reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Prawo Unii Europejskiej

ETS o usługach. Zwolnienia trzeba ściśle interpretować

Aktualizacja: 02.01.2007

Zwolnienie VAT dotyczące usług świadczonych bezpośrednio na rzecz armatora należy interpretować ściśle. Nie ma mowy o interpretacjach rozszerzających. »

Na czym polega audyt projektów unijnych

Aktualizacja: 21.12.2006

Firmy, które przy realizacji projektów korzystały z dofinansowania z programów unijnych, muszą pamiętać, że jednym z elementów rozliczenia tego wsparcia finansowego jest obowiązkowy audyt. Audyt jest przeprowadzany przez podmiot zewnętrzny. »

Jak kwalifikować koszty finansowane ze środków funduszy strukturalnych - horyzont czasowy kwalifikowalności

Aktualizacja: 20.12.2006

Jednym z warunków uznania kosztów za kwalifikowalne jest to, by zostały one poniesione w okresie realizacji zadania. Dlatego istotne jest określenie początku i końca okresu kwalifikowalności wydatków, czyli tzw. horyzontu czasowego kwalifikowalności. »

Najpierw harmonizacja podstawy opodatkowania, a następnie stawek CIT

Aktualizacja: 20.12.2006

W ciągu pięciu lat ma zostać wprowadzona wspólna podstawa opodatkowania CIT w Unii Europejskiej. Będzie to pierwszy krok do harmonizacji stawek podatkowych we Wspólnocie. »

Korzystający ze zwolnienia nie odliczy VAT

Aktualizacja: 19.12.2006

Podatnik korzystający ze zwolnienia VAT, niemający prawa do odliczenia podatku naliczonego, nie będzie miał tego prawa również wtedy, gdy dokona czynności o charakterze wewnątrzwspólnotowym. »

Różnicowanie podatku sprzeczne z prawem UE

Aktualizacja: 18.12.2006

Państwo członkowskie musi w porównywalnych sytuacjach w ten sam sposób traktować wypłaty dywidend przez spółki krajowe, jak i niebędące rezydentami. Różnicowanie takich wypłat będzie sprzeczne z prawem wspólnotowym. »

Jak rozliczać dochody uzyskane przez firmę zarejestrowaną w Szwecji

Aktualizacja: 13.12.2006

Całość światowych dochodów uzyskiwanych przez spółki zarejestrowane w Szwecji, niezależnie od miejsca ich uzyskania, podlega opodatkowaniu w Szwecji. Podmioty zagraniczne mogą podlegać ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Szwecji i będą płacić w Szwecji podatek jedynie od dochodów uzyskanych w tym kraju. »

Unia nie chce podatku kapitałowego

Aktualizacja: 13.12.2006

Komisja Europejska proponuje likwidację do 2010 roku podatku kapitałowego. Zdaniem Komisji, jest on przeszkodą dla rozwoju spółek europejskich. W Polsce nie jest bardzo dotkliwy. »

18 stycznia zapadnie wyrok

Aktualizacja: 11.12.2006

Europejski Trybunał Sprawiedliwości ogłosi 18 stycznia 2007 r. wyrok w sprawie zgodności z prawem wspólnotowym polskiej akcyzy na samochody używane sprowadzane do Polski z innych państw UE po 1 maja 2004 r. »

Jak kwalifikować koszty finansowane ze środków funduszy strukturalnych - realizacja zasady "Leasing"

Aktualizacja: 04.12.2006

Wydatki poniesione w związku z leasingiem są kosztami kwalifikowanymi. Przepisy rozporządzenia nr 448/2004 dopuszczają zarówno pomoc dla leasingodawcy (finansującego), jak i pomoc dla leasingobiorcy (korzystającego). Pomoc ta może dotyczyć leasingu finansowego, leasingu operacyjnego oraz leasingu zwrotnego. »

ETS o akcyzie

Aktualizacja: 30.11.2006

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzył kwestię nabycia przez osobę prywatną dla jej własnego użytku i użytku innych osób prywatnych towarów objętych akcyzą. »

Na Cyprze ważna rezydencja podatkowa

Aktualizacja: 27.11.2006

Spółki będące rezydentami Republiki Cypru podlegają opodatkowaniu lokalnym podatkiem dochodowym od wszystkich swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Za rezydenta Cypru uważana jest spółka, która jest zarządzana i kontrolowana na Cyprze. »

Unijne regiony mogą ustanawiać podatki od działalności produkcyjnej

Aktualizacja: 24.11.2006

Władze regionów unijnych mogą ustanawiać podatki od wartości produkcji, które - mając pewne cechy VAT - nie obciążają jednocześnie konsumenta końcowego - tak wynika z precedensowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. »

Nie ma zaliczek, gdy nie ma podatku

Aktualizacja: 27.11.2006

Pobranie zaliczek podatkowych i odpowiedzialność solidarna usługodawców niemających siedziby w danym kraju UE, gdy część z nich nie podlega opodatkowaniu, jest niezgodne z unijnym prawem. »

Unia ma zastrzeżenia do podatku od aut

Aktualizacja: 27.11.2006

Trwają prace nad rządowym projektem podatku rejestracyjnego od pojazdów. Nowy podatek ma zastąpić niezgodną z prawem unijnym akcyzę na używane auta. Komisja Europejska krytykuje projekt polskich przepisów. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama