| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Dochody uzyskane w Holandii

Dochody uzyskane w Holandii

Rozliczając w Polsce dochody uzyskane w Holandii, można odliczyć podatek pobrany przez holenderskiego fiskusa. Mimo to niektórzy podatnicy będą musieli jeszcze dopłacić.


Z dochodów uzyskanych w Holandii polski podatnik obowiązkowo musi się rozliczyć w kraju. Powinien złożyć roczne zeznanie podatkowe niezależnie od tego, czy uzyskiwał dochody w Polsce i Holandii czy tylko w Holandii.Taki sposób rozliczenia dochodów holenderskich przewidują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz konwencja zawarta między Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodów, w której przyjęto metodę proporcjonalnego odliczenia.Rozliczenie dochodów i obliczenie podatku w Polsce następuje w ten sposób, że łączy się dochody zagraniczne i polskie, a następnie od całości oblicza podatek według polskiej skali podatkowej. Jednocześnie przysługuje prawo do odliczenia od tak wyliczonego podatku polskiego, podatku zapłaconego w Holandii. Jednak takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, która przypada proporcjonalnie na dochód uzyskany w Holandii. Często się zdarza, że będziemy musieli dopłacić podatek w Polsce, mimo tego częściowego odliczenia podatku holenderskiego.


Trzeba jeszcze pamiętać, że polski ustawodawca zwolnił z podatku dochód zagraniczny do wysokości 30 diet. Oznacza to, że do zeznania wpisuje się dochód uzyskany w Holandii po pomniejszeniu go o kwotę odpowiadająca równowartości diet z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju za każdy dzień, w którym wykonywano pracę najemną (nie dotyczy to dochodów z tytułu umowy zlecenia).Maksymalnie odliczenie nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości trzydziestu diet. Jeśli nie otrzymamy od pracodawcy holenderskiego dokumentów potwierdzających wysokość uzyskanego dochodu, to nie zwalnia nas to z rozliczenia podatku w Polsce. W takim przypadku należy zwrócić się do zagranicznego pracodawcy o potwierdzenie wysokości osiągniętego dochodu lub ustalić jego wysokość na podstawie posiadanych dokumentów (np. umowy o pracę).Bogdan Świąder


bogdan.swiader@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »