REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyrok ETS już nam nie grozi

REKLAMA

Niedawny wyrok ETS, w którym zakwestionowano przepisy hiszpańskiej ustawy o VAT związane z ograniczeniem odliczeń przy subwencjach, nie wpłynie na sytuację polskich podatników. Nasze przepisy dotyczące ograniczeń związanych z odliczaniem VAT z subwencji zostały uchylone w czerwcu br.
W jednym z ostatnich swoich wyroków Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) rozpatrywał sprawę wniesioną przez Komisję Europejską przeciwko Hiszpanii o niezgodność przepisów hiszpańskiej ustawy o VAT z przepisami szóstej dyrektywy.

ETS uznał, że przepisy szóstej dyrektywy pozwalają na ograniczenie prawa do odliczenia, uwzględniając subwencje, które nie są wliczane w cenę towaru lub świadczonej usługi i nie wchodzą do podstawy opodatkowania podatkiem VAT, jedynie w przypadku podatników mieszanych. Podatników mieszanych, czyli takich, którzy wykonują czynności opodatkowane i zwolnione z VAT. Ustanowienie mechanizmu częściowego odliczenia VAT poniesionego przez podatników wykonujących wyłącznie czynności opodatkowane i ustanowienie przepisu ograniczającego możliwość odliczenia VAT od zakupu towarów lub usług finansowanych z pomocą subwencji jest niezgodne z przepisami unijnymi. Podobne ograniczenie było zawarte również w polskiej ustawie o VAT do końca maja 2005 r. Uchylony przepis stanowił, że do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wliczało się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji). Po ostatniej nowelizacji ustawy przepis ten został wykreślony i od 1 czerwca 2005 r. nasze ustawodawstwo jest zgodne z przepisami unijnymi.

Jednak według przepisów sprzed nowelizacji możliwość odliczenia VAT przy subwencjach różnie była interpretowana. Wyrok ma więc znaczenie dla tych podatników, którzy otrzymali dotacje przed 1 czerwca 2005 r. Potwierdza on stanowisko, że jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie dostawa towarów i świadczenie usług opodatkowanych, nie ma zastosowania proporcjonalne odliczenie VAT, ale przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego. W przypadku wykonywania wyłącznie czynności opodatkowanych VAT możliwe jest więc pełne odliczanie podatku związanego z zakupami finansowanymi np. dotacją z Unii Europejskiej.

Subwencja -
bezzwrotna pomoc finansowa udzielona instytucji, organizacji, przedsiębiorcy w celu popierania określonej działalności.

Bogdan Świąder

OPINIA
Przemysław Skorupa, doradca podatkowy z Baker & McKenzie
Wyrok ETS w sprawie Hiszpanii nie będzie miał praktycznego znaczenia w zakresie obowiązujących w chwili obecnej polskich przepisów o VAT. Od 1 czerwca 2005 r. dotacje i subwencje niezwiązane bezpośrednio z dostawą towarów lub świadczeniem usług nie są już uwzględniane w kalkulacji tzw. współczynnika sprzedaży. Wyrok ma jednak pewne znaczenie dla podatników, którzy otrzymali podobne dotacje do końca maja 2005 r. Potwierdza on interpretację, iż dotacje lub subwencje niezwiązane bezpośrednio z dostawą towarów lub świadczeniem usług mogły wpłynąć na prawo do odliczenia podatnika tylko wówczas, gdy podatnik był zobowiązany do rozliczania podatku naliczonego na bazie współczynnika sprzedaży. W przypadku, gdy wykonywał on wyłącznie czynności opodatkowane, wówczas tego typu dotacje i subwencje nie mogły wpłynąć na prawo do odliczenia podatku naliczonego.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA