reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Ponowne odliczenie VAT po korekcie

Ponowne odliczenie VAT po korekcie

W styczniu korygowałam podatek naliczony z powodu niezapłaconej faktury z sierpnia 2012 r. W maju faktura została zapłacona, ale do tej pory nie dokonałam zwiększenia. Jak to zrobić?

Należy skorygować deklarację VAT za maj i dokonać ponownie odliczenia.

 

W przypadku wierzytelności, które powstały 4 sierpnia 2012 r. lub później, dłużnik musi skorygować odliczony VAT w rozliczeniu za okres, kiedy upłynął 150 dzień od upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

W przypadku uregulowania należności po dokonaniu korekty dłużnik ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulował, o kwotę podatku wynikającą z uregulowanej faktury. W razie częściowego uregulowania należności podatek naliczony może zostać zwiększony w odniesieniu do tej części (art. 89b ust. 4 ustawy o VAT).

Oznacza to, że dłużnik, który musiał skorygować VAT po 150 dniach od upływu terminu płatności, gdy nie uregulował należności z faktury, może ponownie odliczyć VAT. Może tego dokonać tylko w rozliczeniu za miesiąc, kiedy opłacił fakturę. Jeśli termin złożenia deklaracji za ten okres już minął, należy złożyć korektę tej deklaracji. Nie można tego zrobić w dowolnym, kolejnym okresie rozliczeniowym. Należy podkreślić, że jest to uprawnienie podatnik, z którego może on skorzystać, ale nie musi.

Limity podatkowe w 2014 roku

Czy wierzytelność nieściągalna może być kosztem

Zabezpieczenie na poczet gwarancji - rozliczenie VAT

Prawo do korekty przysługuje również, gdy podatnik zrezygnuje z bycia czynnym podatnikiem i wybierze zwolnienie z VAT. W takiej sytuacji na podstawie art. 99 ust. 7 pkt 3 ustawy dłużnik po uregulowaniu należności może złożyć deklarację i odliczyć VAT, mimo że nie ma już obowiązku składania deklaracji. Takiej możliwości nie mają podatnicy, który zlikwidowali działalność, gdyż stracili status podatnika. Natomiast prawo do ponownego odliczenia przysługuje tylko podatnikom (zarówno czynnym, jak i zwolnionym).

Należy pamiętać, że jeżeli będziemy zwiększać podatek naliczony po uregulowaniu należności, musimy stosować nowe wzory deklaracji. Obecnie jest to deklaracja VAT-7(14). Dodatkowo w poz. 60 deklaracji należy zaznaczyć kwadrat „tak”.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 89b ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35

 

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR LEX Biznes

Zdjęcia


PODATKI 2020 - pakiet STANDARD238.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama