących przepisów przy ustalaniu stawki podatku od towarów i usług stosowanych przy świadczeniu usług na terytorium kraju należy uwzględniać klasyfikacje statystyczne PKWiU służące do identyfikacji usług podlegających temu podatkowi. O tym, czy podatnikowi przysługuje zwolnienie z podatku od towarów i usług VAT zgodnie z wyżej wskazanym załącznikiem do ustawy, w którym wymieniona jest grupa 80, decyduje zakwalifikowanie świadczonej usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU.
Podstawa prawna: Zał. Nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 po. 535 z późn.zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat