| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Świadczenie usług przewozu osób przez Austrię - wyrok ETS

Świadczenie usług przewozu osób przez Austrię - wyrok ETS

Usługi transportu osób są opodatkowane w miejscu wykonywania, z uwzględnieniem pokonanych kilometrów. Dlatego każdy podatnik, który wykonuje przewóz osób przez różne kraje UE, jest zobowiązany w każdym z tych krajów rozliczyć VAT.


ETS w wyroku z 28 września 2006 r. w sprawie C-128/05 uznał, że Republika Austrii, zezwalając podatnikom niemającym miejsca zamieszkania lub siedziby w Austrii, którzy w tym państwie członkowskim świadczą usługi w zakresie przewozu osób, na nieskładanie deklaracji podatkowych i na niepłacenie kwoty netto podatku od wartości dodanej, jeżeli wartość rocznego obrotu osiągniętego przez nich w Austrii jest mniejsza niż 22 000 EUR, uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy art. 18 ust. 1 lit. a) i ust. 2 oraz art. 22 ust. 3–5 Szóstej Dyrektywy Rady 77/388/EWG z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – Wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku. Austriackie przepisy uznają, że w tym przypadku kwota podatku należnego jest równa kwocie podatku podlegającego odliczeniu, i uzależniają zastosowanie uproszczonych przepisów od warunku niewykazywania tego podatku na fakturach lub dokumentach uznawanych za faktury.

Usługi transportu osób są opodatkowane w miejscu wykonywania, z uwzględnieniem pokonanych kilometrów. Dlatego każdy podatnik, który wykonuje przewóz osób przez różne kraje UE, jest zobowiązany w każdym z tych krajów rozliczyć VAT. Aby uprościć sposób rozliczeń, przepisy unijne zezwalają na rozliczenie w formie ryczałtu. Z takiego prawa korzysta większość krajów. Przepisy austriackie natomiast zwalniają z podatku od wartości dodanej przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w zakresie międzynarodowego przewozu osób i spełniają określone kryteria, a także z obowiązku prowadzenia rachunkowości dotyczącej VAT (obrót 22 000 EUR). Zwolnienie polega na tym, że VAT nie jest ani deklarowany, ani płacony. Natomiast art. 24 ust. 1 VI dyrektywy przewiduje, że państwa członkowskie mają możliwość „zastosowania uproszczonych procedur do celów naliczania i pobierania podatku, takich jak systemy stawek zryczałtowanych”. Jak uznał ETS, z brzmienia tego przepisu nie wynika, że państwa członkowskie mogą całkowicie zwalniać małe przedsiębiorstwa z obowiązku rozliczania się z VAT. Przepis ten stanowi, iż procedury opodatkowania mogą być jedynie upraszczane, nie wspomina natomiast o możliwości całkowitego zniesienia opodatkowania wskazanych przedsiębiorstw podatkiem VAT.

Osoby, które dokonują transportu osób przez Austrię, mogą się spodziewać zmiany przepisów w tym zakresie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »