REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W unijnych podatkach na razie bez zmian

REKLAMA

Na posiedzeniu rady ministrów finansów państw Unii Europejskiej (Ecofin) poruszono m.in. problem dodatkowego opodatkowania firm naftowych, które odnotowują dużo większe zyski z powodu rekordowo wysokich cen ropy naftowej, a także zmiany w VAT. Te ostatnie dotyczyły taniej internetowej telekomunikacji. Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej na razie niechętnie odnoszą się do tych propozycji.
O niechęci niektórych ministrów do takich operatorów napisał Financial Times. Chodzi o to, że firmy takie jak Skype czy Wanadoo mają swoje siedziby w krajach, gdzie obowiązują najniższe 15-proc. stawki VAT. Niektórzy ministrowie finansów twierdzą, że szkodzi to krajowym operatorom, którzy muszą płacić wyższy podatek. Zgłoszono więc pomysł, aby VAT liczony był według stawek, jakie obowiązują w krajach, do których usługa jest dostarczana, a nie z których wysyłana. To spowodowałoby, że użytkownicy telekomunikacji internetowej płaciliby 15-proc. VAT na bardzo małym, ograniczonym terenie (m.in. na wyspie Madera i w Luksemburgu). Wątpliwe jednak, aby taka zmiana została wprowadzona, ponieważ firmy telekomunikacyjne musiałyby rozliczać się według stawek obowiązujących w poszczególnych 25 krajach UE. Byłoby to więc bardzo duże utrudnienie dla firm, ale również dla użytkowników sieci telekomunikacyjnej, ponieważ billingi z rozmów musiałyby zawierać szczegółowe dane dotyczące krajów, z którymi użytkownik się połączył, a także stawek, jakie w nim obowiązują. Według brytyjskiego dziennika, decyzja w tej sprawie zostanie podjęta zapewne na kolejnym posiedzeniu Ecofin.

Telefonia internetowa jest coraz powszechniejszym środkiem komunikacji. Z usług takich firm jak Skype korzysta obecnie na całym świecie ponad 100 milionów użytkowników. Liczba ta wzrasta, ponieważ oferta telefonii internetowej jest znacząco tańsza niż tradycyjnych operatorów.

Podczas spotkania rady Ecofin ministrowie finansów niechętnie wypowiadali się również o pomyśle nałożenia dodatkowych obciążeń fiskalnych na koncerny naftowe z powodu wysokich cen ropy na światowych rynkach. Minister finansów Austrii, przewodzącej w tym półroczu Unii, Karl Heinz Grasser, powiedział, że jest to rozwiązanie nierealne.

– Uważam, że nie jest to propozycja mająca duże szanse na urzeczywistnienie. Jeśli byłoby możliwe wprowadzenie takiego podatku na całym świecie, ale zaznaczam, na całym świecie, to wówczas, jak sądzę, moglibyśmy o tym podyskutować – powiedział Karl Heinz Grasser.

Nałożenie takiego dodatkowego podatku miałoby na celu zapewnienie dodatkowych, wysokich wpływów do unijnej kasy. Nie spowodowałoby jednak spadku cen ropy, co obecnie wydaje się ważniejszym celem. Efekt mógłby być nawet odwrotny, ponieważ koncerny miałyby podstawę, aby twierdzić, że nie mogą obniżać cen swoich wyrobów, bo muszą dbać o zyski.

Podobne stanowisko do austriackiego ministra finansów zajęli ministrowie Holandii i Grecji. Pomysł przypadł do gustu jedynie ministrowi finansów Słowenii, Andrejowi Bajukowi.

Łukasz Zalewski
lukasz.zalewski@infor.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA