| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Wszyscy będą tak samo interpretować

Wszyscy będą tak samo interpretować

Jest szansa na jednolite stosowanie szóstej dyrektywy przez wszystkie państwa członkowskie. Przepisy wykonawcze do dyrektywy określające zasady opodatkowania wspólnotowym VAT zostały właśnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE.

Przepisy szczególne dotyczące stosowania szóstej dyrektywy wprowadza rozporządzenie Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 288 z 29.10.2005 r.). W jego treści zawarto uściślenie rozumienia niektórych przepisów szóstej dyrektywy określającej zasady stosowania systemu VAT w państwach unijnych. Przepisy rozporządzenia precyzują m.in. usługi montażu części maszyn dostarczonych przez klienta, usługi elektroniczne, usługi w zakresie kształcenia zawodowego i przekwalifikowania, miejsce wykonania usług (przy usługach pogrzebowych), możliwość stosowania elektronicznych dokumentów przywozu.

Rozporządzenie jest wiążące i ma bezpośrednie zastosowanie we wszystkich państwach członkowskich. Jak zwraca uwagę Roman Namysłowski, doradca podatkowy z Ernst & Young, wydanie środków wykonawczych w formie rozporządzenia powoduje, że będzie się je stosowało bezpośrednio przez państwa członkowskie. Nie wymaga ono implementacji do prawodawstwa krajowego np. poprzez zmianę ustawy o VAT.

Trzeba jednak pamiętać, że przepisy wykonawcze są wiążące wyłącznie od daty wejścia w życie rozporządzenia i nie mają wpływu na obowiązywanie przepisów oraz interpretację przyjętą wcześniej. Zastrzeżono też, że stosuje się je w sposób zawężający. Rozporządzenie wchodzi w życie 1 lipca 2006 r., ale przepis dotyczący podstawy opodatkowania przy zapłacie kartą za usługę lub towar stosuje się już od 1 stycznia 2006 r. Zgodnie z nim, jeżeli dostawca towarów lub usługodawca wymaga, jako warunek przyjęcia płatności kartą kredytową lub debetową, by klient wpłacił pewną kwotę na jego rzecz lub na rzecz innego przedsiębiorstwa oraz jeżeli całkowita cena do zapłaty przez tego klienta niezależnie od metody płatności pozostaje niezmieniona, to kwota taka stanowi integralną część podstawy opodatkowania dostawy towarów lub świadczenia usługi.

Bogdan Świąder


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »