REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarabiający w Szwecji nie dopłacą do podatku

REKLAMA

Pracujący w Szwecji nie będą musieli dopłacać do podatku w Polsce. Nowa umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania będzie miała zastosowanie od 2006 roku. Nowa polsko-szwedzka umowa zawiera tzw. metodę wyłączenia z progresją jako metodę unikania podwójnego opodatkowania w przypadku osób mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce.
Doktor Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkt UW, przypomniał, że poprzednia umowa polsko-szwedzka z 1975 r. przewidywała stosowanie metody tzw. zaliczenia zwykłego do wszystkich kategorii dochodu, otrzymywanego zarówno przez osoby mające miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, jak i w Szwecji. Z punktu widzenia osób mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, poprzednia metoda nie była korzystna.

Obowiązująca dotychczas metoda zaliczenia zwykłego powodowała – podobnie jak jest to teraz w przypadku Polaków pracujących w Anglii – że osoby czasowo przebywające i pracujące w Szwecji musiały dopłacać w Polsce różnicę pomiędzy podatkiem należnym w Polsce a podatkiem uiszczonym w Szwecji.

– Zastosowanie w nowej umowie metody wyłączenia z progresją jest znacznie korzystniejsze. Dochód np. z pracy uzyskany i opodatkowany w Szwecji nie będzie już podlegał ponownemu opodatkowaniu w Polsce – wyjaśniał dr Janusz Fiszer. Niestety, nowe uregulowania odnoszą się do dochodu uzyskanego począwszy od 1 stycznia 2006 r., a tym samym zarobki uzyskane w Szwecji w 2005 roku podlegają rozliczeniu w Polsce jeszcze na dotychczasowych, ekonomicznie niekorzystnych dla podatników zasadach.

Maria Pietrzyk, prawnik z kancelarii prawniczej Magnusson, stwierdziła, że nowa umowa sprzyja podatnikom CIT. Polska zobowiązała się do wyłączenia z opodatkowania dochodu opodatkowanego w Szwecji i uwzględnienia go tylko dla określenia stawki podatku, co przy jednej stawce CIT spowoduje jednokrotne opodatkowanie takich dochodów.

– Nowe warunki mają stwarzać lepsze perspektywy dla dalszego rozwoju stosunków gospodarczych wiążących oba kraje – dodała nasza rozmówczyni.

– Nowa umowa zachowała możliwość opodatkowania w państwie źródła dywidend według stawki 5 proc. – jeżeli bezpośredni udział spółki właściciela w kapitale spółki wypłacającej dywidendę będzie wynosił co najmniej 25 proc. We wszystkich innych przypadkach dywidenda opodatkowana będzie stawką 15 proc. – powiedziała Sylwia Migdał, konsultant, doradca podatkowy Ernst & Young.

Jednocześnie wyjaśniła, że nowa umowa zakłada opodatkowanie należności licencyjnych w państwie źródła, z zastrzeżeniem, że podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 proc. kwoty brutto należności licencyjnych (poprzednio 10 proc.).

– Nowa umowa utrzymuje również zasadę zapisaną w dotychczasowej umowie, zgodnie z którą, w przypadku odsetek podatek u źródła jest pobierany jedynie w państwie miejsca zamieszkania lub siedziby beneficjenta (osoby uprawnionej). Umowa ze Szwecją pozostaje jedną z nielicznych polskich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, w której nadal obowiązuje stawka 0 proc. na odsetki w państwie źródła – dodała Sylwia Migdał.
Umowa ze Szwecją została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 17 lutego 2006 r. nr 26, poz. 193.

PODATEK DOPŁACĄ...
...osoby pracujące w Anglii i Irlandii Północnej, Belgii, Danii, Finlandii i Holandii. Umowy podpisane z tymi krajami przewidują niekorzystną metodę unikania podwójnego opodatkowania.

Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA