| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Dochody uzyskane w Holandii

Dochody uzyskane w Holandii

Rozliczając w Polsce dochody uzyskane w Holandii, można odliczyć podatek pobrany przez holenderskiego fiskusa. Mimo to niektórzy podatnicy będą musieli jeszcze dopłacić.


Z dochodów uzyskanych w Holandii polski podatnik obowiązkowo musi się rozliczyć w kraju. Powinien złożyć roczne zeznanie podatkowe niezależnie od tego, czy uzyskiwał dochody w Polsce i Holandii czy tylko w Holandii.Taki sposób rozliczenia dochodów holenderskich przewidują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz konwencja zawarta między Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodów, w której przyjęto metodę proporcjonalnego odliczenia.Rozliczenie dochodów i obliczenie podatku w Polsce następuje w ten sposób, że łączy się dochody zagraniczne i polskie, a następnie od całości oblicza podatek według polskiej skali podatkowej. Jednocześnie przysługuje prawo do odliczenia od tak wyliczonego podatku polskiego, podatku zapłaconego w Holandii. Jednak takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, która przypada proporcjonalnie na dochód uzyskany w Holandii. Często się zdarza, że będziemy musieli dopłacić podatek w Polsce, mimo tego częściowego odliczenia podatku holenderskiego.


Trzeba jeszcze pamiętać, że polski ustawodawca zwolnił z podatku dochód zagraniczny do wysokości 30 diet. Oznacza to, że do zeznania wpisuje się dochód uzyskany w Holandii po pomniejszeniu go o kwotę odpowiadająca równowartości diet z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju za każdy dzień, w którym wykonywano pracę najemną (nie dotyczy to dochodów z tytułu umowy zlecenia).Maksymalnie odliczenie nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości trzydziestu diet. Jeśli nie otrzymamy od pracodawcy holenderskiego dokumentów potwierdzających wysokość uzyskanego dochodu, to nie zwalnia nas to z rozliczenia podatku w Polsce. W takim przypadku należy zwrócić się do zagranicznego pracodawcy o potwierdzenie wysokości osiągniętego dochodu lub ustalić jego wysokość na podstawie posiadanych dokumentów (np. umowy o pracę).Bogdan Świąder


bogdan.swiader@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »