Do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego wpłynęła petycja Wielkopolskiego Zrzeszenia Handlu i Usług dotycząca niezgodności kaucji gwarancyjnej VAT z prawem unijnym. W petycji stwierdzono, że każdy polski przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terenie Unii Europejskiej zobowiązany jest wpłacić kaucję w wysokości 250 000 zł (około 62 000 euro). W przeciwnym razie otrzyma zwrot nadwyżki naliczonego VAT z półrocznym opóźnieniem. Komisja Petycji właśnie rozpatrzyła polski wniosek.
Rozmowa z Marcinem Lubickim przewodniczącym Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego
•
Jakie stanowisko zajęła? – Komisja Petycji po zapoznaniu się z opinią Komisji Europejskiej zauważyła, że podstawową zasadą wspólnego systemu
VAT jest uwolnienie przedsiębiorcy od ciężaru tego podatku w odniesieniu do jego działalności gospodarczej. Jest to tzw. zasada neutralności VAT. Państwa członkowskie mają
prawo ustalać warunki zwrotu podatku, jednak warunki te nie mogą naruszać w żaden sposób zasady neutralności.
•
Czyli polskie przepisy o kaucji są niezgodne z prawem unijnym?
– Zarówno obowiązek wpłacenia rocznej kaucji w wysokości ok. 62 000 euro (250 000 zł), jak i alternatywa – wydłużenie o pół roku terminu zwrotu nadwyżki podatku, są środkami blokującymi faktyczny dostęp dla wielu polskich małych i średnich przedsiębiorstw do działalności na wspólnym rynku lub stwarzającymi dla tych podmiotów istotne ryzyko finansowe.
Istnieje poważne domniemanie, że środki te stoją w sprzeczności z założeniami VI dyrektywy
VAT (zasadą neutralności) oraz z zasadą proporcjonalności, zgodnie z którą środki realizujące cele wytyczone prawem krajowym mogą być realizowane tylko przy jak najmniejszym naruszeniu celów i zasad wytyczonych prawem wspólnotowym.
• Jakie będą dalsze kroki Komisji Petycji w sprawie polskiej kaucji gwarancyjnej?
– Komisja Petycji przyjęła z zadowoleniem zapewnienie Komisji Europejskiej o zamiarze zwrócenia się do władz polskich o wyjaśnienia w tej kwestii i zbadanie, czy wymienione przepisy nie naruszają zasady proporcjonalności.
Jednocześnie Komisja Petycji wyraża nadzieję, że nowo wybrany rząd pilnie dostosuje prawodawstwo w zakresie opodatkowania
VAT tak, że nie będzie konieczne wszczynanie przez Komisję Europejską procedury naruszeniowej.
Ponadto Komisja Petycji poprosiła Komisję Europejską o pilne udzielenie odpowiedzi na drugie pytanie Wielkopolskiego Zrzeszenia Handlu i Usług, które poprosiło o zbadanie zgodności z przepisami unijnymi całej polskiej ustawy o VAT i uzależnia podjęcie dalszych kroków od treści tej odpowiedzi.
Rozmawiała Ewa Matyszewska