reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Prawo Unii Europejskiej

Kiedy urząd skarbowy nie może nam ograniczyć prawa do odliczenia VAT

Aktualizacja: 15.03.2007

Zgodnie z ustaloną linią orzeczniczą Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości prawo do odliczenia VAT naliczonego jest fundamentalnym prawem podatnika i nie może być dowolnie ograniczane przez przepisy krajowe. »

Nie każda dostawa towarów jest objęta zwolnieniem

Aktualizacja: 08.03.2007

Polskie przepisy pozwalają na zwolnienie z VAT towarów używanych. Wystarczy, że podatnik nie odlicza podatku naliczonego. Zdaniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zwolnienie powinno zależeć od przeznaczenia towaru. »

27 dyrektyw do wdrożenia

Aktualizacja: 28.02.2007

Kary finansowe za naruszenia Traktatu Wspólnotowego stają się realne. Polska na ósmym miejscu w tabeli wyników rynku wewnętrznego UE. Przedsiębiorcy mogą żądać odszkodowania za przepisy niezgodne z unijnymi. »

Nie wszystkie przepisy są zgodne z prawem Unii

Aktualizacja: 21.02.2007

Kilka regulacji zawartych w nowelizacji ustawy o VAT może być niezgodnych z unijną dyrektywą. Przepis dotyczący podstawy opodatkowania może okazać się groźny dla polskich firm. Niektóre zmiany, choć zgodne z dyrektywą unijną, mogą wywoływać w praktyce problemy. »

Ulga nie zależy od zatrudnienia

Aktualizacja: 23.02.2007

Przepisy uzależniające przyznanie zwolnienia z podatku od spadków od zatrudniania określonych pracowników w firmach rodzinnych naruszają prawo wspólnotowe. »

Unia pozwala na odliczanie zagranicznych składek

Aktualizacja: 20.02.2007

W rozliczeniu PIT nie można odliczać zagranicznych składek ubezpieczeniowych. ETS uznał podobny zakaz za niezgodny z prawem wspólnotowym. Jeśli Polska nie zmieni przepisów, kolejne regulacje zostaną zaskarżone do ETS. »

Jakie obowiązki ma podatnik maltańskiego podatku od towarów i usług

Aktualizacja: 16.02.2007

Przedsiębiorcy są zobowiązani do rejestracji VAT na Malcie, jeżeli dokonują transakcji opodatkowanych VAT, lub dokonali zakupów, od których przysługuje im prawo odliczenia VAT naliczonego. Jakie obowiązki w zakresie tego podatku ciążą na przedsiębiorcach? »

Jak odzyskać akcyzę od samochodu sprowadzonego z Unii Europejskiej

Aktualizacja: 09.02.2007

Podatnicy, którzy sprowadzili z Unii Europejskiej używany samochód i chcą odzyskać część zapłaconej akcyzy, powinni złożyć w urzędzie celnym wniosek o zwrot podatku. »

Prawidłowe stosowanie prawa

Aktualizacja: 06.02.2007

Komisja Europejska złożyła wniosek w sprawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 515/97 w sprawie wzajemnej pomocy między organami administracyjnymi państw członkowskich i współpracy między państwami członkowskimi a Komisją w celu zapewnienia prawidłowego stosowania przepisów prawa celnego i rolnego (KOM(2006) 868). »

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią

Aktualizacja: 01.02.2007

Osoby mające w Polsce miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, natomiast pracujące w Wielkiej Brytanii od 2007 r., nie będą musiały opodatkowywać w Polsce dochodu uzyskanego z tego tytułu. Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią wprowadza metodę wyłączenia z progresją. »

Nowe państwa w Unii - zmiany w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o VAT

Aktualizacja: 25.01.2007

Zmiany w rozporządzeniu są spowodowane przystąpieniem z dniem 1 stycznia 2007 r. nowych państw członkowskich do Wspólnoty Europejskiej. Są to Rumunia i Bułgaria. W rozporządzeniu wprowadzono przepisy przejściowe w odniesieniu do transakcji realizowanych z tymi państwami. »

Czy można bezpośrednio powoływać się na przepisy Dyrektyw unijnych

Aktualizacja: 23.01.2007

Od 1 maja 2004 r. podatnicy VAT mogą bezpośrednio powoływać się na przepisy Dyrektyw, w przypadku gdy przepisy unijne nie zostały wprowadzone lub zostały wprowadzone nieprawidłowo. Od 1 stycznia 2007 r. weszła w życie Dyrektywa 2006/112/WE Rady z 28 lipca 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. »

Nowe państwa członkowskie od 1 stycznia 2007 r. - zmiana zasad rozliczania transakcji z Bułgarią i Rumunią

Aktualizacja: 17.01.2007

Od 1 stycznia 2007 r. na podstawie Traktatu o Przystąpieniu, podpisanego 25 kwietnia 2005 r., członkami UE są również Bułgaria i Rumunia. Powoduje to zmianę zasad rozliczeń w przypadku dostaw lub nabyć towarów, które będą przemieszczane do lub z jednego z tych krajów. »

Jakie dokumenty należy posiadać, aby rozliczyć wewnątrzwspólnotową dostawę ze stawką 0%

Aktualizacja: 16.01.2007

Ustawa przewiduje, że podatnik VAT UE, który dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowej, aby zastosować stawkę 0%, musi spełnić określone warunki: »

Unia kwestionuje ulgi dla przedsiębiorców

Aktualizacja: 09.01.2007

Zwolnienia z podatku od nieruchomości stosowane przez gminy mogą być niezgodne z przepisami UE. Polska w ten sposób narusza zasadę swobodnego przepływu pracowników. Samorządy powinny rozważyć zmianę uchwał sprzecznych z wymogami unijnymi. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama