| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Wyrok ETS już nam nie grozi

Wyrok ETS już nam nie grozi

Niedawny wyrok ETS, w którym zakwestionowano przepisy hiszpańskiej ustawy o VAT związane z ograniczeniem odliczeń przy subwencjach, nie wpłynie na sytuację polskich podatników. Nasze przepisy dotyczące ograniczeń związanych z odliczaniem VAT z subwencji zostały uchylone w czerwcu br.

W jednym z ostatnich swoich wyroków Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) rozpatrywał sprawę wniesioną przez Komisję Europejską przeciwko Hiszpanii o niezgodność przepisów hiszpańskiej ustawy o VAT z przepisami szóstej dyrektywy.

ETS uznał, że przepisy szóstej dyrektywy pozwalają na ograniczenie prawa do odliczenia, uwzględniając subwencje, które nie są wliczane w cenę towaru lub świadczonej usługi i nie wchodzą do podstawy opodatkowania podatkiem VAT, jedynie w przypadku podatników mieszanych. Podatników mieszanych, czyli takich, którzy wykonują czynności opodatkowane i zwolnione z VAT. Ustanowienie mechanizmu częściowego odliczenia VAT poniesionego przez podatników wykonujących wyłącznie czynności opodatkowane i ustanowienie przepisu ograniczającego możliwość odliczenia VAT od zakupu towarów lub usług finansowanych z pomocą subwencji jest niezgodne z przepisami unijnymi. Podobne ograniczenie było zawarte również w polskiej ustawie o VAT do końca maja 2005 r. Uchylony przepis stanowił, że do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wliczało się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji). Po ostatniej nowelizacji ustawy przepis ten został wykreślony i od 1 czerwca 2005 r. nasze ustawodawstwo jest zgodne z przepisami unijnymi.

Jednak według przepisów sprzed nowelizacji możliwość odliczenia VAT przy subwencjach różnie była interpretowana. Wyrok ma więc znaczenie dla tych podatników, którzy otrzymali dotacje przed 1 czerwca 2005 r. Potwierdza on stanowisko, że jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie dostawa towarów i świadczenie usług opodatkowanych, nie ma zastosowania proporcjonalne odliczenie VAT, ale przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego. W przypadku wykonywania wyłącznie czynności opodatkowanych VAT możliwe jest więc pełne odliczanie podatku związanego z zakupami finansowanymi np. dotacją z Unii Europejskiej.

Subwencja -
bezzwrotna pomoc finansowa udzielona instytucji, organizacji, przedsiębiorcy w celu popierania określonej działalności.

Bogdan Świąder

OPINIA
Przemysław Skorupa, doradca podatkowy z Baker & McKenzie
Wyrok ETS w sprawie Hiszpanii nie będzie miał praktycznego znaczenia w zakresie obowiązujących w chwili obecnej polskich przepisów o VAT. Od 1 czerwca 2005 r. dotacje i subwencje niezwiązane bezpośrednio z dostawą towarów lub świadczeniem usług nie są już uwzględniane w kalkulacji tzw. współczynnika sprzedaży. Wyrok ma jednak pewne znaczenie dla podatników, którzy otrzymali podobne dotacje do końca maja 2005 r. Potwierdza on interpretację, iż dotacje lub subwencje niezwiązane bezpośrednio z dostawą towarów lub świadczeniem usług mogły wpłynąć na prawo do odliczenia podatnika tylko wówczas, gdy podatnik był zobowiązany do rozliczania podatku naliczonego na bazie współczynnika sprzedaży. W przypadku, gdy wykonywał on wyłącznie czynności opodatkowane, wówczas tego typu dotacje i subwencje nie mogły wpłynąć na prawo do odliczenia podatku naliczonego.


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »