Straty za granicą do odliczenia
REKLAMA
– To ważny wyrok z punktu widzenia harmonizacji prawa wspólnotowego – ocenia Dariusz Malinowski, dyrektor w KPMG Tax.
Orzeczenie zapadło przy okazji sporu sieci Marks & Spencer z brytyjskim fiskusem. W połowie lat 70. firma rozpoczęła ekspansję na kontynencie. W latach 90. działające tu spółki zależne zaczęły ponosić coraz większe starty. Niektóre z nich sprzedano. M&S wystąpił do brytyjskich organów podatkowych o ulgę polegającą na odliczeniu od zysków strat poniesionych przez spółki-córki działające we Francji, Belgii i Niemczech. Urząd nie zgodził się, tłumacząc, że nie pozwalają na to brytyjskie przepisy.
Sąd rozpatrujący spór firmy z fiskusem wystąpił do ETS z pytaniem, czy ograniczenie takie nie narusza art. 43 i 48 traktatu ustanawiającego wspólnoty europejskie.
Podobnie jak Wielka Brytania, wiele unijnych krajów, w tym Polska, nie stosuje opcji wspólnego rozliczania powiązanych spółek krajowych i zagranicznych (np. w ramach grup kapitałowych).
Wyrok jest precedensowy dla UE, ale polskie przepisy na razie pozostają niezmienione. Prędzej czy później trzeba będzie dostosować ustawę o CIT do orzeczenia Trybunału – mówi Matthew O'Shaughnessy z PricewaterhouseCoopers.
Marcin Musiał, BS
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat