reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Niższe stawki podatku korporacyjnego tylko dla wybranych niezgodne z prawem Unii

Niższe stawki podatku korporacyjnego tylko dla wybranych niezgodne z prawem Unii

Państwa stosujące system podatkowy, według którego firmy z siedzibą na wydzielonym terytorium są opodatkowane niższym CIT, niż obowiązujący na terenie reszty kraju, działają niezgodnie z prawem UE.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie systemu podatku korporacyjnego obowiązującego na Azorach (C-88/03). Trybunał uznał, że system niższych stawek podatkowych jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej.

W 1999 roku Azory wprowadziły regionalny system podatkowy, w którym firmy mające siedzibę na tej wyspie opodatkowane są niższym niż w Portugalii podatkiem korporacyjnym. Redukcja ta ma na celu ułatwienie działania spółek, które prowadzą działalność na wyspie.

Nowe przepisy zostały zbyt późno zgłoszone Komisji Europejskiej i weszły w życie bez jej autoryzacji. Po przeprowadzeniu postępowania w tej sprawie Komisja Europejska uznała, że stanowi ona pomoc operacyjną. A taka może być udzielana, jedynie gdy jest usprawiedliwiona wkładem do rozwoju regionalnego i proporcjonalne do dodatkowych kosztów, jakie ponoszą firmy ze względu na działanie w tym regionie. Rozwiązania te nie mogą więc, według Komisji, być stosowane w odniesieniu do działalności finansowej, które nie stanowią wkładu dla rozwoju gospodarki regionalnej. Komisja Europejska zażądała od Portugalii zmiany tych przepisów.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wskazał, że dla oceny selektywności rozwiązania wprowadzonego przez organ regio-nalny lub lokalny i służącego ustanowieniu jedynie na części terytorium państwa członkowskiego stawki opodatkowania obniżonej w stosunku do stawki obowiązującej na pozostałym obszarze tego państwa należy zbadać, czy omawiany środek został przyjęty przez ten organ w ramach wykonywania kompetencji w wystarczającym stopniu autonomicznych w stosunku do kompetencji organów centralnych.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że jeżeli spadek dochodów podatkowych, który dla regionu Azorów może wynikać z omawianego obniżenia stawki opodatkowania, jest rekompensowany dzięki mechanizmowi finansowania, który jest zarządzany na poziomie centralnym, ramy prawne mające znaczenie dla oceny selektywności omawianych środków o charakterze podatkowym nie mogą być wyznaczone wyłącznie w geograficznych granicach regionu Azorów. Środki te muszą być ocenianie w odniesieniu do całości terytorium Portugalii.

Ważne!
Obniżone stawki CIT mogą obejmować tylko całe terytorium państwa członkowskiego UE. Jeśli obowiązują na części terytorium kraju, mogą być traktowane jako pomoc operacyjna

OPINIA
Marek Bytof
prawnik z kancelarii TaxWays
Trybunał w istocie uznał, że bardzo niskie stawki podatku dochodowego są zgodne z prawem unijnym. Jednak preferencyjne przepisy nie mogą być zaakceptowane, jeśli ich adresatem są tylko niektóre podmioty, chyba że przemawiają za tym względy szczególne. Tym samym Europejski Trybunał Sprawiedliwości potwierdził standardy międzynarodowej konkurencji podatkowej. Obniżone stawki CIT mogą obejmować tylko całe terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to, że skala obniżek podatkowych będzie uzależniona od potrzeb budżetowych poszczególnych państw.

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama