| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Unijne zmiany w VAT - skutki dla polskich podatników

Unijne zmiany w VAT - skutki dla polskich podatników

1 lipca 2006 r. uległy zmianie przepisy o VAT. Po raz pierwszy Rada Unii Europejskiej wydała rozporządzenie w sprawie podatku od wartości dodanej (VAT).

Do października 2005 r. jedyną formą wprowadzania przepisów o VAT były dyrektywy, których adresatami były państwa członkowskie UE. Implementacja takich przepisów wymagała zmian w krajowych systemach prawnych, w sposób przyjęty przez dane państwo. Podatnicy, co do zasady, nie mogą powoływać się bezpośrednio na postanowienia dyrektyw unijnych. Jedyny wyjątek obejmuje sytuację, w której przepisy krajowe stoją w sprzeczności z postanowieniami dyrektywy. Natomiast adresatami rozporządzeń są bezpośrednio podatnicy.
Wejście w życie rozporządzeń unijnych nie wymaga zmian przepisów krajowych, ponieważ przepisy unijne w takim przypadku stają się bezpośrednio składnikiem krajowego systemu prawnego. Podatnicy mogą bezpośrednio powoływać się w praktyce obrotu na postanowienia ww. rozporządzeń również w przypadku sporu z organami podatkowymi.
Pomimo tego, polski ustawodawca zdecydował o implementacji niektórych postanowień przedmiotowego rozporządzenia do polskich przepisów i uregulował to ustawą z 13 lipca 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Nowelizacja dotyczy jedynie czterech regulacji odnoszących się do definicji eksportu towarów i usług elektronicznych, a także zmian opodatkowania wynajmu środków transportu oraz sprzedaży wysyłkowej. Trudno znaleźć uzasadnienie dla nowelizacji polskich przepisów o VAT. Przepisy rozporządzenia stosuje się bezpośrednio, w związku z tym wybiórcza nowelizacja przepisów wydaje się bezprzedmiotowa (zwłaszcza że część zmienionych przepisów odwołuje się wprost do szczegółowych regulacji rozporządzenia Rady WE). Tytułem uzupełnienia należy dodać, że poza zakresem przedmiotowym lipcowej nowelizacji ustawy o VAT pozostało wiele kwestii związanych m.in. z płatnościami kartą kredytową i debetową, usługami dotyczącymi organizacji pogrzebów, wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.

Czynności polegające na montażu części maszyn dostarczonych przez klienta

Stosownie do art. 3 ust. 2 rozporządzenia, jeżeli podatnik jedynie montuje różne części maszyny dostarczone mu przez klienta (zlecającego wykonanie usługi), czynność ta uważana jest za świadczenie usług.
Oznacza to, że miejscem opodatkowania takiej usługi (miejscem świadczenia) jest kraj, w którym usługa jest faktycznie wykonywana. Jeżeli nabywca usługi poda numer, pod którym jest zarejestrowany na terytorium innego państwa członkowskiego UE niż kraj, w którym została wykonana usługa, miejscem opodatkowania jest to państwo, które wydało nabywcy ten numer. Co do zasady, wprowadzenie tej regulacji nie oznacza zmian dla polskich podatników VAT. Usługi, o których mowa powyżej, są traktowane w polskim systemie VAT jako usługi na ruchomym majątku rzeczowym i rozliczane na analogicznych zasadach.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »