reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Straty za granicą do odliczenia

Straty za granicą do odliczenia

W określonych sytuacjach firmy mogą rozliczać straty poniesione przez ich spółki zależne działające w innych krajach UE. Pozbawienie tego prawa jest sprzeczne z zasadą swobody działalności gospodarczej - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

ETS stwierdził, że sprzeczne z zasadą swobody działalności gospodarczej jest pozbawienie firmy możliwości odliczenia strat jej spółki-córki działającej w innym kraju UE, jeśli spółka ta nie ma możliwości odliczenia strat w państwie, w którym jest rezydentem, w tym roku podatkowym lub w latach następnych.

– To ważny wyrok z punktu widzenia harmonizacji prawa wspólnotowego – ocenia Dariusz Malinowski, dyrektor w KPMG Tax.

Orzeczenie zapadło przy okazji sporu sieci Marks & Spencer z brytyjskim fiskusem. W połowie lat 70. firma rozpoczęła ekspansję na kontynencie. W latach 90. działające tu spółki zależne zaczęły ponosić coraz większe starty. Niektóre z nich sprzedano. M&S wystąpił do brytyjskich organów podatkowych o ulgę polegającą na odliczeniu od zysków strat poniesionych przez spółki-córki działające we Francji, Belgii i Niemczech. Urząd nie zgodził się, tłumacząc, że nie pozwalają na to brytyjskie przepisy.

Sąd rozpatrujący spór firmy z fiskusem wystąpił do ETS z pytaniem, czy ograniczenie takie nie narusza art. 43 i 48 traktatu ustanawiającego wspólnoty europejskie.

Podobnie jak Wielka Brytania, wiele unijnych krajów, w tym Polska, nie stosuje opcji wspólnego rozliczania powiązanych spółek krajowych i zagranicznych (np. w ramach grup kapitałowych).

Wyrok jest precedensowy dla UE, ale polskie przepisy na razie pozostają niezmienione. Prędzej czy później trzeba będzie dostosować ustawę o CIT do orzeczenia Trybunału – mówi Matthew O'Shaughnessy z PricewaterhouseCoopers.

Marcin Musiał, BS


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama