reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Można odliczyć cały VAT

Można odliczyć cały VAT

Podatnicy, którym organy skarbowe zakwestionowały prawo do pełnego odliczenia VAT przy subwencjach, mogą złożyć wnioski o wznowienie postępowań. To efekt ostatnich wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Możliwość odliczenia całego podatku potwierdził niedawny wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). W wyroku tym ETS zakwestionował przepisy hiszpańskiej ustawy o VAT związane z ograniczeniem odliczeń przy subwencjach. Podobny wyrok zapadł przeciwko Francji. Wyroki te mają wpływ także na sytuację polskich podatników VAT.

Co prawda, nasze przepisy dotyczące ograniczeń związanych z odliczaniem VAT z subwencji zostały uchylone w czerwcu tego roku, ale przed tym terminem były różnie interpretowane. Oznacza to, że ograniczenie takiego prawa w wyniku różnej interpretacji urzędów skarbowych oraz w kontekście wyroku ETS jest niezgodne z VI dyrektywą. Kłopot polskich podatników został rozwiązany poprzez zmianę przepisów ustawy o VAT od czerwca tego roku. Do tego czasu przepisy mówiły, że do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji). Wyroki ETS potwierdzają, że kwestionowanie prawa do odliczenia od zakupów sfinansowanych z subwencji było bezprawne.

Wyroki te mają znaczenie dla podatników, którzy otrzymali subwencje do końca maja 2005 r. (przed wejściem w życie nowelizacji), a którym urzędy odmawiały prawa do odliczenia. Potwierdzają one, że gdy podatnik wykonywał wyłącznie czynności opodatkowane, wówczas subwencje nie mogły wpłynąć na prawo do odliczenia podatku naliczonego (zob. „GP” z 13 października 2005 r. oraz z 4–6 listopada 2005 r.). Oznacza to, że jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie dostawa towarów i świadczenie usług opodatkowanych, nie ma zastosowania proporcjonalne odliczenie VAT, ale przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego. Podatnik wykonujący wyłącznie czynności opodatkowane VAT może więc odliczyć podatek związany z zakupami finansowanymi subwencjami.

Powstaje jednak pytanie, co mają zrobić tacy podatnicy, którym zakwestionowano prawo do odliczenia np. w formie decyzji? W takim przypadku pomocne mogą okazać się nowe regulacje Ordynacji podatkowej obowiązujące od września tego roku. Przepisy te stanowią, że w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ma wpływ na treść wydanej decyzji. Bezsprzecznie wspomniane wyroki ETS mają wpływ na sytuację podatników, którym odmówiono odliczenia VAT w drodze decyzji w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 maja 2005 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Bogdan Świąder

OPINIA
Roman Namysłowski, menedżer w zespole VAT firmy Ernst & Young
Orzeczenia ETS w sprawach C-204/03 i 243/03 potwierdziły prawidłowość interpretacji przepisów VI dyrektywy dokonanej przez podatnika. Otrzymanie subwencji nie jest przesłanką do proporcjonalnego rozliczania podatku naliczonego. Co prawda, subwencje mogą być uwzględniane w proporcji sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem (jak to miało miejsce w Polsce do 31 maja 2005 r.) i negatywnie wpływać na kwotę odliczenia, ale dopiero w przypadku wystąpienia czynności niedających prawa do odliczenia (np. sprzedaży zwolnionej). Orzeczenia te dają polskim podatnikom, którym władze skarbowe zakwestionowały prawo do odliczenia i zobowiązały do proporcjonalnego rozliczania podatku naliczonego, prawo do wznowienia zakończonego decyzją postępowania i uchylenia negatywnych decyzji.


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama