reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Prawo Unii Europejskiej

Ograniczenia w odliczaniu składek naruszają prawo unijne

Aktualizacja: 26.07.2007

Ograniczenie prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania składek na ubezpieczenia, które płacone są do funduszu lub towarzystwa z innego państwa członkowskiego, narusza prawo unijne. »

Zatrzymywane zadatki nie podlegają VAT

Aktualizacja: 23.07.2007

Kwoty zapłacone tytułem zadatku w ramach umów dotyczących świadczenia usług hotelarskich nie podlegają VAT, gdy klient odwoła rezerwację. Stanowią one odszkodowanie ryczałtowe. »

Los obniżonych stawek VAT nie jest jeszcze przesądzony

Aktualizacja: 18.07.2007

Komisja Europejska planuje likwidację preferencyjnych stawek VAT w krajach unijnych od 2011 roku. Pomysł muszą zaakceptować wszystkie kraje Wspólnoty. Na razie rozpoczęto dyskusję nad propozycją KE. »

Akcyza od rejestracji auta nie może podlegać VAT

Aktualizacja: 16.07.2007

Akcyza od rejestracji samochodu jest wliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Komisja Europejska wezwała Polskę do zmiany przepisów w tym zakresie, nasz kraj ma na to dwa miesiące. Jeśli nie zastosujemy się do tego wezwania, to sprawa trafi przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości. »

Opłata od przeniesienia udziałów to zakazany podatek

Aktualizacja: 11.07.2007

Nie można pobierać opłaty za przeniesienie udziałów w spółce dokonanego w ramach podwyższenia kapitału zakładowego. Taka opłata jest zakazanym podatkiem. »

Sankcje VAT a VI Dyrektywa VAT

Aktualizacja: 09.07.2007

Ustawa o VAT z 8 stycznia 1993 r., obowiązująca do 30 kwietnia 2004 r., i nowa ustawa o VAT z 11 marca 2004 r., obowiązująca od 1 maja 2004 r., wprowadziły „dodatkowe zobowiązanie podatkowe”, w przypadku gdy podatnik w deklaracji na VAT podał dane, które mogły spowodować utratę dochodów podatkowych, deklarując na przykład niższą wysokość zobowiązania podatkowego lub zawyżoną kwotę zwrotu naliczonego VAT. »

Umowy zawarte przez Unię mają pierwszeństwo

Aktualizacja: 03.07.2007

Pierwszeństwo umów międzynarodowych zawartych przez Wspólnotę nad przepisami prawa wtórnego wymaga, by prawo wtórne interpretowane było zgodnie z tymi umowami również w zakresie zwrotu podatku. »

Tymczasowe nauczanie zwolnione z VAT

Aktualizacja: 26.06.2007

Odpłatne udostępnianie nauczyciela instytucji edukacyjnej, w której tymczasowo naucza, może być zwolnione z podatku od wartości dodanej jako świadczenie usług ściśle związanych z działalnością edukacyjną. »

Trudno będzie opracować jednolite zasady dla UE

Aktualizacja: 26.06.2007

Wprowadzenie wspólnej podstawy opodatkowania CIT w ramach Unii Europejskiej nie będzie możliwe przy pozostawieniu zróżnicowanych stawek tego podatku. »

Kursy dla dorosłych są zwolnione z VAT

Aktualizacja: 22.06.2007

Udzielanie lekcji wyrównawczych, a także prowadzenie kursów w ośrodkach kształcenia dla dorosłych może być zwolnione z podatku od wartości dodanej. »

Jakie zmiany przewiduje projekt ustawy o akcyzie

Aktualizacja: 20.06.2007

Projekt z 25 maja 2007 r. nowej ustawy o podatku akcyzowym został opracowany w związku z koniecznością harmonizacji polskich regulacji z przepisami wspólnotowymi poprzez wdrożenie nowych rozwiązań wynikających z Dyrektywy Rady 2003/96/WE w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych, dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej. »

System kontroli eksportu usprawni obsługę celną towarów

Aktualizacja: 18.06.2007

Nowa forma przedstawicielstwa w Unii Europejskiej - Authorised Economic Operator i nowy System Kontroli Eksportu mają usprawnić obsługę towarów i zatrzymać wpływy z ceł w Polsce. Konieczne są dalsze rozwiązania i uproszczenia zarówno w systemie odpraw celnych, jak i w systemie podatkowym. »

Od wydatków do refundacji kosztów

Aktualizacja: 18.06.2007

Proces pozyskiwania wsparcia finansowego na realizację projektu inwestycyjnego nie kończy się w momencie podpisania umowy o dofinansowanie. Faktyczny przepływ finansowy w ramach refundacji poniesionych wydatków następuje dopiero w chwili rozliczenia projektu przed instytucją udzielającą wsparcia. »

Zmiany w VAT pomogą leasingowi

Aktualizacja: 06.06.2007

Europejski Fundusz Leasingowy jest za wprowadzeniem pewnych zmian w ustawie o VAT. Jakie to propozycje? »

Miejscem stałego pobytu podatnika jest centrum jego interesów życiowych

Aktualizacja: 04.06.2007

Dla uznania miejsca stałego pobytu za centrum interesów życiowych danej osoby należy brać pod uwagę wszystkie mające znaczenie okoliczności, w tym związane m.in. z tą osobą, jej rodziną, pracą i sytuacją osobistą. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama