REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie wyłudzaj zwrotu VAT na Malcie, bo spotka cię kara

REKLAMA

Od 1 maja 2004 r. polscy przedsiębiorcy dokonujący zakupów na Malcie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą mają prawo do odzyskania naliczonego przy tych zakupach VAT. Jednak gdy przedsiębiorca będzie próbował wyłudzić nienależny zwrot podatku i wykryją to władze maltańskie, wszelkie zwroty na rzecz wnioskodawcy zostaną wstrzymane na okres do 2 lat.
Krzysztof Koniewski z wrocławskiego biura Deloitte wyjaśnił, stosownie do postanowień VIII dyrektywy Rady UE, od 1 maja 2004 r. Malta ma obowiązek umożliwić uzyskanie zwrotu VAT naliczonego na Malcie w związku z zakupem towarów i usług przez niezarejestrowanego tam przedsiębiorcę z innego państwa Unii Europejskiej.
Potrzebny będzie specjalny wniosek
Szczepan Kubiak z łódzkiego biura Deloitte podkreślił, iż wszczęcie procedury zwrotu VAT wymaga złożenia specjalnego wniosku w formie formularza oznaczonego symbolem „008/2004”. Wzór formularza w języku angielskim wraz z objaśnieniami można znaleźć na stronie internetowej www.vat.gov.mt. Maltańskie władze podatkowe dopuszczają możliwość wypełnienia wniosku tylko w języku angielskim lub maltańskim.
– Do wniosku należy załączyć oryginały faktur oraz ewentualnie dokumentów importowych wskazujących na wysokość zapłaconego na Malcie VAT. Po zaparafowaniu dokumentów władze maltańskie w ciągu miesiąca zwracają oryginały załączonych dokumentów. Służyć ma to wykluczeniu możliwości ponownego ich użycia dla uzyskania zwrotu – argumentował Szczepan Kubiak.
Certyfikat VAT
Anna Michalak z biura Deloitte w Łodzi zwróciła uwagę na fakt, że przy składaniu wniosku o zwrot VAT dodatkowo wymagane jest przedstawienie certyfikatu poświadczającego zarejestrowanie wnioskodawcy jako podatnika VAT w innym kraju Unii. Zasadniczo certyfikat powinien być sporządzony na udostępnianym przez maltańskie władze skarbowe formularzu w języku angielskim, jednak dopuszczalne jest także przedstawienie zaświadczenia w innym języku. Jednak w takiej sytuacji konieczne jest załączenie dodatkowo przysięgłego tłumaczenia tego dokumentu na język angielski lub maltański. Zaświadczenie jest ważne przez okres jednego roku od dnia jego wystawienia.
10 MTL* – minimalna kwota zwrotu VAT, gdy wniosek o zwrot podatku dotyczy roku.
80 MTL – minimalna kwota zwrotu, gdy wniosek o zwrot podatku dotyczy krótszych okresów niż rok.
* lir maltański
Zwrot tylko za rok
Wniosek o zwrot VAT może dotyczyć okresu nie dłuższego niż rok kalendarzowy. Dopuszczalne jest także składanie wniosków dotyczących okresów krótszych niż rok, jednak muszą one odnosić się do okresu minimalnie 3-miesięcznego. W przypadku gdy wniosek dotyczy okresu rocznego minimalna kwota zwrotu wynosi 10 lirów maltańskich (MTL), natomiast w przypadku wniosku odnoszącego się do krótszych okresów jest to kwota 80 MTL.
Wniosek należy złożyć we właściwym urzędzie w terminie do 30 czerwca roku następującego po roku, w którym dokonano zakupów. Wnioskującemu nadawany jest numer identyfikacyjny, którym powinien posługiwać się podczas kolejnych kontaktów z maltańskimi organami podatkowymi.
Zwrot w wybranej walucie
Wniosek powinien zostać rozpatrzony, a zwrot dokonany w terminie sześciu miesięcy od dnia wpływu do właściwego organu podatkowego wniosku wraz z wszystkimi wymaganymi dokumentami. Maltańskie przepisy w zakresie zwrotu VAT dopuszczają możliwość realizacji zwrotu w lirach maltańskich lub w euro, zgodnie z wyborem wnioskodawcy. W przypadku wyboru innej waluty niż maltańska, w związku z koniecznością przeliczenia kwoty zwrotu, należy liczyć się z możliwością jej zaokrąglenia (w dół lub w górę) w granicach 10 proc. kwoty zwrotu. W praktyce należy liczyć się z jej zmniejszeniem – podkreślają eksperci firmy Deloitte.
Stosownie do woli wnioskodawcy zwrot dokonywany jest w formie przelewu bankowego lub przekazu pocztowego. Wszelkie koszty związane z przekazaniem wnioskodawcy kwoty zwrotu odpowiednio ją pomniejszają.
Adres, na który należy kierować wnioski o zwrot VAT The Commissioner of VAT VAT Department Centre Point Building Ta' Paris Road Birkirkara CMR 02, Malta
Za nadużycia grożą kary
W przypadku wykrycia przez władze maltańskie, iż wniosek stanowi próbę nienależnego wyłudzenia zwrotu, wszelkie zwroty na rzecz wnioskodawcy zostaną wstrzymane na okres do 2 lat. Ustalenie przez władze maltańskie, iż zwrot został dokonany wskutek oszustwa lub wyłudzenia, skutkuje obowiązkiem zwrotu uzyskanej nienależnie kwoty wraz z odsetkami w wysokości 1 proc. miesięcznie oraz nałożeniem kary pieniężnej równej 20 proc. wyłudzonej kwoty. W przypadku nieuiszczenia tych należności przez sprawcę, władze maltańskie mogą potrącić wymagalne kwoty z kolejnych należnych wnioskodawcy zwrotów podatku, o ile takie wystąpią.
Nie wszystko do zwrotu
Zakupy niektórych towarów i usług nie uprawniają do uzyskania zwrotu zapłaconego VAT. Podstawowe wyłączenia dotyczą: zakupów związanych z działalnością zwolnioną, zakupu usług noclegowych, gastronomicznych, rozrywkowych, zakupu usług transportowych (taksówki).
PAMIĘTAJ
Gdy władze maltańskie odmówią wypłaty kwoty zwrotu VAT, wnioskujący może odwołać się w ciągu miesiąca do organu wyższej instancji (Value Added Tax Appeals Board in Malta), od którego decyzji przysługuje następnie skarga do maltańskiego sądu administracyjnego.

Adres, na który należy kierować wnioski o zwrot VAT
The Commissioner of VAT
VAT Department
Centre Point Building
Ta' Paris Road
Birkirkara CMR 02, Malta

WAŻNE ADRESY
Wszelkich informacji dotyczących zwrotu maltańskiego VAT przedsiębiorcom niezarejestrowanym na Malcie udziela pełnomocnik ds. VAT pod numerami telefonów +00 356 21 499 330, +00356 21 499 312, +00 356 22 799 200 oraz faksu +00 356 21499 383 lub adresem e-mail vat@gov.mt. Użyteczne informacje w języku angielskim znajdują się również na stronie internetowej www.vat.gov.mt.

Ewa Matyszewska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    REKLAMA