| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Jak opodatkowane są dochody uzyskane w Holandii

Jak opodatkowane są dochody uzyskane w Holandii

Opodatkowaniu holenderskim podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają dochody polskiego przedsiębiorcy w zakresie, w jakim powstają w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez tego przedsiębiorcę w Holandii za pośrednictwem stałej placówki (zakładu).

Holenderska ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wyróżnia podatników będących rezydentami Holandii oraz podatników będących nierezydentami. Rozróżnienie to wpływa na zakres obowiązków podatkowych nakładanych na podatników. Rezydenci holenderscy są opodatkowani lokalnym podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (z pewnymi wyjątkami), z kolei nierezydenci (w szczególności oddziały zagranicznych spółek) podlegają opodatkowaniu wyłącznie od szczególnych rodzajów dochodów osiąganych w Holandii, takich jak dochody z nieruchomości czy też z działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium tego kraju.
Jak podkreśla Kamila Szydłowska, doradca podatkowy Ernst & Young, za rezydenta holenderskiego uważa się spółki założone zgodnie z prawem lokalnym (w tym również spółki europejskie – societas europea), nawet jeżeli ich zarząd lub siedziba znajdują się za granicą. Dodatkowo, spółki mogą zostać uznane za rezydentów Holandii w sytuacji, gdy wprawdzie zostały założone w innych jurysdykcjach, lecz są efektywnie zarządzane i kontrolowane z Holandii.

Podatek od przedsiębiorcy

W świetle konwencji podpisanej między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Warszawie dnia 13 lutego 2002 r. (Dz.U. z 2003 r. nr 216, poz. 2120; dalej konwencja) opodatkowaniu holenderskim podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają dochody polskiego przedsiębiorcy w zakresie, w jakim powstają w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez tego przedsiębiorcę w Holandii za pośrednictwem stałej placówki (zakładu). W rozumieniu konwencji przez pojęcie zakład należy rozumieć stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa, w szczególności miejsce zarządu, filię, biuro, fabrykę, warsztat i kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych. Innym rodzajem zakładu będzie plac budowy, prace budowlane lub instalacyjne, ale tylko wtedy, jeżeli będą one trwały dłużej niż 12 miesięcy.
WAŻNE
Straty podatkowe mogą pomniejszać dochody uzyskiwane przez podatników holenderskich w trzech poprzednich latach oraz w każdym kolejnym roku, bez limitu w czasie. W sytuacji, gdy ulegną zmianie udziałowcy posiadający 30 proc. kapitału, wówczas, co do zasady, straty spółki holenderskiej nie mogą obniżyć przyszłych zysków

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »