| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Co się zmieni w opodatkowaniu dochodów Polaków pracujących w Anglii

Co się zmieni w opodatkowaniu dochodów Polaków pracujących w Anglii

Już od 2007 r. dochód osiągnięty w Wielkiej Brytanii będzie zwolniony z opodatkowania w Polsce. Stanie się tak, jeśli nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią zostanie ratyfikowana jeszcze w tym roku. Dochód za 2006 r. będzie opodatkowany na dotychczasowych zasadach.

Korzystne zmiany do rozliczenia dochodu osiągniętego za granicą już za 2006 r. przewiduje jednak projekt zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
MF
20 lipca 2006 r. w Londynie została podpisana Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych. Nowa Konwencja zastąpi umowę z dnia 16 grudnia 1976 r.
Podpisanie umowy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kilkuset tysięcy Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W obecnym stanie prawnym dochód uzyskany za granicą jest opodatkowany w Polsce, jednak podatek zapłacony za granicą jest odliczany od podatku należnego w kraju, przy czym odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku polskiego przypadającej na dochód uzyskany za granicą.
Nowa umowa wprowadza metodę wyłączenia z progresją, która polega na tym, że uzyskany za granicą dochód jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, przy czym do opodatkowania pozostałych dochodów osiągniętych w Polsce stosuje się stawkę podatku wyliczoną dla całości dochodu (polskiego i zagranicznego).
Zmiana metody oznacza, że Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii nie będą musieli opodatkowywać w Polsce dochodu uzyskanego z tego tytułu. Nowa umowa zrówna więc sytuację podatkową Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii z sytuacją polskich podatników w większości krajów europejskich.
Nowa Konwencja wejdzie w życie po jej ratyfikacji przez parlamenty obu umawiających się państw. Jeśli ratyfikacje zostaną dokonane w 2006 roku, to postanowienia nowej Konwencji będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2007 roku.
Należy dodać, że do dochodów uzyskanych za granicą już w 2006 r. korzystne zmiany przewiduje projekt zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie dochody osiągnięte przez Polaków czasowo przebywających za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy są zwolnione z podatku w wysokości równowartości diety za każdy dzień, w którym była wykonywana praca. Zwolnienie jest jednak ograniczone do wysokości trzydziestu diet rocznie. Jeśli zmiany przewidziane w projekcie zostaną zaakceptowane (prawdopodobnie tak się stanie), to zwolnienie obejmie część przychodów ze stosunku pracy w kwocie odpowiadającej 30% diety za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik był w stosunku pracy. Zmiana ta będzie miała zastosowanie do dochodów osiągniętych w 2006 r.

Ewa Leszczyńska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »