Kategorie

Los obniżonych stawek VAT nie jest jeszcze przesądzony

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
Komisja Europejska planuje likwidację preferencyjnych stawek VAT w krajach unijnych od 2011 roku. Pomysł muszą zaakceptować wszystkie kraje Wspólnoty. Na razie rozpoczęto dyskusję nad propozycją KE.


Trwa dyskusja nad stosowaniem obniżonych stawek VAT w krajach Unii Europejskiej. Na początku lipca Komisja Europejska zaproponowała likwidację wszystkich preferencyjnych stawek VAT w krajach unijnych. Zredukowane stawki podatku od towarów i usług mogłyby zostać utrzymane do końca 2010 roku. Czyli od 1 stycznia 2011 roku we Wspólnocie nie byłyby stosowane obniżone stawki VAT.


Po ogłoszeniu pomysłu KE większość mediów podała, że w Polsce do końca 2010 roku obowiązują obniżone stawki VAT, m.in. na żywność i książki. Niestety, nie jest to prawda. Na początku lipca przedstawiono jedynie propozycję, którą teraz muszą zaakceptować wszystkie państwa członkowskie. Jednomyślność jest w tym przypadku jedyną drogą do akceptacji zaproponowanych zmian w systemie VAT w ramach Unii. W konsekwencji, jeszcze nie wiadomo, czy w Polsce obniżone stawki VAT będą obowiązywały do końca 2010 roku.


Osiągnięcie kompromisu w tym zakresie może potrwać. Wiele do stracenia mają m.in. Wielka Brytania i Francja, w których obowiązuje najwięcej preferencyjnych stawek. Trzeba też pamiętać, że wiele państw, zwłaszcza ze starej Unii, ma bezterminowe okresy obowiązywania obniżonych stawek VAT. Tylko w Anglii stawką VAT w wysokości 0 proc. objętych jest dziesięć towarów i usług, m.in. żywność, leki, transport pasażerski, książki, gazety. Francja natomiast stawkami VAT w wysokości 5,5 proc. lub 2,1 proc. ma objętych 16 rodzajów produktów.


Likwidacja wyjątków...


Prosty w założeniach system VAT w Unii Europejskiej został zaśmiecony przez wynegocjowane przez poszczególne kraje wyjątki. Taką opinię prezentuje Danuta Mochol-Gumowska, doradca podatkowy w DEMG Kancelaria Doradztwa Podatkowego. Jej zdaniem wyjątków jest tak wiele, że utrudnia to działanie przedsiębiorcom na konkurencyjnych rynkach w poszczególnych krajach Wspólnoty. Z punktu widzenia przedsiębiorców jedna stawka VAT wyeliminowałaby wiele problemów w działalności przedsiębiorców, tworząc jeden konkurencyjny rynek w całej Unii.


- Kraje członkowskie bronią jednak swoich wyjątków, próbując w ten sposób rozwiązywać wewnętrzne problemy socjalne czy społeczne. Podobnie dzieje się w Polsce. Wprowadzenie jednej stawki VAT pozwoliłoby na znaczne jej obniżenie (22-proc. stawka VAT to jedna z najwyższych w Unii) bez uszczerbku dla wpływów budżetowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że najniżej zarabiający mogliby negatywnie odczuć w swoich budżetach wzrost VAT na żywność czy nośniki energii. Pomoc dla tych konkretnie osób powinna być jednak kierowana do nich bezpośrednio (podobnie jak dopłaty do czynszu), a nie poprzez niższe stawki VAT rozmywana pomiędzy wszystkich - argumentowała Danuta Mochol-Gumowska.


...podniesie ceny...


Gdyby pomysł Komisji Europejskiej został zaakceptowany we wszystkich krajach członkowskich, wówczas w Polsce, wraz z likwidacją stawek preferencyjnych, należałoby oczekiwać wzrostu cen na produkty i usługi dotąd korzystające z niższych stawek tego podatku. Na ten aspekt zwrócił uwagę Tomasz Olkiewicz, radca prawny i partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. We wspomnianej grupie są m.in. produkty żywnościowe, np. mleko, mięso, leki, mieszkania, nawozy rolnicze, książki i czasopisma. Niższymi stawkami VAT objęte są także usługi hotelarskie i gastronomiczne.


- Wydaje się, że nie jesteśmy gotowi na tak radykalne podwyżki już od 2011 roku. Komisarz Kovacs sugeruje jednak, że możliwe są negocjacje w celu przedłużenia niektórych preferencji po 2011 roku. Całkiem realne wydaje się osiągnięcie porozumienia co do zachowania niektórych preferencji, przy czym katalog towarów i usług traktowanych ulgowo będzie musiał być jednolity w całej Unii. Najprawdopodobniej będziemy musieli zrezygnować ze stawki 0 proc. na książki i czasopisma specjalistyczne, stawki obniżonej na nawozy oraz na usługi gastronomiczne i hotelarskie. Pozostałe preferencje wydają się możliwe do utrzymania w wyniku negocjacji - sugerował Tomasz Olkiewicz.


Jednocześnie zwrócił uwagę, że fakt utrzymania preferencyjnych stawek VAT do 2010 roku oznaczałby, że wprowadzenie definicji budownictwa społecznego byłoby niepotrzebne, ponieważ preferencje dotyczące budownictwa mieszkaniowego można byłoby zachować w dotychczasowym kształcie, tak aby dotyczyły one wszystkich mieszkań i domów, bez względu na ich wielkość.


...i wpłynie na budownictwo...


O wpływie utrzymania obniżonych stawek VAT do końca 2010 roku na budownictwo wspomniał w rozmowie z nami Michał Galejczuk, doradca podatkowy w Accreo Taxand. Jego zdaniem propozycje zgłoszone przez KE w zakresie przedłużenia obowiązywania obniżonych stawek VAT do końca 2010 roku m.in. w budownictwie mieszkaniowym przychodzą w samą porę.


- Jeśli zostaną one ostatecznie zaakceptowane, istnieje szansa, że sytuacja cenowa na polskim rynku nieruchomości nieco się ustabilizuje. Warto zwrócić uwagę, że od dłuższego czasu istniała duża niepewność co do sposobu, w jaki polski parlament ostatecznie rozwiąże kwestię tzw. budownictwa społecznego, które jako jedyne mogłoby korzystać z obniżonej 7-proc. stawki VAT. Przedłużające się prace ustawodawcze, zmieniające się projekty regulacji w tym zakresie powodowały stan niepewności wśród uczestników rynku budowlanego. W konsekwencji, brak jasnych reguł odpowiednio wcześniej ogłoszonych niekorzystnie wpływał na poziom cen w budownictwie mieszkaniowym. Był to dodatkowy element windujący i tak nie niskie już ceny mieszkań - wskazał Michał Galejczuk.


Dodał również, że zatwierdzone propozycje Komisji z jednej strony stworzą pewną przewidywalność co do stawek VAT (do końca 2010 roku). Do tego czasu polski ustawodawca uzyska szansę na przygotowanie i odpowiednio wczesne ogłoszenie regulacji w zakresie budownictwa społecznego, w taki sposób, aby nie zaskakiwać rynku i nie stwarzać podstaw do nieuzasadnionego wzrostu cen.


- Jasne regulacje w tym zakresie są potrzebne tym bardziej, że mają szansę przetrwać również po 2010 roku, gdyż, jak się wydaje, KE chce ulgowo potraktować budownictwo społeczne również po 2010 roku - podkreślił nasz rozmówca.


...ale może przynieść korzyści


Przyjęcie koncepcji Komisji wprowadzenia okresu przejściowego do 2011 roku w zakresie stosowania obniżonych stawek VAT i podjęcie w tym czasie prac nad reformą unijnego systemu podatkowego oznacza możliwość dłuższego stosowania preferencyjnych stawek VAT, także przez Polskę.


Jak wskazała Halina Kwiatkowska, radca prawny i partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, oddział Kraków, jeśli pomysł Komisji zostanie zaakceptowany, będzie on dla Polski korzystny.


- W przeciwnym razie musielibyśmy podnieść stawki podatku od towarów u usług zdecydowanie szybciej. Z drugiej strony, po upływie okresu przejściowego należy liczyć się z podwyżką cen tych grup towarów i usług, które obecnie objęte są stawkami preferencyjnymi (w tym żywności i mieszkań) - tłumaczyła Halina Kwiatkowska.


Podkreśliła także, że propozycja Komisji może okazać się per saldo dobrym rozwiązaniem. W porównaniu z innymi krajami członkowskimi nie mamy bowiem szczególnie wielu obniżonych stawek VAT, a ujednolicenie unijnego systemu podatkowego oznaczać powinno m.in. likwidację przywilejów części krajów członkowskich do bezterminowego stosowania obniżonych stawek.


- Spełnienie wskazanych założeń może być jednak trudne, zważywszy na dotychczasowy przebieg współpracy państw członkowskich w kwestiach podatkowych - podsumowała nasza ekspert.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Obniżone stawki VAT w krajach Unii Europejskiej


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  24 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zryczałtowana składka zdrowotna przywilejem dla wybranych

  Składka zdrowotna. Według doniesień „Dziennika Gazety Prawnej” podatnicy, którzy rozliczają się według zasad ryczałtu ewidencjonowanego, będą płacić zryczałtowaną składkę zdrowotną. Rodzi się pytanie, dlaczego miałoby to dotyczyć wyłącznie tej grupy podatników? W mojej ocenie jest to dyskryminujące. Ceną rozliczania podatku w innej formie niż ryczałt byłaby bowiem wyższa składka zdrowotna.

  VAT e-commerce. Wzór zgłoszenia VIN-R

  VAT e-commerce. Wzór zgłoszenia (VIN-R) informującego w zakresie nieunijnej procedury szczególnej rozliczania VAT.

  Wspólny kredyt z rodzicami. Spłata rat kredytu to nie darowizna

  Wspólny kredyt z rodzicami a podatek. Spłata rat kredytu (zaciągniętego solidarnie przez pełnoletnią córkę wraz z rodzicami) przez samych rodziców - nie powoduje po stronie córki powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Nie musi ona płacić podatku i składać zgłoszenia SD-Z2. Bowiem spłata rat jedynie przez rodziców w takiej sytuacji nie jest darowizną. Nawet jeżeli w zakupionym na kredyt mieszkaniu mieszka sama córka i jest ona jedyną właścicielką tego mieszkania. Dotyczy to oczywiście także innych "składów" solidarnych kredytobiorców - spokrewnionych, spowinowaconych, czy spoza kręgu rodzinnego.

  Opłata paliwowa - co warto wiedzieć?

  Opłata paliwowa. Jakie są stawki opłaty paliwowej obowiązujące w 2021 r.? Kto podlega opłacie paliwowej? Kiedy powstaje obowiązek zapłaty? Gdzie wpłacać opłatę? Jak złożyć informację w sprawie opłaty paliwowej?

  Oleje smarowe a opłata paliwowa

  Opłata paliwowa. Handel olejami smarowymi w Polsce ewoluuje w kierunku zwiększenia biurokracji oraz obciążeń podatkowych związanych z obrotem tymi towarami. Czy oleje smarowe podlegają opłacie paliwowej?

  System e-TOLL ruszył 24 czerwca

  e-TOLL. 24 czerwca 2021 r. Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uruchomiły nowy system poboru opłat za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz za przejazd po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) zarówno dla pojazdów ciężkich jak i lekkich. Otwarte zostały pierwsze Miejsca Obsługi Klienta. Można już instalować na telefonach bezpłatną aplikację mobilną e-TOLL PL do wnoszenia opłat. Na miejscach poboru opłat autostrad A2 i A4 wyznaczone zostały pasy przejazdowe dedykowane dla użytkowników systemów e-TOLL i viaTOLL. Przewidziano okres przejściowy, w którym działać będą dwa systemy e-TOLL i viaTOLL.

  30 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla rozliczających się liniowo

  Polski Ład - przedsiębiorcy chcą zmian, m.in. kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł dla przedsiębiorców rozliczających się liniowo. O wprowadzenie podatkowych zmian do Polskiego Ładu wystąpił do premiera Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

  Zwrot VAT zapłaconego w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 r.

  Zwrot VAT. Wielka Brytania będzie nadal przyznawać zwroty podatku VAT przedsiębiorcom z UE. Taką informację potwierdziła brytyjska administracja podatkowa - poinformowało 23 czerwca 2021 r. polskie Ministerstwo Finansów.

  Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach dla uczniów szkół ponadpodstawowych

  Krajowa Izba Doradców Podatkowych i Ministerstwo Finansów zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Podatkach. Dwuetapowy konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, a ze względu na pandemię w tym roku zostanie przeprowadzony w formule online.

  Praktyka w stosowaniu przepisów o MDR

  Regulacje dotyczące schematów podatkowych (MDR) obowiązują w polskim porządku prawnym od 1 stycznia 2019 roku, a więc już ponad dwa lata. Co więcej, biorąc pod uwagę retrospektywny obowiązek zgłaszania schematów podatkowych, można powiedzieć, że zaraportowane do tej pory schematy podatkowe dotyczą uzgodnień, w zakresie których to pierwsza czynność miała miejsce nawet trzy lata temu (schematy transgraniczne).

  Korepetycje, kursy i inne usługi prywatnego nauczania - zwolnienie z VAT

  Prywatne nauczanie a VAT. Usługi prywatnego nauczania świadczone przez nauczycieli są zwolnione z VAT. Konieczne jest jednak posiadanie przez nauczyciela kierunkowego wykształcenia, a także świadczenie usług nauczania na podstawie umowy zawartej z uczniem (lub opiekunem prawnym ucznia). Jednak zwolnienie to nie ma zastosowania do usług świadczonych przez nauczycieli w ramach zajęć organizowanych przez podmiot trzeci.

  Zwolnienie podatkowe na inwestycję w PSI - od kiedy?

  Zwolnienie podatkowe na inwestycję w PSI. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 18 marca 2021 r. (sygn. I SA/Op 22/21) potwierdził, że prawo do skorzystania ze zwolnienia podatkowego w Polskiej Strefie Inwestycji (PSI) istnieje od momentu poniesienia pierwszych kosztów kwalifikowanych. Takie rozstrzygnięcie kwestionuje dotychczas powszechne wśród organów skarbowych.

  Wzór deklaracji uproszczonej AKC-US od 1 lipca 2021 r.

  Akcyza od samochodów osobowych. Ustawodawca określił nowy wzór deklaracji uproszczonej w sprawie podatku akcyzowego od samochodów osobowych (AKC-US). Rozporządzenie w tej sprawie wchodzi w życie 1 lipca 2021 r.

  Globalne podatki i minimalna stawka CIT [Raport PIE]

  Globalne podatki. Transfer zysków do rajów podatkowych powoduje, że globalne wpływy z podatku CIT są corocznie zmniejszane o ok 240 mld USD. Najbogatsi ludzie świata przelewają 7,6 bln USD na zagraniczne konta, by uniknąć organów podatkowych. Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Global taxes in the post-COVID-19 era” wskazuje, że wprowadzenie globalnego podatku majątkowego zapewniłoby 289 mld USD rocznie, globalnego podatku klimatycznego – 279 mld USD rocznie, a globalnej minimalnej stawki CIT – 127 mld USD rocznie. Zebrane w ten sposób środki wystarczyłyby na zaszczepienie przeciw COVID-19 każdej dorosłej osoby na świecie 4 razy w ciągu roku.

  VAT e-commerce. Procedura szczególna dla przesyłek do 150 euro

  VAT e-commerce. Resort finansów objaśnia uproszczoną procedurę w zakresie deklarowania i odroczenia płatności podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro (tzw. „USZ”). Zmiany już od 1 lipca 2021 r.

  Fundusze inwestycyjne - zmiana przepisów

  Fundusze inwestycyjne. 22 czerwca 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Projekt ten dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, dotyczących funduszy inwestycyjnych oraz zarządzania alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Zgodnie z projektem większość zmian ma wejść w życie 2 sierpnia 2021 r.

  Należyta staranność w cenach transferowych w świetle objaśnień Ministerstwa Finansów

  Należyta staranność w cenach transferowych. Pojęcie należytej staranności nie jest sprecyzowane w przepisach. Ustawodawca nie wskazuje konkretnych działań, które powinny zostać powzięte, ani informacji, które należy weryfikować. Pewne wskazówki w zakresie domniemania oraz należytej staranności, o których mowa w art. 11o ust. 1b ustawy o CIT wynikają z objaśnień podatkowych MF.

  Pakiet Slim VAT 2 z poprawkami

  Slim VAT 2. Sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła w dniu 22 czerwca, wraz z poprawkami, nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, której celem jest uproszczenie rozliczania przez podatników podatku od towarów i usług – tzw. pakiet Slim VAT 2.

  Refakturowanie podatku od nieruchomości na dzierżawcę lub najemcę

  Refakturowanie podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości nie może być przedmiotem sprzedaży lub innej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a w efekcie nie podlega odrębnemu „refakturowaniu”. Jednak jeżeli strony umowy dzierżawy lub najmu postanowią, że wynajmujący „przerzuca” koszt podatku od nieruchomości na dzierżawcę (najemcę), wówczas koszt ten stanowi element ceny usługi dzierżawy (najmu). Innymi słowy wartość podatku od nieruchomości stanowi część zapłaty (czynszu) za usługę dzierżawy lub najmu. Dlatego też w takiej sytuacji wydzierżawiający (lub najemce) powinien wystawić fakturę, w której podstawa opodatkowania, to łączna cena (wartość) usługi dzierżawy obejmująca m.in. wartość podatku od nieruchomości, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT. Koszty podatku od nieruchomości nie mogą bowiem stanowić samodzielnego świadczenia, lecz są elementem podstawowej czynności, jaką jest dzierżawa nieruchomości, zatem co do zasady nie powinny być wykazywane na fakturze w odrębnej pozycji.

  Transparentność wynagrodzeń w UE - jak się przygotować?

  Transparentność wynagrodzeń w UE. Projekt przygotowany przez Komisję Europejską zakłada rewolucyjne zmiany w zakresie transparentności wynagrodzeń. Jakie rozwiązania zakłada i jakie konsekwencje może za sobą nieść? Jak przygotować organizację do ujawnienia płac?

  Jaki wzrost PKB w 2021 roku?

  PKB w 2021 roku. Wzrost gospodarczy (tj. wzrost Produktu Krajowego Brutto - PKB) Polski w 2021 r. może zbliżyć się do 5 proc., ale resort finansów pozostaje konserwatywny w swoich prognozach - powiedział 22 czerwca PAP Biznes minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Podkreślił, że w budżecie są zabezpieczone środki na wypadek kolejnej fali pandemii. Dodał, że wykonanie budżetu po czerwcu może być zbliżone do tego po maju, kiedy to w odnotowano nadwyżkę w wysokości 9,4 mld zł.

  Elektroniczny TAX FREE od początku 2022 roku

  Ustawa o VAT daje możliwość zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym. Procedura TAX FREE pozwala turystom odwiedzającym Polskę na uniknięcie podwójnego opodatkowania. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa szykują zmiany dla przedsiębiorców działających w systemie zwrotu VAT podróżnym od początku 2022 roku, polegającą na odejściu od papierowej wersji procedury i zastąpienie jej elektronicznym systemem ewidencji.

  Przedsiębiorca jako honorowych dawca krwi - co przysługuje?

  Honorowy dawca krwi, który jest pracownikiem, po oddaniu krwi może otrzymać dwa dni wolnego. Co jednak w sytuacji gdy honorowym dawcą krwi jest przedsiębiorca? Czy z tego tytułu przysługują mu jakieś preferencje?

  Zmęczenie cyfrowe w czasie pandemii

  Zmęczenie cyfrowe. 41% ankietowanych niepokoi się wpływem Internetu na dobre samopoczucie bardziej niż przed pandemią – wynika z badania EY. Jak postrzegamy obecnie korzystanie z kanałów cyfrowych?

  E-faktury - zagrożenia i ryzyka

  E-faktury. Już w październiku 2021 r. w Polsce zostaną wprowadzone e-faktury – zapowiada polski rząd. Na razie będą dobrowolną formą rozliczenia, jednak za dwa lata (od 2023 roku) system podatkowy zostanie całkowicie zdigitalizowany. Eksperci wskazują, że oprócz oczywistych korzyści, takich jak uszczelnienie systemu podatkowego czy uproszczenie rozliczeń między kontrahentami, e-faktury wiążą się też z pewnymi ryzykami. To przede wszystkim obawa przed inwigilacją i działaniami hakerów.