| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Nowa interpretacja do MSR 32

Nowa interpretacja do MSR 32

Zakres obowiązujących również polskie spółki międzynarodowych standardów rachunkowości został powiększony o nową interpretacje do MSR nr 32. Przynosi ona rozwiązania w zakresie rozliczania udziałów członkowskich w spółdzielniach i podobnych instrumentów.

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowane zostało rozporządzenie Komisji (WE) nr 1073/2005 z dnia 7 lipca 2005 r. Zmienia ono rozporządzenie nr 1725/2003 przyjmujące określone międzynarodowe standardy rachunkowości zgodnie z rozporządzeniem nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady. Rozporządzenie włącza do zakresu obowiązujących standardów interpretację KIMSF-2 „Udziały członkowskie w spółdzielniach i podobne instrumenty”. Tekst tej interpretacji został zamieszczony w załączniku do rozporządzenia.
Interpretacja prezentuje rozwiązania w zakresie rozliczania udziałów członkowskich w spółdzielniach. Interpretacja wyjaśnia, kiedy instrumenty finansowe zaklasyfikować jako zobowiązanie, a kiedy jako kapitał własny. Przyjęto stanowisko, że umowne prawo posiadacza instrumentu finansowego nie stanowi o tym, że ten instrument należy zaklasyfikować jako zobowiązanie finansowe. Jednostka powinna na dzień klasyfikacji instrumentu rozważyć wszystkie okoliczności, uwzględniając lokalne przepisy prawa, a także status jednostki. Udziały członkowskie stanowią kapitał własny, jeśli jednostka nimi dysponująca posiada bezwarunkowe prawo odmowy wykupu tych udziałów. Natomiast depozyty płatne na żądanie, w tym rachunki bieżące, depozyty terminowe oraz podobne kontrakty powstające w sytuacji, kiedy członkowie spółdzielni występują w charakterze klientów, są zobowiązaniami finansowymi jednostki (spółdzielni).
Interpretacja ma zastosowanie do rocznych okresów obrotowych rozpoczynających się po 1 stycznia 2005 r. Może jednak zastosować ją do okresów wcześniejszych, pod warunkiem ujawnienia tego faktu w sprawozdaniu.
Wiesława Moczydłowska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »