REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać zwrot VAT zapłaconego w Estonii

REKLAMA

Aby polscy przedsiębiorcy mogli odzyskać VAT zapłacony na terenie Estonii, muszą złożyć w urzędzie w Tallinie odpowiedni wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami. Wniosek trzeba złożyć do końca czerwca roku następującego po roku kalendarzowym, za który ma być zwrócony podatek. Na pieniądze trzeba będzie czekać 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Generalnie zwrot VAT zapłaconego na terenie Estonii został zagwarantowany podatnikom z siedzibą na terytorium krajów członkowskich Unii Europejskiej na mocy VIII dyrektywy Rady z 6 grudnia 1979 r. (79/1072/EEC). Szczegółowe regulacje estońskie w tym zakresie są natomiast zawarte m.in. w par. 35 estońskiej ustawy o podatku od towarów i usług oraz odpowiednich rozporządzeniach – wyjaśnili Bartosz Rasz z Deloitte, biuro w Gdańsku, i Joanna Zawiejska z Deloitte, biuro w Poznaniu.

Bez spełnienia wymogów nie będzie pieniędzy

Co do zasady, zwrot VAT z tytułu importu lub nabycia towarów (z wyjątkiem nieruchomości) bądź też usług nabytych dla celów działalności gospodarczej przez podatnika zarejestrowanego dla celów VAT w kraju UE innym niż Estonia może zostać dokonany pod warunkiem spełnienia przez podmiot ubiegający się o zwrot kilku wymogów. Podatnik ubiegający się o zwrot jest zobowiązany przede wszystkim do odprowadzania VAT w kraju siedziby. Ponadto nie może prowadzić działalności w Estonii w formie zakładu (permanent establishment).

Trzeba wysłać dokumenty i wniosek

Jak wyjaśnili eksperci z Deloitte, w celu uzyskania zwrotu podatku należy dostarczyć do właściwych władz podatkowych następujące dokumenty:
■ formularz KMT podpisany przez uprawnioną do tego osobę,
■ czytelne faktury, spełniające wymogi określone w estońskich regulacjach z zakresu VAT (wymogi te określa par. 37 estońskiej ustawy o podatku od towarów i usług), jak również dokumenty potwierdzające dokonanie płatności VAT z tytułu importu towarów,
■ certyfikat wydany przez właściwe władze podatkowe dla podmiotu składającego wniosek, potwierdzający, że podatnik ubiegający się o zwrot VAT jest zobowiązany do zapłaty tego podatku w kraju swojej siedziby.

Rozpatrzeniem wniosku zajmuje się Northern Regional Tax Center z siedzibą w Tallinie.

Jaka będzie wysokość zwrotu

Kwota zwrotu VAT nie może wynosić w ciągu roku kalendarzowego mniej niż 400 koron estońskich bądź też – w przypadku składania wniosku o zwrot podatku za okres dłuższy niż 3 miesiące, lecz krótszy niż rok kalendarzowy – 3000 koron estońskich (nie można składać wniosków dotyczących zwrotu podatku za okres krótszy niż 3 miesiące). W przypadku składania wniosku o zwrot dotyczącego całego roku kalendarzowego, wniosek oraz odpowiednie dokumenty należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od zakończenia danego roku kalendarzowego. Zatem termin do złożenia wniosków o zwrot za rok 2005 upływa z dniem 30 czerwca 2006 r. Wnioski dotyczące zwrotu podatku za okresy dłuższe niż 3 miesiące, lecz krótsze niż rok, można składać w trakcie całego roku.

WAŻNE
Wzór wniosku o zwrot VAT można uzyskać na stronie internetowej: 
http://www.emta.ee/failid/Vorm_KMT.pdf.
Adres, na który trzeba wysłać wniosek o zwrot VAT:
Northern Regional Tax Center Endla 8, Tallin 15177, Estonia

Na zwrot trzeba czekać 6 miesięcy

Z wyjaśnień ekspertów Deloitte wynika, że estońskie organy podatkowe, po weryfikacji złożonych dokumentów, dokonują zwrotu podatku zazwyczaj w ciągu 6 miesięcy, poczynając od daty otrzymania wniosku wraz z odpowiednimi załącznikami. Zwrot podatku dokonywany jest na konto bankowe wskazane w wypełnionym formularzu KMT. Jednocześnie należy pamiętać, że w sytuacji, w której wskazane konto bankowe, które jest obsługiwane przez instytucję finansową w kraju członkowskim UE innym niż Estonia, wnioskujący o zwrot poniesie koszty związane z przelewem.
Władze podatkowe zwracają podatnikowi również wszystkie oryginały dokumentów oraz kopię złożonego formularza w ciągu 1 miesiąca od daty otrzymania wniosku wraz z załącznikami.

UWAGA
Zwrot VAT nie będzie przysługiwał z tytułu nabycia usług związanych z przyjęciem gości, usług gastronomicznych bądź też usług hotelowych niezwiązanych z podróżą służbową, a zakupionych dla pracowników wnioskującego podmiotu.

Przydatne adresy internetowe
http://www.fin.ee/?lang=en – Strona Ministerstwa Finansów Estonii w języku angielskim,
http://www.emta.ee?langen – Estonian Tax and Customs Board,
http://www.legaltext.ee/indexen.htm – Estonian Legal Language Center – anglojęzyczne wersje wybranych tekstów ustaw, w tym ustawy o VAT.

Oprac. Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystawienie faktury w walucie obcej przed otrzymaniem zaliczki. Jaki kurs przeliczeniowy stosować dla celów VAT?

W dniu 9 maja 2024 r. podatnik wystawił fakturę zaliczkową w euro na poczet eksportu towarów. Zaliczkę, na którą opiewa ta faktura, podatnik otrzymał 13 maja 2024 r. Według jakiego kursu należy w takim przypadku przeliczyć dla celów VAT kwotę zaliczki?

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Zarabiasz do 6 tys. zł brutto? Nie zapłacisz podatku dochodowego. Od kiedy?

W rozmowach polityków pojawia się temat obietnicy podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Szef klubu Koalicji Obywatelskiej, Zbigniew Konwiński, podkreślił, że nie wycofują się z tej obietnicy i chcą ją zrealizować w obecnej kadencji Sejmu.

Do 7- 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec czerwca 2024 r. [tabela najlepszych ofert] Banki zwiększają wymagania

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec czerwca 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło w czerwcu 5,56%. W tabeli przedstawiamy najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe

Pieniądze dla MŚP z Polski Wschodniej na automatyzację i robotyzację. Nabór wniosków już od sierpnia 2024 r.

Automatyzacja i robotyzacja stają się kluczowymi elementami transformacji przedsiębiorstw w makroregionie Polski Wschodniej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapowiedziała konkurs w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, trwający od 1 sierpnia do 26 września 2024 roku.

REKLAMA

SN: Sklep internetowy może być przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego

Sąd Najwyższy uznał, że sklep internetowy może stanowić odrębne, samodzielne dobro majątkowe będące przedsiębiorstwem w znaczeniu przedmiotowym (art. 551 kodeksu cywilnego), a jako składnik większej całości – zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa; jego zbycie może prowadzić do powstania solidarnej odpowiedzialności nabywcy ze zbywcą za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (art. 554 k.c.). Tak wynika z wyroku z 19 czerwca 2024 r. (sygn. ​II CSKP 2110/22).

Co najmniej 4300 zł brutto co miesiąc od lipca 2024 r. Jaka płaca minimalna w 2025 roku? Od kiedy wdrożenie dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu?

Od 1 lipca 2024 r. wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę (do 4300 zł brutto) a minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach (do 28,10 zł brutto). Rząd proponuje, by w 2025 roku najniższa krajowa wyniosła 4626 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 30,20 zł. Jeszcze w tym roku ma zostać wdrożona do polskiego prawa unijna dyrektywa o minimalnym wynagrodzeniu.

Obligacje skarbowe - lipiec 2024 r. Jakie oprocentowanie? Np. 6,2% przez 3 lata z coroczną kapitalizacją odsetek. Korzyści przy zamianie

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lipcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w czerwcu br. Od 25 czerwca 2024 r. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

REKLAMA

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

REKLAMA