| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Unia nie chce podatku kapitałowego

Unia nie chce podatku kapitałowego

Komisja Europejska proponuje likwidację do 2010 roku podatku kapitałowego. Zdaniem Komisji, jest on przeszkodą dla rozwoju spółek europejskich. W Polsce nie jest bardzo dotkliwy.


Komisja Europejska uważa, że podatek kapitałowy powinien zostać zlikwidowany stopniowo, w dwóch etapach. W 2008 roku maksymalna stawka podatku powinna wynieść 0,5 proc., a w 2010 roku powinien on zostać definitywnie zniesiony, przy jednoczesnym wprowadzeniu zakazu ustalania podobnych podatków. Obecnie podatek kapitałowy obowiązuje tylko w siedmiu krajach Unii Europejskiej, w Hiszpanii, Grecji, Luksemburgu, Portugalii, Austrii, na Cyprze i w Polsce.


- W Polsce podatek od kapitału nakłada ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych - jest to podatek od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowane 0,5 proc. stawką jest wniesienie kapitału do spółki, podwyższenie kapitału czy dopłaty wnoszone przez wspólnika.


- Od 1 stycznia 2007 r. opodatkowane będzie także udzielenie pożyczki spółce przez jej wspólników - mówi Justyna Bauta-Szostak, radca prawny i doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.


0,5 proc.
powinna wynieść w 2008 roku - zdaniem Komisji Europejskiej - maksymalna stawka podatku kapitałowego


Według komisji podatek kapitałowy ogranicza możliwości rozwoju spółek europejskich. Zdaniem ekspertów, dla większości polskich przedsiębiorców nie jest on jednak dolegliwy.


- W dużej części przypadków podatek ten nie jest wysoki. W sytuacji założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o kapitale zakładowym 50 tys. zł trzeba zapłacić 250 zł podatku. Kwoty podatku stają się jednak znaczne, gdy kapitał spółki jest wysoki, np. w przypadku wnoszenia aportem przedsiębiorstwa lub składników majątkowych o znacznej wartości - zwraca uwagę Justyna Bauta-Szostak.


Podstawę dla nakładania przez kraje Wspólnoty podatku kapitałowego stanowi dyrektywa 69/335/EEC z 1969 roku w sprawie podatków pośrednich od gromadzonego kapitału. Miała ona na celu harmonizację podatków dotyczących podwyższania kapitału i zapobieganie nakładaniu podobnych podatków.


Maksymalna ustalona w dyrektywie stawka podatku wynosi 1 proc. Państwa UE stopniowo odchodzą od jego stosowania.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »