reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Na Cyprze ważna rezydencja podatkowa

Na Cyprze ważna rezydencja podatkowa

Spółki będące rezydentami Republiki Cypru podlegają opodatkowaniu lokalnym podatkiem dochodowym od wszystkich swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Za rezydenta Cypru uważana jest spółka, która jest zarządzana i kontrolowana na Cyprze.


Dochody osiągane przez polskiego rezydenta będą podlegały opodatkowaniu na Cyprze, tylko w zakresie, w jakim mogą być alokowane do tzw. zakładu posiadanego przez niego na terytorium Cypru lub też wynikają z posiadania przez niego nieruchomości położonej na Cyprze.Definicja zakładu

Jak wyjaśnia Sylwia Migdał, menedżer Ernst & Young, pojęcie zakładu zdefiniowane jest w umowie podpisanej między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz.U. z 1993 r. nr 117, poz. 523; dalej umowa). Zgodnie z brzmieniem umowy, poprzez zakład należy rozumieć stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza polskiego przedsiębiorcy (przykładowo miejsce zarządu, filię, biuro, fabrykę, warsztat i kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych).– Umowa przewiduje zamkniętą listę sytuacji, gdy posiadanie przez przedsiębiorcę stałej placówki na terytorium Cypru nie może być traktowane jako zakład dla celów lokalnego podatku dochodowego od osób prawnych (uogólniając, nie stanowią zakładu placówki, które służą prowadzeniu działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym dla podstawowej działalności gospodarczej przedsiębiorstwa) – podkreśla Sylwia Migdał.W przypadku robót budowlanych zakład polskiego przedsiębiorcy powstanie, gdy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy będzie on utrzymywał na Cyprze plac budowy lub budowę, montaż lub instalację albo będzie prowadził działalność nadzorczą związaną z nimi dłużej niż 12 miesięcy.Z kolei nie uważa się, że przedsiębiorstwo posiada zakład na Cyprze, tylko z tego powodu, że wykonuje ono tam działalność przez maklera, komisanta albo każdego innego niezależnego przedstawiciela, pod warunkiem że te osoby działają w ramach swojej zwykłej działalności.Dochody uzyskane za pośrednictwem zakładu są, generalnie, opodatkowane na takich samych zasadach jak zyski cypryjskiej spółki, będącej podatnikiem CIT. W stosunku do dochodów wypracowanych za pośrednictwem cypryjskiego zakładu umowa jako metodę unikania podwójnego opodatkowania przewiduje metodę wyłączenia z progresją.DAROWANY KREDYT PODATKOWY


Umowa pomiędzy Polską a Cyprem przewiduje tzw. darowany kredyt podatkowy w zakresie podatku u źródła w stosunku do dywidend, należności licencyjnych oraz odsetek. Dzięki darowanemu kredytowi podatkowemu polski podatnik ma możliwość obniżenia polskiego zobowiązania podatkowego należnego od wyżej wspomnianych dochodów pasywnych otrzymanych z Cypru o podatek, który mógł zostać, lecz na mocy regulacji wewnętrznych nie został pobrany przez Cypr. Zaliczenie takie nie może przekroczyć tej części podatku, jaka należna jest w Polsce od dochodu otrzymanego z Cypru (a więc 19 proc. kwoty brutto).

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama