REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać zwrot VAT zapłaconego na Cyprze

REKLAMA

Polscy przedsiębiorcy mogą odzyskać VAT naliczony przy nabyciu na Cyprze towarów i usług związanych z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą, jak również VAT zapłacony przez nich na Cyprze z tytułu importu towarów i usług związanych z prowadzoną działalnością na terytorium Unii Europejskiej. Aby otrzymać zwrot, trzeba spełnić określone prawem warunki. Wniosek o zwrot trzeba wypełnić po grecku.
Przepisy cypryjskiej ustawy o VAT w zakresie zwrotu podatku zostały dostosowane do postanowień VIII dyrektywy Rady Unii Europejskiej. Jak wyjaśnili Robert Smoczyński i Karolina Kruś, eksperci z wrocławskiego biura Deloitte, prawo do ubiegania się o zwrot VAT mają tylko ci podatnicy, którzy w okresie, za jaki ma on być przyznany, nie dokonywali na terenie Cypru odpłatnych dostaw towarów lub świadczenia usług. Wyjątkiem od powyższej zasady są: dostawa towarów lub świadczenie usług, w przypadku których podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku jest usługobiorca, a także świadczenie usług transportu towarów i usług z nimi związanych.

Kiedy nie przysługuje zwrot

Zwrot podatku nie przysługuje w związku z nabyciem na potrzeby reprezentacji i reklamy usług w zakresie rozrywki i kultury. Zwrotu VAT na Cyprze nie otrzymamy również w przypadku zakupu pojazdów samochodowych oraz zakupu towarów, niepotwierdzonego fakturą VAT. Biura podróży nie odzyskają również VAT naliczonego przy zakupie na Cyprze towarów i usług w zakresie turystyki.

Jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku

Jak podkreślają eksperci z wrocławskiego biura Deloitte, podstawą uzyskania zwrotu podatku jest złożenie odpowiedniego wniosku na formularzu VAT 107, który należy wypełnić w języku greckim. Do wniosku należy dołączyć oryginały faktur VAT lub odpowiednich dokumentów importowych, na podstawie których może nastąpić zwrot podatku. Ponadto wymagane jest załączenie zaświadczenia wydanego przez polski urząd skarbowy, potwierdzającego, że wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym na terytorium Polski. Zaświadczenie takie powinno zawierać: nazwę i adres przedsiębiorcy oraz urzędu skarbowego wydającego zaświadczenie, oficjalną pieczęć urzędu skarbowego, charakter prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej oraz numer identyfikacji podatkowej wnioskodawcy.

Wniosek za dany rok podatkowy musi zostać złożony najpóźniej w terminie do 30 czerwca roku podatkowego następującego po roku, którego dotyczą załączane do wniosku faktury i dokumenty importowe. Wniosek należy wysłać na podany poniżej adres cypryjskiego urzędu, który zajmuje się zwrotem podatku. Termin złożenia wniosku, co do zasady, nie może ulec przedłużeniu.

Dodatkowo pytania podatników ubiegających się o zwrot VAT na Cyprze mogą być kierowane na adres e-mailowy właściwego departamentu cypryjskiego ministerstwa finansów: headquarters@vat.mof.gov.cy. Należy przy tym pamiętać, że ewentualna korespondencja zasadniczo powinna odbywać się w języku greckim.

Po jakim czasie otrzymamy zwrot

Według wyjaśnień ekspertów z wrocławskiego biura Deloitte zwrot podatku musi dotyczyć okresu obejmującego co najmniej 3 kolejne miesiące (wyjątek stanowią ostatnie miesiące w roku, np. listopad – grudzień lub grudzień) bądź całego roku kalendarzowego. Minimalna kwota wnioskowanego zwrotu wynosi w przypadku wniosku dotyczącego okresu dłuższego niż 3 kolejne miesiące, lecz krótszego niż rok kalendarzowy – 120 funtów cypryjskich (CYP), co obecnie stanowi równowartość ok. 210 euro. W przypadku gdy wniosek dotyczy całego roku kalendarzowego lub ostatnich miesięcy w roku (listopad – grudzień albo grudzień) minimalna kwota wnioskowanego zwrotu podatku wynosi 15 CYP (równowartość ok. 26 euro). Zwrot podatku powinien co do zasady nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Niemniej jednak, w przypadku gdy złożone dokumenty nie budzą żadnych zastrzeżeń, w praktyce na zwrot czeka się znacznie krócej, bo około 2 miesięcy.

Jakie stawki VAT obowiązują na Cyprze

Warto zwrócić uwagę, że stawki VAT występujące na Cyprze należą do najniższych w Europie. Stawka podstawowa wynosi 15 proc., a zredukowana 5 proc. Są to więc minimalne stawki przewidziane przez VI Dyrektywę Unii Europejskiej. Przewidziane przez przepisy niektórych krajów stawki niższe (np. 3 proc. w Polsce) mogą występować tylko czasowo na podstawie indywidualnych uzgodnień między Wspólnotą a krajem do niej wstępującym.

Oprac. Ewa Matyszewska

Adres, na który trzeba wysłać wniosek o zwrot VAT
Customs & Excise/VAT Service
1471 Nicosia Cypr


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ordynacja podatkowa - liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i kilkadziesiąt innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA