REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W unijnych podatkach na razie bez zmian

REKLAMA

Na posiedzeniu rady ministrów finansów państw Unii Europejskiej (Ecofin) poruszono m.in. problem dodatkowego opodatkowania firm naftowych, które odnotowują dużo większe zyski z powodu rekordowo wysokich cen ropy naftowej, a także zmiany w VAT. Te ostatnie dotyczyły taniej internetowej telekomunikacji. Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej na razie niechętnie odnoszą się do tych propozycji.
O niechęci niektórych ministrów do takich operatorów napisał Financial Times. Chodzi o to, że firmy takie jak Skype czy Wanadoo mają swoje siedziby w krajach, gdzie obowiązują najniższe 15-proc. stawki VAT. Niektórzy ministrowie finansów twierdzą, że szkodzi to krajowym operatorom, którzy muszą płacić wyższy podatek. Zgłoszono więc pomysł, aby VAT liczony był według stawek, jakie obowiązują w krajach, do których usługa jest dostarczana, a nie z których wysyłana. To spowodowałoby, że użytkownicy telekomunikacji internetowej płaciliby 15-proc. VAT na bardzo małym, ograniczonym terenie (m.in. na wyspie Madera i w Luksemburgu). Wątpliwe jednak, aby taka zmiana została wprowadzona, ponieważ firmy telekomunikacyjne musiałyby rozliczać się według stawek obowiązujących w poszczególnych 25 krajach UE. Byłoby to więc bardzo duże utrudnienie dla firm, ale również dla użytkowników sieci telekomunikacyjnej, ponieważ billingi z rozmów musiałyby zawierać szczegółowe dane dotyczące krajów, z którymi użytkownik się połączył, a także stawek, jakie w nim obowiązują. Według brytyjskiego dziennika, decyzja w tej sprawie zostanie podjęta zapewne na kolejnym posiedzeniu Ecofin.

Telefonia internetowa jest coraz powszechniejszym środkiem komunikacji. Z usług takich firm jak Skype korzysta obecnie na całym świecie ponad 100 milionów użytkowników. Liczba ta wzrasta, ponieważ oferta telefonii internetowej jest znacząco tańsza niż tradycyjnych operatorów.

Podczas spotkania rady Ecofin ministrowie finansów niechętnie wypowiadali się również o pomyśle nałożenia dodatkowych obciążeń fiskalnych na koncerny naftowe z powodu wysokich cen ropy na światowych rynkach. Minister finansów Austrii, przewodzącej w tym półroczu Unii, Karl Heinz Grasser, powiedział, że jest to rozwiązanie nierealne.

– Uważam, że nie jest to propozycja mająca duże szanse na urzeczywistnienie. Jeśli byłoby możliwe wprowadzenie takiego podatku na całym świecie, ale zaznaczam, na całym świecie, to wówczas, jak sądzę, moglibyśmy o tym podyskutować – powiedział Karl Heinz Grasser.

Nałożenie takiego dodatkowego podatku miałoby na celu zapewnienie dodatkowych, wysokich wpływów do unijnej kasy. Nie spowodowałoby jednak spadku cen ropy, co obecnie wydaje się ważniejszym celem. Efekt mógłby być nawet odwrotny, ponieważ koncerny miałyby podstawę, aby twierdzić, że nie mogą obniżać cen swoich wyrobów, bo muszą dbać o zyski.

Podobne stanowisko do austriackiego ministra finansów zajęli ministrowie Holandii i Grecji. Pomysł przypadł do gustu jedynie ministrowi finansów Słowenii, Andrejowi Bajukowi.

Łukasz Zalewski
lukasz.zalewski@infor.pl
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ordynacja podatkowa - liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i kilkadziesiąt innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA