reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Prawo Unii Europejskiej

Opodatkowanie niezrealizowanych zysków kapitałowych

Aktualizacja: 25.05.2007

Jedną z istotnych barier dla pełnej realizacji zasady swobody przedsiębiorczości w Unii Europejskiej jest kwestia regulacji państw członkowskich (dalej: państw) w zakresie opodatkowania niezrealizowanych zysków kapitałowych w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub siedziby przez przedsiębiorców lub osoby fizyczne. »

Warunki zwrotu nienależnie wykazanego VAT w fakturach dla podmiotów zagranicznych

Aktualizacja: 24.05.2007

Każdy podatnik, który ma siedzibę w innym państwie niż państwo miejsca świadczenia usług, ma prawo do otrzymania zwrotu VAT obciążającego usługi, które były świadczone na jego rzecz w państwie tegoż miejsca. Przy czym zwrot ten dokonywany jest zawsze na zasadach dotyczących prawa do odliczeń obowiązujących w państwie dokonującym tego zwrotu. »

Jednolita podstawa opodatkowania CIT w Unii

Aktualizacja: 22.05.2007

Od pewnego czasu w Komisji Europejskiej trwają prace nad dyrektywą mającą częściowo ujednolicić zasady stosowania podatków dochodowych od osób prawnych w państwach członkowskich UE. »

Przyszłość podatków w Unii Europejskiej

Aktualizacja: 16.05.2007

Od kilku lat w Unii Europejskiej trwają prace nad wprowadzeniem wspólnego systemu opodatkowania przedsiębiorstw podatkiem dochodowym. Jak na razie nie odnotowano konkretnych wyników. Mimo to Komisja Europejska jest dobrej myśli. »

Przedsiębiorca wybierze sposób obliczania CIT

Aktualizacja: 11.05.2007

Jeśli w ramach UE zostanie wprowadzona wspólna podstawa opodatkowania CIT, przedsiębiorcy będą mogli wybrać sposób, w jaki chcą ustalić podstawę opodatkowania. »

Alkohol w czekoladzie bez podatku

Aktualizacja: 08.05.2007

Państwa członkowskie powinny zwolnić z akcyzy alkohol etylowy zawarty w wyrobach czekoladowych przeznaczonych do bezpośredniego spożycia. »

Wiele przepisów nadal oczekuje na dostosowanie

Aktualizacja: 04.05.2007

Mimo trzech lat obecności w UE część polskich przepisów nadal jest sprzeczna ze wspólnotowymi. Podatnicy uczą się jednak powoli wykorzystywać przepisy unijne i orzecznictwo ETS w sporach z fiskusem. »

Minister kultury zapowiada, że będzie walczył o utrzymanie preferencji na książki

Aktualizacja: 26.04.2007

Wbrew optymistycznym zapowiedziom ministra kultury utrzymanie 0-proc. stawki VAT na książki będzie trudne. Przepisy unijnej dyrektywy nie przewidują takiej możliwości. »

Kiedy podmiotom zagranicznym przysługuje zwrot VAT

Aktualizacja: 23.04.2007

W wyroku z 15 marca 2007 r., w sprawie C-35/05 Reemtsma Cigarettenfabriken GmbH przeciwko Ministero delle Finanze, ETS rozważał kwestię, kiedy stosujemy przepisy VIII dyrektywy dotyczące zwrotu VAT dla podatników niemających siedziby lub miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju, w którym dokonali zakupu towarów i usług. »

Jakie zmiany dotyczące usług wprowadziło unijne rozporządzenie

Aktualizacja: 13.04.2007

Niektóre regulacje VI Dyrektywy budziły wątpliwości, jeżeli chodzi o ich stosowanie w praktyce. Rozporządzenie Rady nr 1777/2005 przyjęte zostało w celu jednolitego stosowania przez państwa członkowskie podatku od wartości dodanej, opartego na postanowieniach tej Dyrektywy. Jakie konkretne zmiany z zakresie świadczenia usług wprowadziło to rozporządzenie? »

Nie można ograniczać rozliczeń odsetek od pożyczek

Aktualizacja: 10.04.2007

Nie można ograniczać odliczenia przez spółkę będącą rezydentem w celach podatkowych odsetek od pożyczki otrzymanej od spółki dominującej, mającej siedzibę w innym państwie członkowskim. »

Rumunia i Malta zmienią podatek od aut

Aktualizacja: 03.04.2007

Zdaniem Komisji Europejskiej zasady opodatkowania samochodów w Rumunii i na Malcie dyskryminują nabywców używanych aut sprowadzonych z innych państw członkowskich. »

Błędną fakturę można poprawić

Aktualizacja: 29.03.2007

Jeśli VAT wykazano w błędnej fakturze, do państw członkowskich należy określenie warunków umożliwiających jego korektę. »

Spółki nie powinny płacić podatku

Aktualizacja: 28.03.2007

Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych są sprzeczne z unijną dyrektywą. Umowy spółki i ich zmiany nie powinny więc być opodatkowane. »

VAT: zwolnienia dla wybranych niezgodne z VI Dyrektywą

Aktualizacja: 20.03.2007

Usługi zarządzania zamkniętymi funduszami inwestycyjnymi mogą korzystać ze zwolnienia VAT. Wprowadzenie ograniczeń dla specjalnych funduszy jest naruszeniem VI Dyrektywy. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szukampracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama