REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na Cyprze ważna rezydencja podatkowa

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Spółki będące rezydentami Republiki Cypru podlegają opodatkowaniu lokalnym podatkiem dochodowym od wszystkich swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Za rezydenta Cypru uważana jest spółka, która jest zarządzana i kontrolowana na Cyprze.

Dochody osiągane przez polskiego rezydenta będą podlegały opodatkowaniu na Cyprze, tylko w zakresie, w jakim mogą być alokowane do tzw. zakładu posiadanego przez niego na terytorium Cypru lub też wynikają z posiadania przez niego nieruchomości położonej na Cyprze.

Definicja zakładu

Jak wyjaśnia Sylwia Migdał, menedżer Ernst & Young, pojęcie zakładu zdefiniowane jest w umowie podpisanej między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz.U. z 1993 r. nr 117, poz. 523; dalej umowa). Zgodnie z brzmieniem umowy, poprzez zakład należy rozumieć stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza polskiego przedsiębiorcy (przykładowo miejsce zarządu, filię, biuro, fabrykę, warsztat i kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych).

– Umowa przewiduje zamkniętą listę sytuacji, gdy posiadanie przez przedsiębiorcę stałej placówki na terytorium Cypru nie może być traktowane jako zakład dla celów lokalnego podatku dochodowego od osób prawnych (uogólniając, nie stanowią zakładu placówki, które służą prowadzeniu działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym dla podstawowej działalności gospodarczej przedsiębiorstwa) – podkreśla Sylwia Migdał.

W przypadku robót budowlanych zakład polskiego przedsiębiorcy powstanie, gdy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy będzie on utrzymywał na Cyprze plac budowy lub budowę, montaż lub instalację albo będzie prowadził działalność nadzorczą związaną z nimi dłużej niż 12 miesięcy.

Z kolei nie uważa się, że przedsiębiorstwo posiada zakład na Cyprze, tylko z tego powodu, że wykonuje ono tam działalność przez maklera, komisanta albo każdego innego niezależnego przedstawiciela, pod warunkiem że te osoby działają w ramach swojej zwykłej działalności.

Dochody uzyskane za pośrednictwem zakładu są, generalnie, opodatkowane na takich samych zasadach jak zyski cypryjskiej spółki, będącej podatnikiem CIT. W stosunku do dochodów wypracowanych za pośrednictwem cypryjskiego zakładu umowa jako metodę unikania podwójnego opodatkowania przewiduje metodę wyłączenia z progresją.

DAROWANY KREDYT PODATKOWY
Umowa pomiędzy Polską a Cyprem przewiduje tzw. darowany kredyt podatkowy w zakresie podatku u źródła w stosunku do dywidend, należności licencyjnych oraz odsetek. Dzięki darowanemu kredytowi podatkowemu polski podatnik ma możliwość obniżenia polskiego zobowiązania podatkowego należnego od wyżej wspomnianych dochodów pasywnych otrzymanych z Cypru o podatek, który mógł zostać, lecz na mocy regulacji wewnętrznych nie został pobrany przez Cypr. Zaliczenie takie nie może przekroczyć tej części podatku, jaka należna jest w Polsce od dochodu otrzymanego z Cypru (a więc 19 proc. kwoty brutto).

Wysokość podatku

Z informacji Kamili Szydłowskiej, konsultanta w Ernst & Young, wynika, że standardowa stawka podatku dochodowego na Cyprze należy do najniższych spośród stosowanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej i wynosi 10 proc. Możliwa do zastosowania jest również 20-proc. stawka podatku od zysków kapitałowych osiąganych w wyniku zbycia nieruchomości zlokalizowanej na Cyprze.

– Podobne zasady opodatkowania dotyczą zysków ze zbycia udziałów/akcji w spółce, która posiada takie nieruchomości (a nie jest notowana na giełdzie). Jednak w przypadku, gdy zysk z tytułu zbycia udziałów/akcji we wspomnianej cypryjskiej spółce osiągnięty jest przez polskiego rezydenta, wówczas, w większości przypadków, nie podlega on opodatkowaniu na Cyprze, lecz wyłącznie w Polsce – dodaje Kamila Szydłowska.

Jednocześnie dodaje, że podstawę opodatkowania CIT na Cyprze ustala się w oparciu o sprawozdanie finansowe sporządzone w zgodzie z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej (MSSF) z uwzględnieniem pewnych korekt dla celów podatkowych. Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki poniesione wyłącznie i w pełni w celu uzyskania przychodu.

Zwolnienia podatkowe

Spółki cypryjskie, których działalność ma charakter holdingowy (a więc polega zasadniczo na nabywaniu, posiadaniu, administrowaniu i zarządzaniu udziałami i akcjami spółek zależnych) mają możliwość skorzystania z szeregu zwolnień przewidzianych w prawie cypryjskim. Eksperci Ernst & Young wyjaśniają, że przykładowo zwolnieniu z opodatkowania podlegają dywidendy dystrybuowane pomiędzy spółkami cypryjskimi. Również dywidenda otrzymana przez cypryjską spółkę od zagranicznej spółki zależnej będzie zwolniona z opodatkowania na Cyprze, jeżeli spółka cypryjska posiada co najmniej 1 proc. udziałów w kapitale spółki zależnej, a dochód spółki zależnej pochodzi (bezpośrednio lub pośrednio) w większości z działalności handlowej oraz działalności innej niż inwestycyjna. Jeżeli ponad 50 proc. dochodu spółki zależnej pochodzi z działalności inwestycyjnej, wówczas w celu skorzystania ze zwolnienia należy udowodnić, że efektywne opodatkowanie w kraju źródła zysku dystrybuowanego w formie dywidendy ze spółki zależnej nie jest znacząco niższe niż stawka podatku obowiązująca na Cyprze.

– Możliwość zastosowania zwolnienia nie zależy od okresu posiadania akcji w spółce zależnej wypłacającej dywidendę. W przypadku niespełnienia wspomnianych powyżej warunków otrzymana dywidenda opodatkowana jest specjalnym podatkiem ochronnym (defense tax) w wysokości 15 proc. – argumentuje Kamila Szydłowska. Dochody ze zbycia udziałów/akcji w spółkach zależnych są, co do zasady, zwolnione z opodatkowania na Cyprze.

WPŁYW NA DOCHÓD W KRAJU
Wynik przedsiębiorcy z działalności gospodarczej prowadzonej na Cyprze nie będzie wpływał na wynik wypracowany w Polsce. Dochód cypryjski nie będzie dodawany, a z kolei strata nie będzie mogła zostać odjęta od dochodu podatkowego w Polsce.

Straty podatkowe

Straty podatkowe mogą obniżać dochody uzyskiwane przez podatników w kolejnych latach podatkowych, bez ograniczeń co do czasu i kwoty. Brak jest możliwości rozliczania straty z dochodem wypracowanym w latach poprzednich.

– Jak tłumaczy Sylwia Migdał, w sytuacji gdy w okresie 3 lat od poniesienia straty ulegną zmianie udziałowcy spółki cypryjskiej oraz zmieniony zostanie charakter prowadzonej przez nią działalności, spółka może utracić prawo do dalszego rozliczania straty.

– Przy założeniu spełnienia ściśle określonych warunków istnieje możliwość obniżenia dochodu spółki cypryjskiej o bieżącą stratę ponoszoną przez inną spółkę będącą rezydentem cypryjskim, należącą do tej samej grupy – podkreśla nasza rozmówczyni.

Na mocy regulacji wewnętrznych dywidendy, należności licencyjne oraz odsetki wypłacane na rzecz rezydentów Polski nie podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła na Cyprze.

METODA UNIKANIA OPODATKOWANIA
W przypadku rozliczeń osoby fizycznej dochód osiągnięty przez zakład na Cyprze będzie również uwzględniany przy obliczaniu stopy opodatkowania pozostałych dochodów tej osoby (metoda unikania podwójnego opodatkowania – wyłączenie z progresją).

ZYSKI ZAKŁADU
Przy ustalaniu zysków zakładu dopuszcza się potrącenie wydatków, ponoszonych dla tego zakładu przez przedsiębiorstwo, włącznie z kosztami zarządzania i ogólnymi kosztami administracyjnymi, niezależnie od tego, czy powstały w tym państwie, w którym zakład jest położony czy gdzie indziej.

PODSTAWA PRAWNA:
• Umowa z dnia 4 czerwca 1992 r. zawarta między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1993 r. nr 117, poz. 523).

Ewa Matyszewska
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA