| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Kaucja niezgodna z prawem Unii

Kaucja niezgodna z prawem Unii

Do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego wpłynęła petycja Wielkopolskiego Zrzeszenia Handlu i Usług dotycząca niezgodności kaucji gwarancyjnej VAT z prawem unijnym. W petycji stwierdzono, że każdy polski przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terenie Unii Europejskiej zobowiązany jest wpłacić kaucję w wysokości 250 000 zł (około 62 000 euro). W przeciwnym razie otrzyma zwrot nadwyżki naliczonego VAT z półrocznym opóźnieniem. Komisja Petycji właśnie rozpatrzyła polski wniosek.

Rozmowa z Marcinem Lubickim przewodniczącym Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego

Jakie stanowisko zajęła?

– Komisja Petycji po zapoznaniu się z opinią Komisji Europejskiej zauważyła, że podstawową zasadą wspólnego systemu VAT jest uwolnienie przedsiębiorcy od ciężaru tego podatku w odniesieniu do jego działalności gospodarczej. Jest to tzw. zasada neutralności VAT. Państwa członkowskie mają prawo ustalać warunki zwrotu podatku, jednak warunki te nie mogą naruszać w żaden sposób zasady neutralności.

Czyli polskie przepisy o kaucji są niezgodne z prawem unijnym?

– Zarówno obowiązek wpłacenia rocznej kaucji w wysokości ok. 62 000 euro (250 000 zł), jak i alternatywa – wydłużenie o pół roku terminu zwrotu nadwyżki podatku, są środkami blokującymi faktyczny dostęp dla wielu polskich małych i średnich przedsiębiorstw do działalności na wspólnym rynku lub stwarzającymi dla tych podmiotów istotne ryzyko finansowe.
Istnieje poważne domniemanie, że środki te stoją w sprzeczności z założeniami VI dyrektywy VAT (zasadą neutralności) oraz z zasadą proporcjonalności, zgodnie z którą środki realizujące cele wytyczone prawem krajowym mogą być realizowane tylko przy jak najmniejszym naruszeniu celów i zasad wytyczonych prawem wspólnotowym.

Jakie będą dalsze kroki Komisji Petycji w sprawie polskiej kaucji gwarancyjnej?

– Komisja Petycji przyjęła z zadowoleniem zapewnienie Komisji Europejskiej o zamiarze zwrócenia się do władz polskich o wyjaśnienia w tej kwestii i zbadanie, czy wymienione przepisy nie naruszają zasady proporcjonalności.
Jednocześnie Komisja Petycji wyraża nadzieję, że nowo wybrany rząd pilnie dostosuje prawodawstwo w zakresie opodatkowania VAT tak, że nie będzie konieczne wszczynanie przez Komisję Europejską procedury naruszeniowej.
Ponadto Komisja Petycji poprosiła Komisję Europejską o pilne udzielenie odpowiedzi na drugie pytanie Wielkopolskiego Zrzeszenia Handlu i Usług, które poprosiło o zbadanie zgodności z przepisami unijnymi całej polskiej ustawy o VAT i uzależnia podjęcie dalszych kroków od treści tej odpowiedzi.

Rozmawiała Ewa Matyszewska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »