| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Jak napisać wniosek o zwrot akcyzy zapłaconej od samochodów sprowadzanych z innych krajów UE - wzór

Jak napisać wniosek o zwrot akcyzy zapłaconej od samochodów sprowadzanych z innych krajów UE - wzór

Europejski Trybunał Sprawiedliwości zajął się w czerwcu br. sprawą podatku akcyzowego nakładanego na samochody sprowadzane do Polski z innych Państw UE. Polsce zarzucono, iż nałożyła na te samochody niedozwolone opłaty (zakazane jest wprowadzanie podatków i opłat dyskryminujących towary sprowadzane/zakupione z innych krajów UE).


W kontekście dotychczasowego orzecznictwa ETS bardzo prawdopodobne jest korzystne dla podatników rozstrzygnięcie tej sprawy. Tym samym odzyskają oni zapłacony nienależnie podatek akcyzowy.

Aby otrzymać zwrot zapłaconej nienależnie akcyzy, należy wystąpić z wnioskiem o jej zwrot. Najlepiej jeszcze zanim ETS wyda wyrok w tej sprawie. Polski rząd występował bowiem o ograniczenie prawa do zwrotu akcyzy tylko do tych podatników, którzy złożyli wniosek o zwrot przed wyrokiem Trybunału (wyrok prawdopodobnie zapadnie we wrześniu br.).

Wniosek o zwrot akcyzy należy skierować do urzędu celnego, który pobrał podatek akcyzowy.
Na razie naczelnicy urzędów celnych odmawiają zwrotu podatku. Wydają decyzję odmowną, na którą należy w 14-dniowym terminie od jej doręczenia złożyć odwołanie do właściwej izby celnej.

Dyrektorzy izb celnych, jak do tej pory, utrzymywali decyzję naczelników urzędów celnych. Jednak i od tej decyzji podatnik w 30-dniowym terminie od doręczenia może złożyć zaskarżenie wydanej przez dyrektora izby celnej decyzji do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Natomiast od wyroku WSA służy podatnikowi kasacja do NSA.

Miejmy jednak nadzieję, że w niedługim czasie przygotowywane rozstrzygnięcie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości będzie korzystne dla podatników i zgodne z rozstrzygnięciami wspólnotowymi. Tym samym pozwoli podatnikom odzyskać zapłaconą akcyzę. Zarówno urzędy celne, izby celne, jak i sądy administracyjne będą zobowiązane do uwzględnienia wyroku ETS w swoich decyzjach i wyrokach.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Joanna Mierzwińska
ekspert w zakresie VAT, akcyzy i cła

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »