| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Unia nie chce podatku kapitałowego

Unia nie chce podatku kapitałowego

Komisja Europejska proponuje likwidację do 2010 roku podatku kapitałowego. Zdaniem Komisji, jest on przeszkodą dla rozwoju spółek europejskich. W Polsce nie jest bardzo dotkliwy.


Komisja Europejska uważa, że podatek kapitałowy powinien zostać zlikwidowany stopniowo, w dwóch etapach. W 2008 roku maksymalna stawka podatku powinna wynieść 0,5 proc., a w 2010 roku powinien on zostać definitywnie zniesiony, przy jednoczesnym wprowadzeniu zakazu ustalania podobnych podatków. Obecnie podatek kapitałowy obowiązuje tylko w siedmiu krajach Unii Europejskiej, w Hiszpanii, Grecji, Luksemburgu, Portugalii, Austrii, na Cyprze i w Polsce.


- W Polsce podatek od kapitału nakłada ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych - jest to podatek od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowane 0,5 proc. stawką jest wniesienie kapitału do spółki, podwyższenie kapitału czy dopłaty wnoszone przez wspólnika.


- Od 1 stycznia 2007 r. opodatkowane będzie także udzielenie pożyczki spółce przez jej wspólników - mówi Justyna Bauta-Szostak, radca prawny i doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.


0,5 proc.
powinna wynieść w 2008 roku - zdaniem Komisji Europejskiej - maksymalna stawka podatku kapitałowego


Według komisji podatek kapitałowy ogranicza możliwości rozwoju spółek europejskich. Zdaniem ekspertów, dla większości polskich przedsiębiorców nie jest on jednak dolegliwy.


- W dużej części przypadków podatek ten nie jest wysoki. W sytuacji założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o kapitale zakładowym 50 tys. zł trzeba zapłacić 250 zł podatku. Kwoty podatku stają się jednak znaczne, gdy kapitał spółki jest wysoki, np. w przypadku wnoszenia aportem przedsiębiorstwa lub składników majątkowych o znacznej wartości - zwraca uwagę Justyna Bauta-Szostak.


Podstawę dla nakładania przez kraje Wspólnoty podatku kapitałowego stanowi dyrektywa 69/335/EEC z 1969 roku w sprawie podatków pośrednich od gromadzonego kapitału. Miała ona na celu harmonizację podatków dotyczących podwyższania kapitału i zapobieganie nakładaniu podobnych podatków.


Maksymalna ustalona w dyrektywie stawka podatku wynosi 1 proc. Państwa UE stopniowo odchodzą od jego stosowania.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »