REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie wszędzie płaci się podatek katastralny

REKLAMA

W większości państw Unii Europejskiej - podobnie jak w Polsce - obowiązuje podatek od nieruchomości lub gruntowy. Tylko w nielicznych krajach UE nie trzeba płacić takich podatków. W niektórych krajach Unii Europejskiej stawki podatku od nieruchomości wynoszą kilka procent wartości nabywanej nieruchomości.
Od tej zasady są jednak wyjątki. I tak np. na Malcie nie trzeba płacić takich podatków. Natomiast w Danii nabycie nieruchomości jest wolne od podatku, choć podatek płacony jest od dochodu z nieruchomości.

Wielka Brytania i Włochy

Z oficjalnych danych statystycznych wynika, że najwięcej Polaków, którzy wyjechali za granicę, jest w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz we Włoszech. Z takimi wyjazdami wiąże się też zmiana miejsca zamieszkania, a także kupno gruntów czy też mieszkania.

W Wielkiej Brytanii obowiązuje podatek katastralny. Prawodawstwo brytyjskie rozróżnia dwa rodzaje nieruchomości: nieruchomości przeznaczone na cele mieszkalne (domestic) oraz nieruchomości o przeznaczeniu handlowym (non-domestic). Podatek od nieruchomości mieszkalnych jest określany mianem podatku gminnego (council tax), zaś podatek od nieruchomości handlowych jest określany mianem podatku zuniformizowanego (uniform tax). Jednak obydwa podatki, zarówno podatek od nieruchomości mieszkalnych, jak i handlowych mają charakter lokalny.

Również przeprowadzając się do Irlandii można podjąć decyzję o kupnie własnego domu lub mieszkania. Jeżeli zaciągnie się pożyczkę na zakup domu, można skorzystać ze zwolnień podatkowych.

Opłata skarbowa

Jeżeli kupi się dom po przeprowadzeniu się do Irlandii, możliwe, że będzie trzeba zapłacić opłatę skarbową, czyli podatek od wartości nieruchomości. Dalszych informacji udziela Sekcja Opłat Skarbowych (Stamp Duty Section) pod numerem 1890 482 582.

Inne zasady obowiązują we Włoszech. Nie występuje tam ogólny podatek od wartości majątku netto (podatek od bogactwa). Funkcjonuje natomiast lokalny podatek od nieruchomości, którego stawki są corocznie określane przez każdą włoską gminę. We Włoszech obowiązuje także podatek rejestracyjny od transferu nieruchomości. Nakładany jest obecnie w formie opłaty skarbowej i wynosi 7 proc. w wypadku nieruchomości miejskich oraz 15 proc. dla gruntów rolnych.

Podatek od sprzedaży nieruchomości nakładany jest również w formie opłaty skarbowej, a jego stawka wynosi 3 proc.

U sąsiadów

Podatek od nieruchomości lub gruntów występuje także u naszych najbliższych unijnych sąsiadów. Przykładowo w Czechach podatek od nieruchomości nakładany jest na grunty i zabudowania. Stawki podatku zależą od typu, umiejscowienia oraz przeznaczenia nieruchomości.

Na Słowacji obowiązują podobne zasady stosowania podatku od nieruchomości jak w Polsce. Podatkiem tym objęte są na Słowacji: grunty, budowle, mieszkania wraz pomieszczeniami niemieszkalnymi i użytkowanymi wspólnie. Na Słowacji obowiązuje także podatek od budowli.

Podstawę podatkową stanowi powierzchnia całkowita zabudowy w mkw. według stanu na 1 stycznia roku podatkowego. Stawka podatkowa waha się, w zależności od budowli, od 1 do 50 koron słowackich. Podstawowe stawki podatkowe powiększa się o 0,75 koron za każdą nadziemną kondygnację. Na Słowacji obowiązuje dodatkowo podatek mieszkaniowy. Stawka podatkowa podatku od mieszkań wynosi 1 koronę za każdy mkw. powierzchni podłóg mieszkania, pomieszczeń niemieszkalnych oraz wspólnych pomieszczeń użytkowych. Od podatku zwolnione są: nowe mieszkania na okres 5 lat, w użytkowaniu pierwszego właściciela, mieszkania służące do rehabilitacji oraz rekwalifikacji osób niepełnosprawnych, jak również do świadczeń usług socjalnych przez osoby prawne lub fizyczne, nie związanych z działalnością zarobkową.

W Estonii obowiązuje podatek gruntowy w wysokości 0,5 proc. od wartości gruntu, który może być podwyższony od 0,3 proc., do 0,7 proc. na podstawie decyzji władz samorządowych.

Na Litwie podatkiem od nieruchomości opodatkowane są litewskie oraz zagraniczne podmioty gospodarcze. Stawka wynosi 1 proc. od wartości bilansowej nieruchomości z uwzględnieniem stref gospodarczych. Płaci się go raz na kwartał. W gestii władz samorządowych leży zwolnienie lub zmniejszenie stawki podatku od nieruchomości kosztem zmniejszenia wpływu do budżetu.

Na Łotwie podatkiem od nieruchomości objęte są osoby fizyczne, osoby prawne i nierezydenci Łotwy, którzy są właścicielami lub mają prawo do łotewskich nieruchomości (uwzględniając również ziemię). Podatek ten stosowany jest do nieruchomości i nie ukończonych budowli znajdujących się na Łotwie. Do końca 2006 roku będzie on wynosił 1,5 proc. od ogólnej wartości (wyceny) nieruchomości podlegającej opodatkowaniu. Dla budynków do końca 2006 roku wartość podlegająca opodatkowaniu to średnia wartość bilansowa. W pierwszym roku po ukończeniu budowy budynków przeznaczonych dla celów handlowych nie płaci się podatku od nieruchomości, pod warunkiem, że budowa została zakończona po 1 stycznia 2001 r.

W Niemczech obowiązuje podatek gruntowy i od nabywania nieruchomości. Stawki podatku są uzależnione od regionu kraju.

Wyjątki i obliczenia

Jak już wspomnieliśmy, są kraje, gdzie nie funkcjonuje podatek od nieruchomości. Przykładem są Dania i Malta. Są też państwa, w których podatek ten dotyczy tylko wybranych podatników lub stawkę podatku należy obliczyć biorąc pod uwagę określone prawem wskaźniki.

We Francji podatek od nieruchomości nakładany jest jedynie na osoby prawne i wynosi 3 proc. wartości nieruchomości.

Jeśli chodzi o przykłady specjalnych wyliczeń, to należy wspomnieć o Szwecji, gdzie nieruchomości (domy i mieszkania) będące w posiadaniu osób fizycznych w Szwecji podlegają opodatkowaniu stawką od 0,5 do-1 proc. Wartość nieruchomości dla celów podatkowych szacowana jest co 6 lat i wynosi około 75 proc. wartości rynkowej.
Na Węgrzech obowiązuje podatek budowlany, płatny od powierzchni mieszkalnej budynku. Jego stawka wynosi maksymalnie 942 forintów węgierskich (HUF) – około 3,8 euro za mkw. rocznie lub maksymalnie 3 proc. wartości rynkowej budynku (ustalanej przez władze samorządowe). Obowiązuje także podatek gruntowy, płatny od gruntu niezabudowanego. Stawka wynosi maksymalnie 209 HUF (około 0,84 euro za mkw. rocznie).

Również w Austrii podatek od nieruchomości wyliczany jest jako kombinacja stawki (od 0,5 do 2 promila) wartości jednostkowej nieruchomości i mnożnika określanego corocznie przez gminę. Płatność podatku następuje kwartalnie, a podatek do 75 euro płaci się jednorazowo do 15 maja każdego roku.

Opodatkowanie w Belgii

Również w Belgii stawki podatku od nieruchomości są określane w sposób specyficzny. W Belgii obowiązuje tzw. podatek gruntowy. Płatnikami tego podatku są właściciele oraz użytkownicy nieruchomości. Podstawą naliczania tego podatku jest tzw. przychód katastralny, który jest przychodem średnim, rocznym od nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych, a także środków produkcji mających z natury rzeczy lub przeznaczenia charakter nieruchomości.

Podatki gruntowe w Belgii znajdują się w gestii administracji fiskalnej regionów, a wpłaty z ich tytułu zasilają budżety gmin, prowincji i regionów. Stawki podatków katastralnych ustalane są przez władze regionalne i różnią się w zależności od miejsca usytuowania nieruchomości. Średnia stopa podatku wynosi ok. 50 proc. wartości podatku katastralnego liczonego według stanu na 1 stycznia 1975 r.

W Portugalii obowiązuje podatek od nieruchomości/własności, zwany SISA i dotyczy on aktów przekazania praw własności nieruchomości oraz innych. Obowiązuje ujednolicona stawka tego podatku w wysokości 8 proc. Jednak istnieją pewne wyjątki od zastosowania 8-proc. stawki. Zredukowaną stawkę w wysokości 4 proc. można zastosować w sytuacji, kiedy działka lub budynek jest nabyty w celach przemysłowych, ważnych z punktu widzenia rozwoju tego kraju.

MAKSYMALNE STAWKI PODATKU W POLSCE W 2006 ROKU
• dla budynków i ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 18,43 zł/mkw.
• dla budynków mieszkalnych lub ich części – 0,56 zł/mkw.
• dla pozostałych budynków lub ich części – 6,17 zł/mkw.
• dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – 0, 68 zł/mkw.
• dla pozostałych gruntów – 0,33 zł/mkw.
• dla budowli – 2 proc. ich wartości
• dla budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych – 3,71 zł/mkw.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA