REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować spółkę w Niemczech

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Przedsiębiorstwa posiadające siedzibę lub zarząd w Niemczech są opodatkowane od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Przedsiębiorcy zagraniczni, czyli np. Polacy prowadzący w Niemczech firmę, są opodatkowani niemieckim podatkiem dochodowym wyłącznie od dochodów uzyskanych z tej działalności.
Zgodnie z polsko-niemiecką umową o unikaniu podwójnego opodatkowania z 14 maja 2003 r. (Dz.U. z 2005 r. nr 12, poz. 90; dalej umowa) opodatkowaniu niemieckim podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają dochody polskiego przedsiębiorcy w zakresie, w jakim dochody te powstają w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez tego przedsiębiorcę w Niemczech za pośrednictwem stałej placówki (zakładu).

Definicja zakładu

Jak wyjaśnia Łukasz Jeśkiewicz, konsultant w dziale podatkowym Ernst & Young, przez pojęcie zakładu w rozumieniu umowy należy rozumieć stałą placówkę, za pośrednictwem której całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa, w szczególności filię, biuro, fabrykę, warsztat i miejsce wydobywania zasobów naturalnych. Jak zakład traktowany będzie również plac budowy, prace budowlane lub instalacyjne, ale tylko wtedy, jeżeli będą one funkcjonowały dłużej niż 12 miesięcy.
– Warto podkreślić, że placówki służące jedynie składowaniu, wystawianiu lub dostarczaniu zapasów należących do przedsiębiorstwa lub prowadzeniu jakiejkolwiek działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym (np. reklamowym) nie stanowią zakładu w rozumieniu umowy – dodaje Łukasz Jeśkiewicz.
Jednocześnie podkreśla, że dochody uzyskane z działalności prowadzonej przez polskiego przedsiębiorcę za pośrednictwem zakładu są opodatkowane na takich samych zasadach jak zyski niemieckiej spółki, będącej podatnikiem CIT. Dotyczy to również sposobu wyliczenia podstawy opodatkowania, jednak przy ustalaniu dochodów zakładu dopuszczalne jest również odliczenie części nakładów poniesionych na rzecz tego zakładu przez centralę.

Podatek do zapłaty

Dochody osiągane przez niemieckich podatników CIT oraz zakłady przedsiębiorców zagranicznych podlegają opodatkowaniu 25-proc. stawką CIT oraz tzw. podatkiem solidarnościowym kształtującym się na poziomie 5,5 proc. wartości zobowiązania podatnika w CIT (wpływy z tego podatku są przeznaczone na rozwój landów wschodnich). Warto podkreślić, że podatek solidarnościowy obciąża również dochody bierne podlegające opodatkowaniu u źródła (dywidendy, odsetki, należności licencyjne).
Ponadto działalność gospodarczą niemieckiego podatnika obciąża podatek lokalny (Gewerbesteur), którego wysokość kształtuje się, w zależności od jednostki samorządu terytorialnego, na terenie której prowadzona jest działalność gospodarcza, w przedziale od 13 proc. do 20,5 proc. Przy czym w praktyce efektywna stawka tego podatku kształtuje się na poziomie 15-20 proc. Podstawą naliczania podatku jest dochód przedsiębiorcy z uwzględnieniem kilku wyłączeń z kosztów. Podatek lokalny pomniejsza podstawę opodatkowania CIT.

Podatek u źródła

Zdaniem eksperta z Ernst & Young na szczególną uwagę zasługuje kwestia opodatkowania uzyskiwanych w Niemczech przez polskiego przedsiębiorcę przychodów z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych.
Na mocy umowy podstawowa stawka podatku u źródła na dywidendy wypłacane do Polski została zredukowana z 20 proc. (plus 5,5 proc. podatku solidarnościowego) do:
• 5 proc., gdy osobą uprawnioną jest spółka kapitałowa, której bezpośredni udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendy wynosi co najmniej 10 proc., lub
• 15 proc. w pozostałych przypadkach.
– Należy pamiętać, że w przypadku dywidend istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w Dyrektywie Rady 90/435/EEC z 23 lipca 1990 r. o wspólnym systemie podatkowym w odniesieniu do spółek- -matek i spółek-córek różnych państw członkowskich zaimplementowanej do niemieckiego systemu prawnego. Warunkiem zwolnienia dywidendy z podatku u źródła jest wymóg posiadania przez polską spółkę dominującą co najmniej 20 proc. udziałów (akcji) w spółce wypłacającej dywidendę (odpowiednio w latach 2007– –2008 będzie to 15 proc., a po tej dacie – 10 proc.) nieprzerwanie przez okres 12 miesięcy – wyjaśnia Łukasz Jeśkiewicz.
Co do zasady, odsetki wypłacane polskiej spółce przez niemieckiego kontrahenta będą zwolnione z podatku u źródła na mocy przepisów niemieckich. Warto zwrócić uwagę na szczególny sposób podatkowego traktowania płatności związanych z niektórymi instrumentami finansowymi o charakterze hybrydowym (np. wierzytelność z prawem do udziału w zyskach osoby prawnej).
Natomiast należności licencyjne wypłacane polskiemu przedsiębiorcy będą, z mocy umowy, podlegały opodatkowaniu podatkiem u źródła w wysokości 5 proc. W tym przypadku również wystąpi możliwość zastosowania zwolnienia wypłaty, tym razem na podstawie Dyrektywy 2003/49/EC o wspólnym systemie podatkowym w odniesieniu do odsetek oraz należności licencyjnych płaconych między spółkami powiązanymi z różnych państw Unii.

Podstawa opodatkowania

Podstawę opodatkowania CIT w Niemczech stanowi kwota przychodów pomniejszona o koszty ich uzyskania. Ze zwolnienia z opodatkowania korzysta 95 proc. dywidendy otrzymanej przez spółkę niemiecką, jak również dochody uzyskiwane z działalności prowadzonej za pośrednictwem zakładu, o ile umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z krajem miejsca prowadzenia zakładu tak stanowi. W praktyce, większość umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawieranych przez Niemcy (w tym, zasadniczo, również umowa z Polską) zawiera przepis tej treści.
Z kolei do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się m.in. części utworzonych w spółce rezerw (np. rezerw z tytułu niektórych zobowiązań warunkowych, rezerw na zobowiązania długoterminowe), strat powstałych w wyniku zbycia udziałów w spółce oraz odsetek od pożyczek udzielanych przez udziałowca w części, w jakiej kwota zadłużenia z tytułu pożyczki przekracza półtora raza wartość kapitałów spółki (wyjątek stanowią spółki holdingowe, których głównym przedmiotem działalności jest finansowanie inwestycji podmiotów z grupy, dla których stosunek długu do kapitału uprawniający do pełnego odliczania odsetek został ustalony w proporcji 3:1). Jak podkreśla Łukasz Jeśkiewicz, wymienione ograniczenia dotyczą również przedsiębiorców zagranicznych, którzy utrzymują w Niemczech swój zakład, a pożyczka służy właśnie finansowaniu działalności zakładu.

Rozliczanie strat

– Straty podatkowe mogą pomniejszać dochody uzyskiwane przez podatników w kolejnych latach, przy czym możliwość przenoszenia strat na kolejne okresy rozliczeniowe nie jest limitowana w czasie – zwraca uwagę Łukasz Jeśkiewicz. Dodaje także, że prawo niemieckie dopuszcza możliwość rozliczenia straty o dochód z roku poprzedzającego rok powstania straty, ale tylko do wysokości 511 500 euro.
WAŻNE
Zysk polskiego przedsiębiorcy osiągany za pośrednictwem polskiego zakładu jest zwolniony z opodatkowania w Polsce. W konsekwencji straty podatkowe niemieckiego zakładu nie pomniejszą dochodu osiąganego przez przedsiębiorcę z tytułu działalności prowadzonej na terytorium Polski (strata zakładu będzie podlegała rozliczeniu z dochodem w Niemczech zgodnie z niemieckimi regulacjami).
WAŻNE
Efektywne obciążenie wyniku CIT podatkiem solidarnościowym i podatkiem lokalnym w Niemczech przekracza 35 proc. wartości podstawy opodatkowania.
WAŻNE
Niemiecki podatek u źródła obciążający dywidendy, należności licencyjne lub odsetki podlega zaliczeniu na CIT płacony przez polską spółkę. Zaliczenie takie nie może przekroczyć tej części podatku, jaka należna jest w Polsce od dochodu otrzymanego z Niemiec.
PRZYKŁAD
Inwestycja SA, która działa w Niemczech za pośrednictwem zakładu, osiągnęła w 2006 roku dochód podatkowy w wysokości 300 000 euro. Zobowiązanie Inwestycja SA z tytułu niemieckiego CIT za 2006 rok wyniesie 75 000 euro (25 proc. x 300 000) i zostanie powiększone o podatek solidarnościowy w kwocie 4125 euro (5,5 proc. x 75 000), co daje łączną kwotę obciążenia podatkiem w wysokości 79 125 euro.

Ewa Matyszewska
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT to nie jest deregulacja gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA