reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Unia ma zastrzeżenia do podatku od aut

Unia ma zastrzeżenia do podatku od aut

Trwają prace nad rządowym projektem podatku rejestracyjnego od pojazdów. Nowy podatek ma zastąpić niezgodną z prawem unijnym akcyzę na używane auta. Komisja Europejska krytykuje projekt polskich przepisów.


Sejmowa podkomisja pracująca nad rządowym projektem ustawy o podatku ekologicznym otrzymała raport przygotowany przez resort finansów. Wynika z niego, że Komisja Europejska ma zastrzeżenia do rozwiązań zawartych w projekcie.

– Wystąpiliśmy do Ministerstwa Finansów o porównanie rządowego projektu z rozwiązaniami stosowanymi w innych krajach UE oraz jego ocenę projektu pod kątem zgodności z przepisami unijnymi. Uwagi zawarte w raporcie będziemy mogli uwzględnić podczas prac nad projektem. Ostateczna forma ustawy o podatku od samochodów nie jest jeszcze przesądzona – powiedział Gazecie Prawnej poseł PiS Krzysztof Maciejewski, przewodniczący sejmowej podkomisji, która zajmuje się pracami nad projektem ustawy o podatku od samochodów.

Zakwestionowana akcyza

Pierwsze czytanie projektu ustawy o podatku od samochodów odbyło się w lipcu tego roku. Od tamtej pory zajmuje się nim specjalna podkomisja złożona z posłów Komisji Finansów Publicznych, Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości i Komisji Gospodarki.

Projekt przewiduje istotną zmianę sposobu opodatkowania używanych samochodów sprowadzonych do Polski z innych krajów UE. Dziś podlegają one akcyzie, której wielkość zależy od wartości i wieku samochodu. Im auto droższe i starsze, tym wyższy podatek. Stawka może wynieść nawet 65 proc. W rzeczywistości większość importerów drastycznie zaniża wartość aut i płaci śmiesznie niski podatek.

Komisja Europejska uważa, że polska akcyza na samochody jest niezgodna z prawem unijnym. Sprawa trafiła nawet do ETS, ale ostateczne rozstrzygnięcie jeszcze nie zapadło. Tymczasem w opinii wydanej we wrześniu tego roku rzecznik ETS Eleanor Sharpston potwierdziła, że polskie przepisy nie spełniają norm europejskich.

Zastrzeżenia Unii

Zgodnie z propozycjami rządu akcyzę ma zastąpić jednorazowy podatek od samochodów płacony przy rejestracji. Jego wysokość będzie zależała od pojemności silnika i spełnianej normy emisji spalin EURO. Podatek będzie można obniżyć w zależności od wieku samochodu.

Z przesłanego do Sejmu raportu MF wynika, że i do tego rozwiązania Unia może mieć zastrzeżenia. Zdaniem Komisji Europejskiej, opracowane w resorcie finansów rozwiązania nie biorą pod uwagę różnych poziomów spadku wartości samochodów młodszych niż dwuletnie. Proponowane rozwiązanie nie odnosi się też do norm EURO. Jest bardzo prawdopodobne, że nowy podatek będzie dyskryminował używane samochody sprowadzane z innych państw UE względem takich samych zarejestrowanych już w kraju. Komisja ostrzega także, że może zostać zachwiana równowaga, w przypadku gdy podatek rejestracyjny będzie zdecydowanie wyższy niż obiektywna wartość rejestrowanego auta.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama