| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Trzeba zmienić dyrektywę

Trzeba zmienić dyrektywę

Unia powinna zmienić załącznik H do VI Dyrektywy lub go doprecyzować, aby w Polsce po 1 stycznia 2008 r. nadal obowiązywał obniżony VAT w budownictwie. Eksperci twierdzą, że Polska nie może sama wypracować definicji budownictwa społecznego uprawniającej do niższego VAT.

W Polsce nie obowiązuje definicja budownictwa socjalnego. Chodzi jednak o to, że VI Dyrektywa nie jest prawidłowo rozumiana. – Dyrektywa nie mówi o budownictwie socjalnym, tylko o budownictwie realizowanym w ramach polityki socjalnej państwa. To są dwie zupełnie różne rzeczy – powiedział Jacek Bielecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Uważa on, że nie musimy formułować definicji budownictwa socjalnego, żeby móc objąć obniżoną stawką VAT budownictwo mieszkaniowe.

– Wystarczy, że będzie prowadzona polityka socjalna państwa obejmująca całość budownictwa mieszkaniowego – dodał Jacek Bielecki. Stwierdził, że można by to łatwo uzasadnić, ponieważ Polska ma statystycznie najmniej mieszkań na 1000 mieszkańców ze wszystkich krajów Wspólnoty.

– Jeśli nie uda się doprowadzić do przedłużenia obniżonych stawek, które mamy zapisane w traktacie akcesyjnym, co jest naszym priorytetem, to można – wykorzystując załącznik H do VI Dyrektywy – objąć obniżoną stawką całe budownictwo mieszkaniowe – stwierdził Jacek Bielecki.

Pomysł, aby zinterpretować załącznik H w taki sposób, aby można stosować obniżone stawki VAT w budownictwie po 31 grudnia 2007 r., podsunął Polsce Laszlo Kovacs, unijny komisarz do spraw podatkowych.

– Zainteresowaliśmy się interpretacją Laszlo Kovacsa co do rozumienia terminu „budownictwo socjalne”. Chcielibyśmy wiedzieć, na ile jest to interpretacja trwała i oficjalna. Wiemy, że Czesi podążyli podobną drogą, ale nam to nie wystarcza. Chcielibyśmy mieć swego rodzaju pewność, że Komisja Europejska zleci przeprowadzenie przeglądu obowiązujących derogacji i że takie opracowanie będzie gotowe zanim skończy się nam okres preferencji VAT – powiedziała podczas niedawnej konferencji prasowej minister finansów prof. Zyta Gilowska.

Zdaniem Romana Namysłowskiego, menedżera w zespole VAT Ernst & Young, nie jest tak, jak proponował komisarz Laszlo Kovacs, że Polska może sformułować swoją definicję „budownictwa socjalnego”.

– Kluczowym sformułowaniem w pkt 9 załącznika H jest to mówiące o polityce socjalnej państwa. Nie sądzę, żeby sprzedaż mieszkań, która się u nas dokonuje, to była polityka socjalna – powiedział Roman Namysłowski. Jego zdaniem niezbędne w tej sprawie jest stanowisko Komisji Europejskiej, interpretacja Komitetu VAT lub rozporządzenie unijne.

– Jeśli będzie sformułowane stanowisko, w którym będzie powiedziane, że do polityki socjalnej zalicza się budownictwo mieszkaniowe, to wtedy będziemy mogli zastosować obniżoną stawkę VAT. Pierwszy krok musi jednak zrobić Unia, ponieważ sformułowanie w załączniku H, które mamy obecnie, pozwala na stosowanie obniżonej stawki w węższym zakresie niż byśmy chcieli – stwierdził ekspert Ernst & Young.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »