REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak otrzymać zwrot VAT z Hiszpanii

REKLAMA

Podmiot będący podatnikiem VAT w Polsce i dokonujący zakupu towarów lub usług w Hiszpanii ma prawo do otrzymania zwrotu tego podatku. Musi jednak wypełnić po hiszpańsku odpowiedni wniosek. Pieniądze powinien otrzymać nie później niż po 6 miesiącach. Ósma dyrektywa (79/1072/EEC) nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązek zwrotu VAT zapłaconego przez podatnika, jeśli tylko spełnia on określone w dyrektywie wymogi.
Według Roberta Smoczyńskiego z Deloitte, oddział we Wrocławiu, i Dominika Arędzkiego z Deloitte, oddział w Łódzi, polscy przedsiębiorcy, ubiegając się o zwrot VAT, będą musieli liczyć się z wewnętrznymi regulacjami obowiązującymi w Hiszpanii, dotyczącymi głównie procedury zwrotu i zakresu, w jakim podatku od niektórych towarów i usług może zostać odliczony.

Nie wszyscy odzyskają pieniądze

Z wyjaśnień ekspertów Deloitte wynika, że zwrot VAT przysługuje polskim podatnikom podatku od towarów i usług, którzy w okresie, za który domagają się zwrotu zapłaconego w Hiszpanii VAT, nie posiadają na terytorium Hiszpanii miejsca zamieszkania, siedziby przedsiębiorstwa ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, przez które wykonywane są transakcje gospodarcze. Nie mogą oni również we wspomnianym okresie dokonywać transakcji dostawy towarów i świadczenia usług, dla których miejscem ich dostawy/świadczenia jest Hiszpania. Wyjątek stanowią dostawy towarów oraz świadczenie usług, z tytułu których osobą zobowiązaną do zapłaty podatku będzie wyłącznie osoba nabywająca te towary lub usługi – argumentowali eksperci Deloitte.
UWAGA
Do wydatków dokonanych na terytoriach Wysp Kanaryjskich, Ceuta i Melilla nie będą miały zastosowania regulacje w zakresie zwrotu VAT obowiązujące w Hiszpanii, jako że terytoria te nie stanowią dla celów VAT terytorium Hiszpanii.

Nie od wszystkich wydatków będzie zwrot

Hiszpania nie należy do państw restrykcyjnych w zakresie możliwości odliczania VAT. W przypadku większości towarów i usług zezwala na pełne odliczenie. Niemniej jednak należy wskazać, że odliczenie nie będzie zasadniczo możliwe w przypadku poniesienia wydatków na: zakwaterowanie i koszty hotelowe, podróże, rozrywkę, posiłki i napoje. Koszty związane z zakwaterowaniem i podróżami będą podlegać odliczeniu, pod warunkiem że koszt ten będzie stanowić koszt uzyskania przychodu na gruncie przepisów hiszpańskich, dotyczących podatku dochodowego.
Ponadto przepisy obowiązujące w Hiszpanii przewidują zasadniczo możliwość odliczenia 50-proc. hiszpańskiego VAT w przypadku zakupu samochodów osobowych i przyczep samochodowych oraz motocykli i motorowerów, a także w przypadku zakupu paliwa do nich. Jeśli jednak podatnik udowodni, że używany pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do wykonywania działalności opodatkowanej, to będzie uprawniony do odzyskania pełnej kwoty VAT.

Trzeba przestrzegać procedury

Zdaniem ekspertów Deloitte, w przypadku gdy podatnik chce wystąpić o zwrot VAT z Hiszpanii po raz pierwszy, niezbędne będzie uzyskanie zaświadczenia potwierdzającego posiadanie statusu podatnika VAT w Polsce. Zgodnie z przepisami hiszpańskimi, zaświadczenie takie powinno być wydane na formularzu kraju, w którym podatnik ma siedzibę. Zaświadczenie to powinno potwierdzać posiadanie statusu podatnika VAT za okres, którego dotyczy wniosek o zwrot VAT w Hiszpanii.
W celu uzyskania zwrotu VAT w Hiszpanii polski przedsiębiorca jest zobowiązany przedstawić następujące dokumenty. Po pierwsze, druk 361 (modelo 361). Jest to oficjalny druk, przeznaczony dla podatników ubiegających się o zwrot VAT w Hiszpanii. Formularz ten musi być wypełniony w języku hiszpańskim (mimo iż sam wniosek oraz instrukcja do niego są podane również w języku angielskim). Po drugie, oświadczenie, w którym podatnik zgadza się na zwrot VAT, gdy kwota podatku do zwrotu została mu niesłusznie wypłacona. Wzór wniosku o zwrot VAT dostępny jest na stronie internetowej: http: //a104. g. akamai. net/f/104/3242/15m/www. aeat. es/formularios/361. pdf.
Podatnik powinien również przesłać władzom w Hiszpanii wszystkie oryginały faktur i dokumenty importowe stanowiące podstawę zwrotu, a także inne dokumenty (np.: rachunki, dokumenty odprawy celnej) potwierdzające dokonanie transakcji. Na tej podstawie władze hiszpańskie zweryfikują zasadność wniosku polskiego podatnika.
– Podatnik powinien przedstawić swój wniosek osobiście, poprzez upoważnionego pełnomocnika lub za pośrednictwem przedstawiciela w Urzędzie Agencji Państwowej Administracji Podatkowej Madrytu w oddziale Przekazywania Dokumentów dla osób niebędących rezydentami (Delegacion Especial de la Agencia Estatal la Administracion Tributaria de Madrid – Recepcion de Documentos. IVA no residentes, ul. Guzman el Bueno, 139, 28071 Madrid) – wyjaśnili eksperci Deloitte.
Możliwe jest również przesłanie dokumentów do urzędu pocztą. Sam wniosek można także złożyć za pośrednictwem internetu. W tym przypadku dla ważności przesłanego tą drogą wniosku wymagane jest posiadanie przez wnioskodawcę odpowiedniego certyfikatu (X. 509. V3). Jest to certyfikat, służący uwierzytelnieniu dokumentu wysyłanego drogą elektroniczną.
25 euro Jest to minimalna kwota zwrotu w przypadku wniosku dotyczącego roku kalendarzowego.
200 euro Tyle wynosi minimalna kwota zwrotu w przypadku wniosku dotyczącego okresu dłuższego niż 3 kolejne miesiące, lecz krótszego niż rok kalendarzowy.

Konieczne jest zachowanie terminu

Ostateczny termin składania wniosków o zwrot VAT upływa z końcem czerwca roku następującego po roku, za który podatnik domaga się zwrotu. Istotne jest również to, że wniosek może dotyczyć okresów nie krótszych niż kwartał oraz nie dłuższych niż rok, przy czym możliwe jest także złożenie wniosku za okres krótszy niż 3 miesiące, pod warunkiem że dotyczy on ostatniego kwartału roku kalendarzowego.
Hiszpańska administracja podatkowa zobowiązana jest rozpatrzyć wniosek i dokonać zwrotu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Zdaniem ekspertów Deloitte praktyka wskazuje, że 6-miesięczny termin nie jest we wszystkich przypadkach przestrzegany. Szczególnie może to mieć miejsce w przypadkach zwrotów o znacznej wartości oraz gdy podatnik składa wniosek po raz pierwszy.
Podatnik ubiegając się o zwrot powinien pamiętać, że nie uzyska on zwrotu podatku, jeśli wartość podatku nie przekracza odpowiednio przy zwrocie za okres 3-miesięczny – 200 euro i za okres roczny (oraz krótszy niż 3 miesiące) – 25 euro.

Informacji na temat zwrotu VAT w Hiszpanii udziela biuro w Madrycie
Agencia Estatal de Administracion Tributaria
Delegacion de Madrid
Section IVA No Residents
/ Guzman el Bueno, num. 139
28003 Madrid
tel. (0-034) 91 453 94 70; 91 582 67 67
fax (0-034) 91 534 30 34
http: //www. aeat. es/

Oprac. Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA