reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Jak należy opodatkować dostawę towarów na rzecz nabywcy spoza Unii, gdy towar jest transportowany do odbiorcy z jednego z państw członkowskich

Jak należy opodatkować dostawę towarów na rzecz nabywcy spoza Unii, gdy towar jest transportowany do odbiorcy z jednego z państw członkowskich

Sprzedajemy nasz wyrób kontrahentowi, który ma siedzibę w Szwajcarii - on też płaci nam za dostawę. Towary dostarczane są jednak bezpośrednio do odbiorcy w Niemczech. Czyli towar nie opuszcza granic UE. Faktura wystawiana jest na kontrahenta szwajcarskiego, a z towarem przesyłany jest tylko list przewozowy. Odbiorcy niemieckiemu fakturę wystawia kontrahent szwajcarski. Jak mamy traktować taką dostawę? Czy jest to eksport czy też wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów? Jaka jest stawka VAT? Czy trzeba dokonać odprawy celnej?

RADA
Przedmiotową sprzedaż należy potraktować jako dostawę krajową i opodatkować podatkiem VAT według stawki obowiązującej w Polsce.
UZASADNIENIE
Wywóz towarów z Polski do innego państwa członkowskiego uważany jest, co do zasady, za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Aby jednak doszło do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, konieczne jest spełnienie szeregu warunków.
Jednym z nich jest, aby nabywcą towarów był podatnik VAT, zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju – a więc podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE (art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy). Z treści pytania nie wynika, że szwajcarski nabywca jest zarejestrowany jako podatnik VAT w jednym z państw członkowskich. A zatem, przedmiotowa sprzedaż nie jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów.
Nie jest to jednocześnie eksport towarów, gdyż nie dochodzi do wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty (nie ma zatem potrzeby dokonywania odprawy celnej) art. 2 pkt 8 ustawy. Przedmiotową sprzedaż należy więc potraktować jako krajową dostawę towarów (opodatkowaną stawką właściwą dla sprzedawanych towarów obowiązującą w Polsce).
Jeśli jednak nabywca szwajcarski jest podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT UE w jednym z państw członkowskich, dojdzie u Państwa do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów opodatkowanej stawką 0%. Fakt, iż towar jest transportowany bezpośrednio do niemieckiego odbiorcy, nie ma tu znaczenia (może jednak stanowić przesłankę do zastosowania przez szwajcarskiego kontrahenta procedury uproszczonej, związanej z wewnątrzwspólnotową transakcją trójstronną).
• art. 2 pkt 8, art. 13 ust. 1 oraz art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama