REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można odliczyć cały VAT

Podatnicy, którym organy skarbowe zakwestionowały prawo do pełnego odliczenia VAT przy subwencjach, mogą złożyć wnioski o wznowienie postępowań. To efekt ostatnich wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Możliwość odliczenia całego podatku potwierdził niedawny wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). W wyroku tym ETS zakwestionował przepisy hiszpańskiej ustawy o VAT związane z ograniczeniem odliczeń przy subwencjach. Podobny wyrok zapadł przeciwko Francji. Wyroki te mają wpływ także na sytuację polskich podatników VAT.

Co prawda, nasze przepisy dotyczące ograniczeń związanych z odliczaniem VAT z subwencji zostały uchylone w czerwcu tego roku, ale przed tym terminem były różnie interpretowane. Oznacza to, że ograniczenie takiego prawa w wyniku różnej interpretacji urzędów skarbowych oraz w kontekście wyroku ETS jest niezgodne z VI dyrektywą. Kłopot polskich podatników został rozwiązany poprzez zmianę przepisów ustawy o VAT od czerwca tego roku. Do tego czasu przepisy mówiły, że do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji). Wyroki ETS potwierdzają, że kwestionowanie prawa do odliczenia od zakupów sfinansowanych z subwencji było bezprawne.

Wyroki te mają znaczenie dla podatników, którzy otrzymali subwencje do końca maja 2005 r. (przed wejściem w życie nowelizacji), a którym urzędy odmawiały prawa do odliczenia. Potwierdzają one, że gdy podatnik wykonywał wyłącznie czynności opodatkowane, wówczas subwencje nie mogły wpłynąć na prawo do odliczenia podatku naliczonego (zob. „GP” z 13 października 2005 r. oraz z 4–6 listopada 2005 r.). Oznacza to, że jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie dostawa towarów i świadczenie usług opodatkowanych, nie ma zastosowania proporcjonalne odliczenie VAT, ale przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego. Podatnik wykonujący wyłącznie czynności opodatkowane VAT może więc odliczyć podatek związany z zakupami finansowanymi subwencjami.

Powstaje jednak pytanie, co mają zrobić tacy podatnicy, którym zakwestionowano prawo do odliczenia np. w formie decyzji? W takim przypadku pomocne mogą okazać się nowe regulacje Ordynacji podatkowej obowiązujące od września tego roku. Przepisy te stanowią, że w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ma wpływ na treść wydanej decyzji. Bezsprzecznie wspomniane wyroki ETS mają wpływ na sytuację podatników, którym odmówiono odliczenia VAT w drodze decyzji w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 maja 2005 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Bogdan Świąder

OPINIA
Roman Namysłowski, menedżer w zespole VAT firmy Ernst & Young
Orzeczenia ETS w sprawach C-204/03 i 243/03 potwierdziły prawidłowość interpretacji przepisów VI dyrektywy dokonanej przez podatnika. Otrzymanie subwencji nie jest przesłanką do proporcjonalnego rozliczania podatku naliczonego. Co prawda, subwencje mogą być uwzględniane w proporcji sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem (jak to miało miejsce w Polsce do 31 maja 2005 r.) i negatywnie wpływać na kwotę odliczenia, ale dopiero w przypadku wystąpienia czynności niedających prawa do odliczenia (np. sprzedaży zwolnionej). Orzeczenia te dają polskim podatnikom, którym władze skarbowe zakwestionowały prawo do odliczenia i zobowiązały do proporcjonalnego rozliczania podatku naliczonego, prawo do wznowienia zakończonego decyzją postępowania i uchylenia negatywnych decyzji.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  Negatywne nastroje wśród przedsiębiorców. Brakuje rezerw na inwestycje

  Negatywne nastroje wśród polskich przedsiębiorców. W firmach skończyły się rezerwy na inwestycje.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Które obligacje dają najwięcej zarobić?

  Oto zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Oprocentowanie najlepszych lokat i kont oszczędnościowych - koniec września 2023 [Tabela]

  Jakie oprocentowanie oferują banki pod koniec września 2023 r. na lokatach i kontach oszczędnościowych? Czy jeszcze warto oszczędzać w ten sposób? Jak informuje HRE Investment Trust tak mocnego i powszechnego cięcia oprocentowania w bankach dawno już nie widzieliśmy, a wszystko za sprawą wrześniowej obniżki stóp procentowych NBP przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeszcze latem część instytucji kusiła nas oprocentowaniem na poziomie 10% - dziś trudno znaleźć coś na ponad 7%. 

  Dywersje w systemie podatkowym, czyli o prawie tworzonym w zlej wierze

  Czy zmiany w systemie podatkowym (a zwłaszcza w prawie) mogą mieć ukryte cele, będąc swoistą dywersją polityczną czy ekonomiczną, mającą komuś celowo zaszkodzić? Pyta i odpowiada profesor Witold Modzelewski.

  Opodatkowanie świadczeń dla oddelegowanych pracowników. Przełomowy wyrok NSA

  NSA wydał wyrok, w którym zmienia swoje stanowisko z 2018 roku na temat opodatkowania świadczeń przy oddelegowaniu pracownika. W najnowszym orzeczeniu NSA wskazuje, że zakwaterowanie i transport w czasie oddelegowania nie podlegają opodatkowaniu.

  REKLAMA