| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Co się zmieni w opodatkowaniu dochodów Polaków pracujących w Anglii

Co się zmieni w opodatkowaniu dochodów Polaków pracujących w Anglii

Już od 2007 r. dochód osiągnięty w Wielkiej Brytanii będzie zwolniony z opodatkowania w Polsce. Stanie się tak, jeśli nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią zostanie ratyfikowana jeszcze w tym roku. Dochód za 2006 r. będzie opodatkowany na dotychczasowych zasadach.

Korzystne zmiany do rozliczenia dochodu osiągniętego za granicą już za 2006 r. przewiduje jednak projekt zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
MF
20 lipca 2006 r. w Londynie została podpisana Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych. Nowa Konwencja zastąpi umowę z dnia 16 grudnia 1976 r.
Podpisanie umowy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kilkuset tysięcy Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W obecnym stanie prawnym dochód uzyskany za granicą jest opodatkowany w Polsce, jednak podatek zapłacony za granicą jest odliczany od podatku należnego w kraju, przy czym odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku polskiego przypadającej na dochód uzyskany za granicą.
Nowa umowa wprowadza metodę wyłączenia z progresją, która polega na tym, że uzyskany za granicą dochód jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, przy czym do opodatkowania pozostałych dochodów osiągniętych w Polsce stosuje się stawkę podatku wyliczoną dla całości dochodu (polskiego i zagranicznego).
Zmiana metody oznacza, że Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii nie będą musieli opodatkowywać w Polsce dochodu uzyskanego z tego tytułu. Nowa umowa zrówna więc sytuację podatkową Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii z sytuacją polskich podatników w większości krajów europejskich.
Nowa Konwencja wejdzie w życie po jej ratyfikacji przez parlamenty obu umawiających się państw. Jeśli ratyfikacje zostaną dokonane w 2006 roku, to postanowienia nowej Konwencji będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2007 roku.
Należy dodać, że do dochodów uzyskanych za granicą już w 2006 r. korzystne zmiany przewiduje projekt zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie dochody osiągnięte przez Polaków czasowo przebywających za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy są zwolnione z podatku w wysokości równowartości diety za każdy dzień, w którym była wykonywana praca. Zwolnienie jest jednak ograniczone do wysokości trzydziestu diet rocznie. Jeśli zmiany przewidziane w projekcie zostaną zaakceptowane (prawdopodobnie tak się stanie), to zwolnienie obejmie część przychodów ze stosunku pracy w kwocie odpowiadającej 30% diety za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik był w stosunku pracy. Zmiana ta będzie miała zastosowanie do dochodów osiągniętych w 2006 r.

Ewa Leszczyńska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »