Zarabiający w Szwecji nie dopłacą do podatku
REKLAMA
Obowiązująca dotychczas metoda zaliczenia zwykłego powodowała – podobnie jak jest to teraz w przypadku Polaków pracujących w Anglii – że osoby czasowo przebywające i pracujące w Szwecji musiały dopłacać w Polsce różnicę pomiędzy podatkiem należnym w Polsce a podatkiem uiszczonym w Szwecji.
– Zastosowanie w nowej umowie metody wyłączenia z progresją jest znacznie korzystniejsze. Dochód np. z pracy uzyskany i opodatkowany w Szwecji nie będzie już podlegał ponownemu opodatkowaniu w Polsce – wyjaśniał dr Janusz Fiszer. Niestety, nowe uregulowania odnoszą się do dochodu uzyskanego począwszy od 1 stycznia 2006 r., a tym samym zarobki uzyskane w Szwecji w 2005 roku podlegają rozliczeniu w Polsce jeszcze na dotychczasowych, ekonomicznie niekorzystnych dla podatników zasadach.
Maria Pietrzyk, prawnik z kancelarii prawniczej Magnusson, stwierdziła, że nowa umowa sprzyja podatnikom CIT. Polska zobowiązała się do wyłączenia z opodatkowania dochodu opodatkowanego w Szwecji i uwzględnienia go tylko dla określenia stawki podatku, co przy jednej stawce CIT spowoduje jednokrotne opodatkowanie takich dochodów.
– Nowe warunki mają stwarzać lepsze perspektywy dla dalszego rozwoju stosunków gospodarczych wiążących oba kraje – dodała nasza rozmówczyni.
– Nowa umowa zachowała możliwość opodatkowania w państwie źródła dywidend według stawki 5 proc. – jeżeli bezpośredni udział spółki właściciela w kapitale spółki wypłacającej dywidendę będzie wynosił co najmniej 25 proc. We wszystkich innych przypadkach dywidenda opodatkowana będzie stawką 15 proc. – powiedziała Sylwia Migdał, konsultant, doradca podatkowy Ernst & Young.
Jednocześnie wyjaśniła, że nowa umowa zakłada opodatkowanie należności licencyjnych w państwie źródła, z zastrzeżeniem, że podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 proc. kwoty brutto należności licencyjnych (poprzednio 10 proc.).
– Nowa umowa utrzymuje również zasadę zapisaną w dotychczasowej umowie, zgodnie z którą, w przypadku odsetek podatek u źródła jest pobierany jedynie w państwie miejsca zamieszkania lub siedziby beneficjenta (osoby uprawnionej). Umowa ze Szwecją pozostaje jedną z nielicznych polskich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, w której nadal obowiązuje stawka 0 proc. na odsetki w państwie źródła – dodała Sylwia Migdał.
PODATEK DOPŁACĄ...
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat