reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Rozliczanie projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych UE

Rozliczanie projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych UE

Większość beneficjentów realizujących projekty współfinansowane z funduszy strukturalnych UE jest zdania, iż najtrudniejszą częścią danego przedsięwzięcia jest etap jego rozliczenia. Pierwsze doświadczenia zdobyte przez poszczególne instytucje, odpowiedzialne za wdrażanie programów operacyjnych współfinansowanych z funduszy pomocowych EU, wydają się potwierdzać tę opinię. Zdobycie dofinansowania nie gwarantuje ostatecznie refundacji poniesionych kosztów.


Warunkiem otrzymania zwrotu poniesionego nakładu jest przede wszystkim realizacja projektu zgodnie z zapisami podpisanej umowy, a także wywiązanie się ze wszystkich formalności nałożonych na beneficjenta przez obowiązujące procedury. Jednym z głównych powodów opóźnień w wypłacie refundacji są błędy popełniane na etapie składania wniosków o płatność. Błędy te wynikają głównie z dwóch powodów, nie wszyscy beneficjenci do końca rozumieją i stosują zasady związane z kwalifikowalnością wydatków, a także nie wypełniają poprawnie dokumentacji związanej z przekazaniem refundacji.
W pierwszej części niniejszego opracowania przedstawiony zostanie wniosek o płatność wraz z komentarzem w tych miejscach, gdzie błędy pojawiają się najczęściej. Druga część poświęcona jest zagadnieniom związanym z kwalifikowalnością wydatków, które nastręczają beneficjentom najwięcej kłopotów z rozliczeniem.

Część I – Wniosek beneficjenta o płatność

Wniosek beneficjenta o płatność stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 22 września 2004 r. (poz. 2206). Wersja elektroniczna wraz z pełną instrukcją jest dostępna na stronie internetowej: www.zporr.gov.pl.

Część II – Kwalifikowalność wydatków

Zasady kwalifikowalności odpowiadają na pytania: jakie projekty, jakie wydatki i na jakich warunkach poniesione możemy uznać za podlegające refundacji z funduszy strukturalnych?
Poniżej omówiono tylko te kwestie związane z kwalifikowalnością wydatków, które okazują się najbardziej problematyczne dla beneficjentów realizujących projekty współfinansowane ze źródeł funduszy strukturalnych.
Kwalifikowalność kosztów
Najogólniej można powiedzieć, że koszty kwalifikowalne są to te koszty, które poniesione w ramach projektu podlegają współfinansowaniu ze środków pomocowych. Ma to zasadnicze znaczenie w świetle zasady mówiącej, że współfinansowanie kosztów z funduszy strukturalnych może osiągnąć określoną procentowo wielkość kosztów kwalifikowalnych. Warto wiedzieć również i o tym, że wkład w finansowanie projektów, o których mowa, będą mieć również fundusze pochodzące z budżetu państwa polskiego – stąd w niektórych działaniach opisanych w uzupełnieniach nazwa fundusze publiczne (składają się na nie fundusze strukturalne i fundusze pochodzące ze środków krajowych – jest to ewidentny przykład zastosowania zasady dodatkowości funduszy strukturalnych, mówiącej o niezastępowaniu funduszami strukturalnymi funduszy krajowych).
reklama

Czytaj także

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama