REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca działający w Anglii

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Rezydenci Wielkiej Brytanii będący osobami prawnymi podlegają opodatkowaniu brytyjskim podatkiem dochodowym od wszystkich swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Natomiast rezydenci innych państw, np. Polski, podlegają opodatkowaniu w Anglii, jeżeli prowadzą tam działalność za pośrednictwem tzw. zakładu.
Za rezydenta Wielkiej Brytanii co do zasady uważana jest spółka założona w Anglii oraz – niezależnie od kraju inkorporacji – spółka, której centrum zarządzania zlokalizowane jest na Wyspach i która jest kontrolowana z tego kraju. Zdaniem Sylwii Migdał, doradcy podatkowego Ernst & Young, niezależnie od opisanej zasady rezydentem nie jest spółka, która na podstawie reguł rozstrzygających zawartych w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania została uznana za rezydenta innego państwa.

Dochody polskiej spółki

Rezydenci innych państw podlegają opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii, jeżeli prowadzą działalność gospodarczą w Anglii za pośrednictwem tzw. zakładu w rozumieniu umowy zawartej między rządem PRL a rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, podpisanej w Londynie 16 grudnia 1976 r. (Dz.U. z 1978 r. nr 7, poz. 20; dalej umowa).

– W świetle umowy zakładem polskiego przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii jest stała placówka, poprzez którą przedsiębiorca ten prowadzi działalność gospodarczą na terenie Anglii (z ściśle określonymi wyjątkami) – wyjaśnia Kamila Szydłowska, doradca podatkowy z Ernst & Young.

Przykładowo, zakładem jest miejsce zarządu, filia, biuro, fabryka, warsztat czy też kopalnia, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych. Dodatkowo, zakład polskiego przedsiębiorcy może powstać w Wielkiej Brytanii, jeżeli osoba upoważniona przez przedsiębiorcę zawiera w jego imieniu umowy sprzedaży w tym kraju. W przypadku robót budowlanych zakład polskiego przedsiębiorcy powstanie, gdy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy będzie on utrzymywał w Wielkiej Brytanii plac budowy czy też prowadził prace budowlane lub instalacyjne.

Jak podkreśla ekspert Ernst & Young, co do zasady, dochód alokowany do zakładu (określany w oparciu o zasady rynkowe) podlega opodatkowaniu, tak jak zyski brytyjskiej spółki, będącej podatnikiem CIT.

ROZLICZENIE WSZYSTKICH PRZYCHODÓW
Przychody i koszty polskiego przedsiębiorcy związane z działalnością brytyjskiego zakładu są łączone z przychodami i kosztami wypracowanymi w Polsce. W konsekwencji strata zakładu może pomniejszyć dochód osiągany w Polsce, zaś zysk podlegać będzie opodatkowaniu polskim CIT. Jeżeli zysk ten został opodatkowany również w Wielkiej Brytanii, polski przedsiębiorca ma możliwość obniżenia polskiego podatku o kwotę podatku uiszczonego od tego zysku w Wielkiej Brytanii, nie wyższą jednak niż kwota podatku obliczona według polskich reguł.

Wysokość podatku

Według informacji Kamili Szydłowskiej z Ernst & Young zasadniczo dochody osiągane przez brytyjskich podatników CIT podlegają opodatkowaniu 30-proc. stawką podatku dochodowego od osób prawnych. Jeżeli dochód podatkowy spółki nie przekroczył w danym okresie rozliczeniowym 300 000 funtów, wówczas stawka podatku wynosi 19 proc. Warto zaznaczyć, że w Wielkiej Brytanii rok podatkowy dla osób prawnych trwa, co do zasady, od kwietnia do marca – przypomina Sylwia Migdał.

– Do końca marca 2006 roku istniały obniżone stawki, które zniesiono w stosunku do dochodów osiąganych od 1 kwietnia 2006 r. W celu ułatwienia wprowadzenia zmiany istnieją pewne przejściowe ulgi – podkreślają nasze rozmówczynie. Jednocześnie dodają, że co do zasady zakłady przedsiębiorców zagranicznych nie mają możliwości skorzystania z 19-proc. stawki CIT. Ograniczenie to nie dotyczy jednak przedsiębiorców z państw, z którymi Wielka Brytania zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, gwarantującą tym przedsiębiorcom równe traktowanie. Umowa polsko-brytyjska zawiera taką klauzulę, a więc zakład polskiego przedsiębiorcy powinien mieć możliwość skorzystania z 19-proc. stawki.

OPODATKOWANIE ODSETEK
Odsetki wypłacane pomiędzy rezydentami Wielkiej Brytanii i Polski nie podlegają opodatkowaniu u źródła. Natomiast należności licencyjne opodatkowane są 10-proc. podatkiem u źródła.

Podstawa opodatkowania

Generalnie podstawę opodatkowania CIT ustala się w zgodzie z międzynarodowymi zasadami księgowymi, z uwzględnieniem pewnych korekt dla celów podatkowych (np. z uwagi na amortyzację).

– Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wyłącznie wydatki poniesione w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, z pewnymi wyjątkami.

Przykładowo, wyłączeniu z kosztów podlegają wydatki na rozrywkę (z wyjątkiem przeznaczonej dla pracowników), ulepszenia lokali (w przeciwieństwie do napraw) i, co do zasady, tzw. złe długi – tłumaczy Kamila Szydłowska.

W zakresie wydatków na badania i rozwój przepisy przewidują specjalną ulgę (lub w przypadku spółki odnotowującej stratę – gotówkowy zwrot podatku). Dochód ze zbycia składników majątkowych ustalany jest jako nadwyżka przychodu ze zbycia ponad historyczny koszt nabycia aktywa.

– Jednak istnieje specyficzna ulga, której celem jest zapewnienie, że podatek nakładany jest na faktyczny dochód, a nie na wartość będącą skutkiem inflacji. W przypadku dochodu ze zbycia nieruchomości używanej do prowadzenia działalności (lub innych określonych aktywów) zobowiązanie podatkowe może zostać odroczone, jeżeli przychód ze zbycia zostanie wykorzystany na nabycie nowego składnika majątkowego – podkreśla Kamila Szydłowska.

Przychody od spółek zależnych

Dywidenda otrzymana od zagranicznej spółki podlega 30-proc. podatkowi. Podatek ten, przy spełnieniu określonych warunków, spółka brytyjska może obniżyć o podatek zagraniczny (np. uiszczony w Polsce podatek u źródła). Dodatkowo możliwe jest odliczenie podatku uiszczonego przez polską spółkę zależną od zysku dystrybuowanego w formie dywidendy (kredyt podatkowy). Jak podkreśla Kamila Szydłowska, warunkiem odliczenia jest posiadanie przez brytyjską spółkę co najmniej 10 proc. udziałów (akcji) w polskiej spółce. Część kredytu podatkowego niewykorzystaną w danym roku brytyjska spółka może przenieść trzy lata wstecz (w celu skorygowania zobowiązania podatkowego za te lata), może ją również wykorzystać w kolejnych latach podatkowych.

Dochody ze zbycia udziałów/akcji w spółce zależnej mogą być zwolnione z opodatkowania. Również w tym przypadku jednym z podstawowych warunków zastosowania zwolnienia jest posiadanie przez brytyjską spółkę ponad 10 proc. udziałów w spółce zależnej przez 12 miesięcy (liczonych w okresie ostatnich 24 miesięcy). Ponadto działalność zarówno spółki sprzedającej, jak i sprzedawanej (lub działalność całej grupy) musi mieć charakter handlowy.

Rozliczanie strat podatkowych

– Straty podatkowe wynikające z działalności handlowej mogą obniżać dochody uzyskiwane przez podatników (również z innych źródeł) w bieżącym i w poprzednim roku obrotowym. Również w każdym kolejnym roku, bez limitu w czasie, mogą one obniżyć dochód realizowany przez podatnika, ale wyłącznie z działalności gospodarczej. W bieżącym roku podatkowym straty mogą zostać przekazane innej brytyjskiej spółce z grupy – tłumaczy Sylwia Migdał.

Straty wynikające z działalności inwestycyjnej (pożyczki, derywaty, różnice kursowe) mogą wpłynąć na dochód z innych źródeł w roku poniesienia lub w poprzednim roku. Niewykorzystana strata może zostać przeniesiona na kolejne okresy rozliczeniowe i wpłynąć na dochód z działalności innej niż handlowa.

Inne rodzaje strat (wynikające np. z wartości niematerialnych i prawnych) mogą obniżać przyszłe zobowiązania podatkowe spółki wynikające z tej samej działalności. W niektórych przypadkach spółka może stracić prawo do dalszego rozliczania strat w przypadku zmiany udziałowca.

Płatności dla polskich rezydentów

Zdaniem ekspertów, którzy udzielili nam danych na temat obowiązków podatkowych w Anglii, dywidendy wypłacane ze spółek brytyjskich do Polski nie podlegają opodatkowaniu u źródła na mocy przepisów lokalnych.

Jak dodaje Kamila Szydłowska, należności licencyjne mogą też podlegać zwolnieniu z opodatkowania na podstawie Dyrektywy 2003/49/EC o wspólnym systemie podatkowym w odniesieniu do odsetek oraz należności licencyjnych płaconych między spółkami powiązanymi z różnych państw UE.

Brytyjski podatek u źródła obciążający należności licencyjne podlega zaliczeniu na CIT płacony przez polską spółkę. Zaliczenie takie nie może przekroczyć tej części podatku, jaka należna jest w Polsce od dochodu otrzymanego z Wielkiej Brytanii (a więc 19 proc. kwoty brutto).

Ewa Matyszewska
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA