reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Ograniczenie zgodne z prawem

Ograniczenie zgodne z prawem

Przepisy austriackie przejściowo ograniczające zwolnienie z podatku papierosów przywożonych ze Słowenii są zgodne z prawem wspólnotowym.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzył austriackie ograniczenia dotyczące zwolnienia z akcyzy wyrobów tytoniowych. Chodzi o wyroby przywożone w osobistych bagażach podróżnych, którzy na stałe mieszkają w Austrii i wjeżdżają bezpośrednio na obszar tego państwa przez granicę na lądzie lub wodach śródlądowych. Wspomniane zwolnienie do 31 grudnia 2007 r. jest ograniczone do 25 papierosów w przypadku ich przywozu ze Słowenii.

Trybunał stwierdził (w wyroku w sprawie Amalia Valeąko /Zollmt Klagenfurt, C-140/05), że zgodnie z dyrektywą dotyczącą przywozu w międzynarodowym ruchu pasażerskim, zwolnienie z akcyzy w ruchu między państwami trzecimi a Unią jest ograniczone do 200 sztuk. Jednak państwa członkowskie nadal posiadają, w granicach określonych dyrektywą, uprawnienie do zmniejszenia tej ilości.

Państwa członkowskie mogą utrzymać, jako przejściowe, takie same ograniczenia ilościowe na papierosy, które mogą być wprowadzone na ich terytorium ze Słowenii bez opłacenia dodatkowego podatku akcyzowego, jak te stosowane przy przywozie z państw trzecich. Dlatego uregulowanie austriackie przejściowo ograniczające do 25 sztuk zwolnienie dla papierosów przywożonych ze Słowenii nie jest sprzeczne z prawem wspólnotowym.

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama