REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy wykonawcze do VI Dyrektywy Rady 77/388/EWG

REKLAMA

Od 1 lipca 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady UE nr 1777/2005 z 17 października 2005 r. (Dz.U. Nr L 288) w celu zapewnienia prawidłowego i bardziej ujednoliconego stosowania przepisów VI Dyrektywy Rady 77/388/EWG. Oprócz nowych zasad ustalania miejsca świadczenia usług, nowe rozporządzenie określa również nowe zasady ustalania zwolnień, skorzystania z prawa do odliczenia VAT, które zostaną omówione w tym opracowaniu.

Zwolnienie z VAT czynności kształcenia zawodowego i przekwalifikowania (art. 14)

Artykuł 14 rozporządzenia pomaga określić zakres zwolnień dotyczących czynności wykonywanych w interesie publicznym, objętych przepisem art. 13 (A)(1)(i) VI Dyrektywy 77/388/EWG. W szczególności umożliwia zdefiniowanie zawartego w tym przepisie pojęcia kształcenia zawodowego i przekwalifikowania. Ze zwolnienia mogą korzystać usługi nauczania, pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, tak samo jak nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Czas trwania kursu nie ma znaczenia dla określenia tego celu.

Wykluczenie ze zwolnienia z VAT transakcji, których przedmiotem są monety (art. 15)

Ze zwolnienia z VAT korzystają przedmioty kolekcjonerskie, takie jak monety ze złota, srebra lub innego metalu, lub banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy, oraz monety o wartości numizmatycznej (art. 13 część B lit. d pkt 4 dyrektywy). Natomiast platynowe monety zwane „platinium nobles”, mimo iż są środkiem płatniczym na Wyspie Man, to powszechnie uznawane są za przedmioty kolekcjonerskie. Dlatego ze zwolnienia z VAT zostały wykluczone transakcje, których przedmiotem są właśnie monety zwane „platinium nobles”.

Użytkowanie samochodów dla celów prywatnych (art. 16)

Używanie środków transportu do celów prywatnych (pozazawodowych) przez osoby niebędące osobami fizycznymi, takie jak instytucje prawa publicznego w rozumieniu art. 4 (5) VI Dyrektywy 77/388/EWG oraz stowarzyszenia, podlega przepisom art. 15 (2) ww. dyrektywy, tj. zwolnieniu z podatku.

Towary przewożone w bagażu osobistym (art. 17)

Dla celów zastosowania zwolnienia z VAT, dostaw towarów przewożonych w bagażu osobistym podróżnego, kwotę limitu 175 euro (art. 15 (2) akapit drugi tiret trzecie VI Dyrektywy) należy obliczyć na podstawie wartości określonych w fakturach. W sytuacji gdy konkretna faktura zawiera kilka pozycji obejmujących dostawę towarów temu samemu klientowi, w celu obliczenia, czy została przekroczona kwota ww. progu, można wykorzystać łączną zafakturowaną kwotę.

Dokumenty przywozowe (art. 18)

W przypadku skorzystania z prawa do odliczenia podatku od wartości dodanej, należnego lub zapłaconego od importowanych towarów, wymagane jest posiadanie dokumentu przywozowego określającego podatnika jako odbiorcę lub importera oraz określającego kwotę należnego podatku lub pozwalającego na jego wyliczenie (art. 18 (1)(b) VI Dyrektywy). Spełnieniem tego warunku od 1 lipca 2006 r. będzie posiadanie dokumentu przywozowego w formie elektronicznej. Przy czym dokument ten będzie stanowić dowód, jeżeli istnieje możliwość jego sprawdzenia.

Środki specjalne – złoto inwestycyjne (art. 19)

Zobowiązano kraje członkowskie do przyjęcia dla celów kwalifikacji złota inwestycyjnego określonych w załączniku II do rozporządzenia minimalnych wartości masy złota, dopuszczanych powszechnie przez rynki metali szlachetnych. Ponadto przepis ten ustanawia dla wszystkich krajów członkowskich jedną datę (tj. 1 kwietnia każdego roku), z której, dla celów ustalenia wykazu monet (uznającego określone monety za złoto inwestycyjne), należy zastosować cenę i wartości złota. W przypadku gdy 1 kwietnia przypada w dniu, w którym cena rynkowa nie jest ustalana, obowiązują wartości ustalane w dniu następnym.

Korekta transakcji wewnątrzwspólnotowych (art. 21–22)

Nieprawidłowe potraktowanie dostawy w państwie członkowskim dostawcy nie będzie wpływać na właściwe zastosowanie przepisów w państwie członkowskim nabywcy. Zatem jakiekolwiek zwroty podatku VAT w państwie członkowskim dostawcy, w związku z tymi nieprawidłowościami (tj. gdy podatek został nieprawidłowo zadeklarowany bądź odprowadzony, np. dostawca wewnątrzwspólnotową dostawę opodatkował stawką 22%, a przysługiwało mu prawo do zastosowania stawki 0% lub zwolnienia), dokonywane są przez organ podatkowy zgodnie z przepisami tego kraju.

Sprzedaż wysyłkowa (art. 22)

Doprecyzowano funkcjonowanie progów mających zastosowanie w przypadku dostawy towarów innych niż wyroby akcyzowe, wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego. Jeżeli w wyniku tych dostaw zostanie przekroczony w trakcie roku próg dla sprzedaży wysyłkowej (dla naszego kraju jest limit 10 000 euro), to nie wpływa to na zasady opodatkowania dostaw dokonanych przed przekroczeniem progu, pod warunkiem że podatnik:
• nie korzystał z prawa wyboru opcji opodatkowania tych czynności,
• nie przekroczył tego progu w ciągu minionego roku kalendarzowego.
Natomiast gdy przekroczenie progu ma wpływ na dostawy realizowane w państwie członkowskim zakończenia wysyłki lub transportu, ma to również wpływ na sprzedaż, w przypadku gdy:
• całkowita wartość dostaw w tym roku podatkowym przekracza próg w danym państwie członkowskim,
• wszystkie kolejne dostawy dokonywane są dla danego państwa członkowskiego w danym roku podatkowym,
• wszystkie kolejne dostawy dla danego państwa członkowskiego dokonywane są w kolejnym roku podatkowym.

Maria Bera
specjalista w zakresie VAT, pracownik organów podatkowych


Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ordynacja podatkowa - liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i kilkadziesiąt innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA