REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkowane są dochody uzyskane w Holandii

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Opodatkowaniu holenderskim podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają dochody polskiego przedsiębiorcy w zakresie, w jakim powstają w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez tego przedsiębiorcę w Holandii za pośrednictwem stałej placówki (zakładu).
Holenderska ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wyróżnia podatników będących rezydentami Holandii oraz podatników będących nierezydentami. Rozróżnienie to wpływa na zakres obowiązków podatkowych nakładanych na podatników. Rezydenci holenderscy są opodatkowani lokalnym podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (z pewnymi wyjątkami), z kolei nierezydenci (w szczególności oddziały zagranicznych spółek) podlegają opodatkowaniu wyłącznie od szczególnych rodzajów dochodów osiąganych w Holandii, takich jak dochody z nieruchomości czy też z działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium tego kraju.
Jak podkreśla Kamila Szydłowska, doradca podatkowy Ernst & Young, za rezydenta holenderskiego uważa się spółki założone zgodnie z prawem lokalnym (w tym również spółki europejskie – societas europea), nawet jeżeli ich zarząd lub siedziba znajdują się za granicą. Dodatkowo, spółki mogą zostać uznane za rezydentów Holandii w sytuacji, gdy wprawdzie zostały założone w innych jurysdykcjach, lecz są efektywnie zarządzane i kontrolowane z Holandii.

Podatek od przedsiębiorcy

W świetle konwencji podpisanej między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Warszawie dnia 13 lutego 2002 r. (Dz.U. z 2003 r. nr 216, poz. 2120; dalej konwencja) opodatkowaniu holenderskim podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają dochody polskiego przedsiębiorcy w zakresie, w jakim powstają w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez tego przedsiębiorcę w Holandii za pośrednictwem stałej placówki (zakładu). W rozumieniu konwencji przez pojęcie zakład należy rozumieć stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa, w szczególności miejsce zarządu, filię, biuro, fabrykę, warsztat i kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych. Innym rodzajem zakładu będzie plac budowy, prace budowlane lub instalacyjne, ale tylko wtedy, jeżeli będą one trwały dłużej niż 12 miesięcy.
WAŻNE
Straty podatkowe mogą pomniejszać dochody uzyskiwane przez podatników holenderskich w trzech poprzednich latach oraz w każdym kolejnym roku, bez limitu w czasie. W sytuacji, gdy ulegną zmianie udziałowcy posiadający 30 proc. kapitału, wówczas, co do zasady, straty spółki holenderskiej nie mogą obniżyć przyszłych zysków
– Tak jak w większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, również w rozumieniu konwencji nie stanowią zakładu placówki służące jedynie składowaniu, wystawianiu lub dostarczaniu dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa lub prowadzeniu działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym (np. promocyjnym) – dodaje ekspert Ernst & Young.

Wysokość podatku

Dochody osiągane przez holenderskich podatników CIT oraz zakłady przedsiębiorców zagranicznych podlegają opodatkowaniu 29,6-proc. stawką CIT. Jeżeli dochód nie przekroczył 22 689 euro, wówczas stawka podatku wynosi 25,5 proc. Planowane jest, że podstawowa stawka CIT zostanie obniżona do 27,4 proc. w 2007 roku i 26,9 proc. w 2008 roku.
Podstawę opodatkowania CIT w Holandii stanowi kwota przychodów pomniejszona o koszty ich uzyskania. Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się zasadniczo wszelkie wydatki poniesione w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednak niektóre wydatki podlegają wyłączeniu, np. kary, grzywny.
Jak wskazuje Kamila Szydłowska z Ernst & Young, na mocy przepisów dotyczących niedostatecznej kapitalizacji nie stanowią kosztu uzyskania przychodu odsetki od pożyczek udzielanych spółkom holenderskim przez spółki z grupy (określanej zgodnie z przepisami rachunkowymi), naliczone od części, w jakiej kwota zadłużenia z tytułu pożyczki przekracza trzykrotność wartości kapitałów spółki. Jeżeli kwota zadłużenia przekraczająca dozwolony limit jest niższa niż 500 tys. euro, odsetki są w pełni odliczalne.
– Spółka ma również możliwość wyboru tzw. grupowej proporcji dla skalkulowania odsetek niepodlegających odliczeniu dla celów podatkowych. Jeżeli stosunek zadłużenia spółki do jej kapitału nie przekracza stosunku zadłużenia grupy do sumy jej kapitałów, wówczas odsetki naliczane od zadłużenia wobec podmiotów powiązanych podlegają odliczeniu w pełnej wysokości – wyjaśnia Kamila Szydłowska. Dodaje także, że w niektórych przypadkach same pożyczki mogą zostać przekwalifikowane na wkłady na pokrycie kapitału. W konsekwencji odsetki od takich pożyczek będą traktowane jako dystrybucja zysku.

Udział w spółkach zależnych

System holenderski przewiduje tzw. zwolnienie z uwagi na udział obejmujący wszelkie przychody wygenerowane w związku z posiadaniem udziałów (a więc np. dywidendy w pieniądzu i w naturze, dystrybucję tzw. ukrytych rezerw, zyski kapitałowe realizowane na sprzedaży udziałów). Warunkiem zastosowania zwolnienia jest posiadanie przez holenderską spółkę ponad 5-proc. udziałów w faktycznie wpłaconym kapitale spółki zależnej. Inwestycja w spółkę zależną nie może mieć jednak charakteru inwestycji krótkoterminowej. Zwolnieniu ze względu na udział nie podlegają dystrybucje z tzw. holenderskich kwalifikowanych spółek inwestycyjnych (które podlegają CIT według stawki 0 proc.).
Jak podkreśla Kamila Szydłowska, w przypadku przychodów otrzymywanych w związku z posiadaniem udziałów zagranicznych spółek zależnych zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli spełnione są dodatkowe dwa warunki: spółka zależna podlega opodatkowaniu CIT w państwie siedziby (stawka podatku nie jest istotna) oraz spółka holenderska nie traktuje udziałów w spółce zależnej jako inwestycji portfelowej. Co do zasady, ostatni warunek uważa się za spełniony, jeżeli spółka holenderska wykonuje czynności związane z podejmowaniem decyzji, zarządzaniem czy też finansowaniem spółek z grupy.

Opodatkowanie u źródła

Dywidendy wypłacane przez spółki holenderskie podlegają opodatkowaniu 25-proc. podatkiem u źródła. Na mocy konwencji podstawowa stawka podatku na dywidendy wypłacane do Polski została zredukowana do: 5 proc., gdy osobą uprawnioną jest spółka (inna niż osobowa), której bezpośredni udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendy wynosi co najmniej 10 proc., lub 15 proc. w pozostałych przypadkach.
Ponadto istnieje możliwość, że dywidenda wypłacana do polskiej spółki dominującej będzie całkowicie zwolniona z opodatkowania. Warunkiem zwolnienia jest posiadanie przez polską spółkę co najmniej 20 proc. udziałów (akcji) w spółce wypłacającej dywidendę nieprzerwanie przez okres 12 miesięcy. Prawo holenderskie przewiduje również uregulowania mające na celu zapobieżenie nadużywania tego zwolnienia.
Odsetki wypłacane polskiej spółce przez holenderskiego kontrahenta będą zwolnione z podatku u źródła na mocy przepisów lokalnych. Warto zaznaczyć, że w sytuacji odwrotnej, a więc gdy polski przedsiębiorca korzysta z finansowania zapewnionego przez podmiot holenderski, należy pobrać 5-proc. podatek u źródła. Również należności licencyjne wypłacane polskiemu przedsiębiorcy nie podlegają opodatkowaniu u źródła.

PRZYKŁAD
Sery SA działa w Holandii za pośrednictwem zakładu i osiągnęła w 2006 r. dochód podatkowy w wysokości 100 000 euro. Zobowiązanie Sery SA z tytułu lokalnego CIT za 2006 rok wyniesie 29 600 euro (29,6 proc. x 100 000). Zarówno przychody jak i koszty związane z działalnością holenderskiego zakładu spółki będą na bieżąco ujmowane w składanych w Polsce deklaracjach podatkowych. Jednak Sery SA będzie miała prawo do obniżenia polskiego podatku o kwotę podatku zapłaconego w Holandii. Odliczenie nie będzie mogło przekroczyć kwoty podatku, który jest obliczony według polskich reguł (przed dokonaniem odliczenia) w stosunku do dochodu opodatkowanego w Holandii. Zakładając, że dochód osiągnięty z działalności gospodarczej w Holandii wyliczony zgodnie z polskimi regułami wyniesie 100 000 euro, Sery SA będzie mogła odliczyć maksymalnie 19 000 (19 proc. x 100 000) euro.

Ewa Matyszewska
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. Jak i ile można zaoszczędzić na wpłatach do PFRON? Case study i obliczenia dla pracodawcy

Dlaczego 5 maja to ważna data w kontekście integracji i równości? Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? Jakie są obowiązki pracodawcy wobec PFRON? Wyjaśniają eksperci z HRQ Ability Sp. z o.o. Sp. k. I pokazują na przykładzie ile może zaoszczędzić firma na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.

Koszty NKUP w księgach rachunkowych - klasyfikacja i księgowanie

– W praktyce rachunkowej i podatkowej przedsiębiorcy często napotykają na wydatki, które - mimo że wpływają na wynik finansowy jednostki - to jednak nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (tzw. NKUP) – zauważa Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac z Systim.pl i wyjaśnia jak je prawidłowo klasyfikować i księgować?

REKLAMA

Zmiany w podatku od spadków darowizn w 2025 r. Likwidacja obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego i określenie wartości nieodpłatnej renty [projekt]

W dniu 28 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ta nowelizacja ma dwa cele. Likwidację obowiązku uzyskiwania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

na celu ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych wynikających ze stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn, związanych z dokonywaniem obrotu majątkiem nabytym tytułem spadku lub inny nieodpłatny sposób objęty zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn, od osób z kręgu najbliższej rodziny, a także uproszczenie rozliczania podatku z tytułu nabycia nieodpłatnej renty.

Co zmieni unijne rozporządzenie w sprawie maszyn od 2027 roku. Nowe wymogi prawne cyberbezpieczeństwa przemysłu w UE

Szybko zachodząca cyfrowa transformacja, automatyzacja, integracja środowisk IT i OT oraz Przemysł 4.0 na nowo definiują krajobraz branży przemysłowej, przynosząc nowe wyzwania i możliwości. Odpowiedzią na ten fakt jest m.in. przygotowane przez Komisję Europejską Rozporządzenie 2023/1230 w sprawie maszyn. Firmy działające na terenie UE muszą dołożyć starań, aby sprostać nowym, wynikającym z tego dokumentu standardom przed 14 stycznia 2027 roku.

Skarbówka kontra przedsiębiorcy. Firmy odzyskują miliardy, walcząc z niesprawiedliwymi decyzjami

Tysiące polskich firm zostało oskarżonych o udział w karuzelach VAT - często niesłusznie. Ale coraz więcej z nich mówi "dość" i wygrywa w sądach. Tylko w ostatnich latach odzyskali aż 2,8 miliarda złotych! Sprawdź, dlaczego warto walczyć i jak nie dać się wciągnąć w urzędniczy absurd.

Krajowy System e-Faktur – czas na konkrety. Przygotowania nie powinny czekać. Firmy muszą dziś świadomie zarządzać dostępnością zasobów, priorytetami i ryzykiem "przeciążenia projektowego"

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przeszło z etapu spekulacji do fazy przygotowań wymagających konkretnego działania. Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy projekt ustawy, który wprowadza obowiązek korzystania z KSeF, a 25 kwietnia skończył się okres konsultacji publicznych. Dla wszystkich zainteresowanych oznacza to jedno: czas, w którym można było czekać na „ostateczny kształt przepisów”, dobiegł końca. Dziś wiemy już wystarczająco dużo, by prowadzić rzeczywiste przygotowania – bez odkładania na później. Ekspert komisji podatkowej BCC, radca prawny, doradca podatkowy Tomasz Groszyk o wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

REKLAMA

Wdrożenie KSeF i JPK_CIT to nie lada wyzwanie dla firm w 2025 r. [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Rok 2025 będzie się przełomowy dla większości działów finansowych polskich firm. Wynika to z obowiązków podatkowych nałożonych na przedsiębiorców w zakresie konieczności wdrożenia obligatoryjnego e-fakturowania (KSeF) oraz raportowania danych księgowo- podatkowych w formie nowej schemy JPK_CIT.

Sprzedałeś 30 rzeczy w sieci przez rok? Twoje dane ma już urząd skarbowy. Co z nimi zrobi? MF i KAS walczą z szarą strefą w handlu internetowym i unikaniem płacenia podatków

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wdrożyły unijną dyrektywę (DAC7), która nakłada na operatorów platform handlu internetowego obowiązki sprawozdawcze. Dyrektywa jest kolejnym elementem uszczelnienia systemów podatkowych państw członkowskich UE. Dyrektywa nie wprowadza nowych podatków. Do 31 stycznia 2025 r. operatorzy platform mieli obowiązek składać raporty do Szefa KAS za lata 2023 i 2024. 82 operatorów platform przekazało za ten okres informacje o ponad 177 tys. unikalnych osobach fizycznych oraz ponad 115 tys. unikalnych podmiotach.

REKLAMA