reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Zarabiający w Szwecji nie dopłacą do podatku

Zarabiający w Szwecji nie dopłacą do podatku

Pracujący w Szwecji nie będą musieli dopłacać do podatku w Polsce. Nowa umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania będzie miała zastosowanie od 2006 roku. Nowa polsko-szwedzka umowa zawiera tzw. metodę wyłączenia z progresją jako metodę unikania podwójnego opodatkowania w przypadku osób mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce.

Doktor Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkt UW, przypomniał, że poprzednia umowa polsko-szwedzka z 1975 r. przewidywała stosowanie metody tzw. zaliczenia zwykłego do wszystkich kategorii dochodu, otrzymywanego zarówno przez osoby mające miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, jak i w Szwecji. Z punktu widzenia osób mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, poprzednia metoda nie była korzystna.

Obowiązująca dotychczas metoda zaliczenia zwykłego powodowała – podobnie jak jest to teraz w przypadku Polaków pracujących w Anglii – że osoby czasowo przebywające i pracujące w Szwecji musiały dopłacać w Polsce różnicę pomiędzy podatkiem należnym w Polsce a podatkiem uiszczonym w Szwecji.

– Zastosowanie w nowej umowie metody wyłączenia z progresją jest znacznie korzystniejsze. Dochód np. z pracy uzyskany i opodatkowany w Szwecji nie będzie już podlegał ponownemu opodatkowaniu w Polsce – wyjaśniał dr Janusz Fiszer. Niestety, nowe uregulowania odnoszą się do dochodu uzyskanego począwszy od 1 stycznia 2006 r., a tym samym zarobki uzyskane w Szwecji w 2005 roku podlegają rozliczeniu w Polsce jeszcze na dotychczasowych, ekonomicznie niekorzystnych dla podatników zasadach.

Maria Pietrzyk, prawnik z kancelarii prawniczej Magnusson, stwierdziła, że nowa umowa sprzyja podatnikom CIT. Polska zobowiązała się do wyłączenia z opodatkowania dochodu opodatkowanego w Szwecji i uwzględnienia go tylko dla określenia stawki podatku, co przy jednej stawce CIT spowoduje jednokrotne opodatkowanie takich dochodów.

– Nowe warunki mają stwarzać lepsze perspektywy dla dalszego rozwoju stosunków gospodarczych wiążących oba kraje – dodała nasza rozmówczyni.

– Nowa umowa zachowała możliwość opodatkowania w państwie źródła dywidend według stawki 5 proc. – jeżeli bezpośredni udział spółki właściciela w kapitale spółki wypłacającej dywidendę będzie wynosił co najmniej 25 proc. We wszystkich innych przypadkach dywidenda opodatkowana będzie stawką 15 proc. – powiedziała Sylwia Migdał, konsultant, doradca podatkowy Ernst & Young.

Jednocześnie wyjaśniła, że nowa umowa zakłada opodatkowanie należności licencyjnych w państwie źródła, z zastrzeżeniem, że podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 proc. kwoty brutto należności licencyjnych (poprzednio 10 proc.).

– Nowa umowa utrzymuje również zasadę zapisaną w dotychczasowej umowie, zgodnie z którą, w przypadku odsetek podatek u źródła jest pobierany jedynie w państwie miejsca zamieszkania lub siedziby beneficjenta (osoby uprawnionej). Umowa ze Szwecją pozostaje jedną z nielicznych polskich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, w której nadal obowiązuje stawka 0 proc. na odsetki w państwie źródła – dodała Sylwia Migdał.
Umowa ze Szwecją została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 17 lutego 2006 r. nr 26, poz. 193.

PODATEK DOPŁACĄ...
...osoby pracujące w Anglii i Irlandii Północnej, Belgii, Danii, Finlandii i Holandii. Umowy podpisane z tymi krajami przewidują niekorzystną metodę unikania podwójnego opodatkowania.

Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama