| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Od prawa unijnego nie ma ucieczki

Od prawa unijnego nie ma ucieczki

Interpretacje niejasnych przepisów podatkowych powinny uwzględniać dyrektywy unijne i orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Oznacza to konieczność stosowania nowych reguł interpretacyjnych uwzględniających zasadę pierwszeństwa dorobku prawa wspólnotowego.

Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej normy prawne stanowione przez organy Unii stały się elementem polskiego systemu prawnego. Ze względu na rolę oraz uprawnienia przyznane Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości w traktatach ustanawiających Wspólnotę, również orzeczenia Trybunału będące wykładnią norm prawa wspólnotowego stanowią element tego systemu, któremu powinny się podporządkować organy władzy krajów członkowskich. W tym oczywiście Polski. O problemach podatkowych wynikających z naszego członkostwa w Unii będzie mówił Dariusz Bednarski, biegły rewident, dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy na V Ogólnopolskim Kongresie „Gazety Prawnej” Rachunkowość i Podatki 2006.

– Stosując prawo krajowe, bez względu na to, czy przepisy te zostały wydane przed, czy po przyjęciu dyrektywy, sąd krajowy powinien zinterpretować je tak dalece, jak jest to możliwe, w świetle treści i celu dyrektywy, by osiągnąć przewidziany w niej cel i w ten sposób zachować się w sposób zgodny z art. 249 tekstu jednolitego TWE – wyjaśnił Dariusz Bednarski. Jednocześnie dodał, że reguła ta powinna być stosowana również przez organy podatkowe wykonujące obowiązki wynikające z art. 14a Ordynacji podatkowej oraz wydające rozstrzygnięcia w postępowaniach podatkowych. Zatem wykładnia niejasnych przepisów regulacji podatkowych powinna uwzględniać zapewnienie zgodności tych przepisów z dyrektywami. Oznacza to konieczność stosowania w wykładni prawa podatkowego nowych reguł interpretacyjnych uwzględniających zasadę pierwszeństwa dorobku prawa wspólnotowego w zakresie wykładni pozajęzykowych.

Więcej o tych problemach będzie można usłyszeć 8 grudnia na Kongresie.

 Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »