| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > ETS o akcyzie

ETS o akcyzie

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzył kwestię nabycia przez osobę prywatną dla jej własnego użytku i użytku innych osób prywatnych towarów objętych akcyzą.


Tylko wino kupione i przywiezione osobiście przez osoby prywatne jest wolne od akcyzy w państwie UE, do którego jest przywożone.


Sprawa dotyczy holenderskiego podatnika, który co roku na użytek własny i członków koła miłośników wina zamawia we Francji ten trunek, który następnie jest transportowany do Holandii przez przedsiębiorstwo transportowe. Podatnik nie wykonuje tej działalności w celach zarobkowych czy też w ramach działalności.


Zaskarżenie decyzji


Holenderskie władze podatkowe nałożyły na sprowadzane wino akcyzę. Podatnik zaskarżył decyzję, wskazując, że wino sprowadzane było na prywatny użytek i jako takie nie podlega podatkowi akcyzowemu w Holandii na podstawie przepisów stanowiących implementację Dyrektywy 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. Jeżeli chodzi o towary przechowywane dla celów prywatnych, to art. 8 dyrektywy przewiduje, że akcyza jest należna w państwie członkowskim, w którym zostały one nabyte.


Regulacje dyrektywy


Trybunał wskazał, że art. 8 dyrektywy wskazuje, że opodatkowanie wyłącznie w kraju, w którym zostały nabyte towary, ma miejsce w przypadku gdy są one sprowadzane na własny użytek. Trybunał podkreślił jednak, że korzystanie z usług firmy transportowej sugeruje sprowadzanie towaru w ilości, która własny użytek przekracza.


Komisja Europejska, przedstawiając swoje stanowisko w tej sprawie, wskazała, że wykładnia art. 8 wyklucza możliwość zakwalifikowania towaru jako sprowadzonego na własny użytek, gdy nie jest on osobiście przez podatnika przewożony.


ETS uznał jednak, że zastosowanie art. 8 w przypadku towarów przewożonych przez osoby trzecie na rachunek osób prywatnych możliwe byłoby dopiero po interwencji wspólnotowego ustawodawcy. Natomiast obowiązujące obecnie przepisy dopuszczają nałożenie podatku akcyzowego przez państwo, w którym towary takie są przechowywane.


Wyrok z 23 listopada 2006 r. w sprawie Joustrze - C-5/05


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »