Wniosek w dwóch egzemplarzach i po portugalsku
REKLAMA
Polak otrzyma zwrot
Jak wyjaśnił Marek Konieczny menedżer w firmie Deloitte, zgodnie z VIII dyrektywą Rady Unii Europejskiej polscy przedsiębiorcy mają prawo do żądania zwrotu podatku VAT zawartego w cenie nabytych w Portugalii towarów i usług, nawet jeśli nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT w tym państwie. Warunkiem skorzystania z tego prawa jest jednak posiadanie miejsca zamieszkania lub siedziby poza terytorium Portugalii, oraz niepodejmowanie przez polskiego przedsiębiorcę w okresie, którego dotyczy wniosek, czynności opodatkowanych portugalskim VAT. Dodatkowo konieczne jest, aby dokonane zakupy miały związek z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą, która dawałaby prawo do odliczenia VAT, gdyby była prowadzona w Portugalii. Równocześnie przedsiębiorca musi być zarejestrowanym podatnikiem VAT w Polsce.
Nie za wszystkie wydatki można odzyskać pieniądze
Nie wszystkie wydatki uprawniają do zwrotu VAT – podkreślił Szczepan Kubiak z łódzkiego biura Deloitte. VAT nie może być odzyskany z wydatków poniesionych przykładowo na: zakwaterowanie i koszty hotelowe; użytkowanie samochodów osobowych; rozrywkę; paliwo (ale: VAT zawarty w wydatkach na zakup oleju napędowego jest refundowany w 50 proc.); wyroby tytoniowe i alkohol.
Konieczny będzie wniosek
Procedura zwrotu VAT rozpoczyna się od złożenia wniosku. Portugalskie władze skarbowe udostępniają w tym celu specjalny formularz – „Modelo 1496”, ale akceptują również wnioski złożone na formularzach z dowolnego kraju Unii Europejskiej, o ile są one zgodne z wytycznymi zawartymi w załączniku A do VIII dyrektywy – wyjaśnił Radosław Sławnikowski z biura Deloitte w Poznaniu.
Wybrany formularz należy wypełnić w dwóch egzemplarzach w języku portugalskim. Kopie wniosków nie są przyjmowane. Do wniosku należy dołączyć oryginały faktur oraz dokumentów importowych, a także zaświadczenie potwierdzające status podatnika VAT w Polsce (nie starsze niż rok).
Określono minimalne kwoty do zwrotu
Jeśli okresem rozliczeniowym jest rok kalendarzowy, aby móc ubiegać się o zwrot VAT, wartość podatku naliczonego musi wynosić co najmniej 19,95 euro. Dla krótszych okresów (nie mniej niż 3 miesiące) minimum to wynosi 159,62 euro. Wniosek o zwrot musi być otrzymany przez portugalskie władze skarbowe do ostatniego dnia roboczego miesiąca czerwca roku następującego po roku, w którym dokonano zakupów. Po tym terminie wnioski nie są rozpatrywane.
Pieniądze po 6 miesiącach
Z wyjaśnień ekspertów firmy Deloitte wynika, że zwrot podatku następuje zazwyczaj w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku, jednak w niektórych przypadkach okres ten ulega nieznacznemu wydłużeniu. Szczególnie ma to miejsce przy składaniu wniosku o zwrot VAT po raz pierwszy. Portugalskie przepisy przewidują możliwość dokonania zwrotu w drodze przelewu bankowego w euro na rachunek bankowy wnioskodawcy lub też poprzez przekazanie odpowiedniego czeku. W praktyce jednak portugalska administracja podatkowa preferuje ten drugi sposób zwrotu pieniędzy.
Adres, na jaki należy przesłać wniosek o zwrot VAT
Direcçăo-Geral das Contribuiçőes e Impostos
Direcçăo de Serviços
de Reembolsos do IVA
Avenida Joăo XXI, 76
Apartado 8220
1802-804 LISBOA
Portugal
UWAGA
Wszelkich informacji na temat zwrotu VAT w Portugalii można uzyskać w języku portugalskim lub angielskim w godzinach 9.00-18.00 czasu lokalnego pod numerem telefonu: + 351 217 610 000 oraz na stronie internetowej: www.dgci.min-financas.pt/siteinternet/
Ile kosztuje tłumaczenie
Tłumacz przysięgły - 50 zł za 1125 znaków
Tłumaczenie zwykłe - 45 zł za 1800 znaków
Oprac. Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat